MOXI va Hindiston xalqaro munosabatlar kengashi o‘zaro anglashuv memorandumi imzoladi
2025-yil 4-sentyabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov va Hindiston xalqaro munosabatlar kengashi (ICWA) bosh direktorining vazifasini bajaruvchi Nutan Kapur Maxavar o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida ikki yetakchi tahliliy markaz o‘rtasida rasmiy hamkorlikni boshlab bergan O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur hujjat ilmiy-ekspertlik hamkorligini rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, o‘zaro tashriflarni tashkil etish, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, tahliliy materiallar almashish, shuningdek, xalqaro munosabatlar va mintaqaviy tadqiqotlar sohasida mutaxassislar almashinuv dasturlarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Imzolash marosimida so‘zga chiqqan Javlon Vaxabov Hindiston xalqaro munosabatlar kengashi bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish muntazam ekspertlar almashinuvi va professional hamkorlikni chuqurlashtirish uchun mustahkam asos yaratishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Nutan Kapur Maxavar Markaziy Osiyo Hindiston tashqi siyosatida muhim o‘rin tutishini qayd etdi.
Shuningdek, u O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslari va siyosati tufayli mintaqada ishonch va konstruktiv hamkorlik muhitining shakllanganligini, bu esa ekspertlar aloqalarini kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochib berayotganligini alohida ta’kidladi.
Imzolangan hujjat Kengashning O‘zbekiston tahliliy markazlari bilan tuzgan to‘rtinchi bitimi bo‘lib, bu mintaqaning xalqaro muloqotdagi ortib borayotgan ahamiyatini aks ettiradi.
Hindiston xalqaro munosabatlar kengashi — tashqi siyosat va xalqaro munosabatlar sohasida faoliyat yurituvchi Hindistonning yetakchi davlat tadqiqot markazi bo‘lib, mamlakat tashqi siyosatini shakllantirishda muhim rol o‘ynaydi.

МИЦА и Индийский совет по международным делам подписали меморандум о взаимопонимании
4 сентября 2025 года состоялась онлайн-встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова и исполняющей обязанности Генерального директора Индийского совета по международным делам (ИСМД) Нутан Капур Махавар.
В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании, который ознаменовал начало официального партнёрства между двумя ведущими аналитическими центрами.
Документ направлен на развитие научно-экспертного сотрудничества и предусматривает организацию взаимных визитов, проведение совместных исследований, обмен аналитическими материалами, а также реализацию программ обмена специалистами в области международных отношений и региональных исследований.
Выступая на церемонии подписания, Жавлон Вахабов подчеркнул, что установление партнёрских связей с Индийским советом по международным делам создаёт основу для регулярного экспертного обмена и углубления профессионального взаимодействия.
Со своей стороны, Нутан Капур Махавар отметила, что Центральная Азия занимает важное место во внешнеполитических приоритетах Индии.
Она также подчеркнула, что благодаря инициативам и политике Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в регионе сформировалась атмосфера доверия и конструктивного сотрудничества, что открывает новые возможности для расширения экспертных контактов.
Подписанный документ стал уже четвёртым соглашением Совета с аналитическими центрами Узбекистана, что отражает возрастающее значение региона в международном диалоге.
Индийский совет по международным делам является ведущим государственным исследовательским центром Индии в сфере внешней политики и международных отношений, играющим ключевую роль в формировании внешнеполитических подходов страны.