MOXI va Diplomat University ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi
Suhbatda tahliliy ishlar, ilmiy tadqiqotlar va kadrlar tayyorlash sohalarida amaliy aloqalarni o‘rnatish va hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Diplomat University rahbariyati universitetning asosiy ta’lim yo‘nalishlarini taqdim etdi, jumladan xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, axborot texnologiyalari va ingliz filologiyasi dasturlari.
Alohida e’tibor institutlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik masalalariga qaratildi. Uchrashuv ishtirokchilari stajirovkalarni tashkil etish, qo‘shma ilmiy-tahliliy tadbirlar, mahorat darslari va ekspertlar muhokamalari o‘tkazish, shuningdek, ilmiy maqolalar va tadqiqot materiallarini tayyorlash istiqbollari yuzasidan takliflar almashdilar.
Uchrashuv yakunida ikki institut o‘rtasidagi muloqotni davom ettirishga qiziqish bildirilgani, analitik baholar almashinuvini kuchaytirish va ekspertlik hamkorligini chuqurlashtirishga, akademik va ilmiy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Diplomat University — 2021-yilda tashkil etilgan nodavlat oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi. Universitet o‘quv dasturlariga 12 ta bakalavriat va 4 ta magistratura yo‘nalishi kiradi, jumladan xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, axborot texnologiyalari va ingliz filologiyasi.

IICA and Diplomat University Explore Opportunities for Bilateral Cooperation
Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov, met with a delegation from Diplomat University, led by Rector Umid Makhmudov and Rector’s Advisor Alisher Shaykhov.
The discussion focused on prospects for establishing working contacts and cooperation in the fields of analytics, academic research, and capacity building. The leadership of Diplomat University presented the university’s core educational areas, including programs in international relations, global economy, information technologies, and English philology.
Particular attention was devoted to avenues for practical collaboration between the institutions. Participants exchanged ideas on the organization of internships, the conduct of joint research and analytical events, master classes and expert discussions, as well as the preparation of scholarly publications and research outputs.
The meeting concluded with mutual interest expressed in maintaining the dialogue and underscoring the importance of continued exchange of analytical insights and the development of joint initiatives aimed at deepening expert cooperation and strengthening academic and research linkages between the two institutions.