MOXI va Majan Kengashi o'rtasida tadqiqot sohasida hamkorlik kelishuvi imzolandi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) va Omanning Majan Kengashi o'rtasida tadqiqot sohasida hamkorlik kelishuvi imzolandi.
MOXI Direktori Javlon Vahabov va Majan Kengashi Prezidenti Davud Al Ansari o'rtasida o'tkazilgan uchrashuvda tomonlar birgalikda tadqiqotlar o'tkazish, ekspertlar almashish hamda ikkala mintaqaning dolzarb masalalariga bag'ishlangan konferensiyalar va davra suhbatlarini tashkil etish bo'yicha kelishuvga erishdilar.
Tomonlar, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari va Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashining 30 yildan ortiq davom etgan faol hamkorligini ta'kidlab, bu ularning munosabatlarini yanada chuqurlashtirish uchun mustahkam asos ekanligini bildirdilar.
Davud Al Ansari muzokaralar davomida Omanning Markaziy Osiyo bilan aloqalarni mustahkamlashga bo'lgan qiziqishining ortib borayotganini ta'kidlab, 2024 yil aprel oyida Toshkentda bo'lib o'tadigan "Markaziy Osiyo – Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashi" strategik dialogining ikkinchi vazirlik uchrashuvini alohida ajratdi.
Bunga javoban, Javlon Vahabov tadqiqot sohasidagi hamkorlikning MOXI va Majan Kengashi o'rtasidagi sheriklikni chuqurlashtirishdagi ahamiyatini ta'kidladi va bu hamkorlik bilim almashish va ilmiy va akademik tashabbuslar uchun yagona platforma yaratishga yangi ufqlar ochishini qayd etdi.
Omanlik ekspert ushbu kelishuv ikki mintaqa o'rtasida akademik aloqalarni mustahkamlashga va global hamda mintaqaviy jarayonlarni o'rganish bo'yicha qo'shma ishlar uchun keng imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishi haqida ishonch bildirdi.
Uchrashuv yakunida, tomonlar imzolangan kelishuv MOXIning xalqaro hamkorlik tarmog'ini mustahkamlashda va uni Markaziy Osiyoda bilim va ilmiy fikr markazi sifatida tasdiqlashda muhim qadam ekanligini ta'kidlashdi.

МИЦА и Оманский аналитический центр заключили соглашение о партнерстве в области исследований
В преддверии саммита глав государств Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива, директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов встретился с Давудом Аль Ансари, Президентом Совета Маджан (Оман).
В рамках встречи подписано соглашение о сотрудничестве между МИЦА и Советом Маджан. Достигнута договорённость о проведении совместных исследований, обмене экспертами, а также организации конференций и круглых столов, которые будут посвящены актуальным событиям двух регионов.
Как отметили стороны, страны Центральной Азии и государства Залива (ССАГЗ) уже более 30 лет активно сотрудничают в различных областях, что служит прочной основой для дальнейшего углубления их отношений.
В ходе переговоров Давуд Аль Ансари отметил растущую заинтересованность Омана в укреплении связей с Центральной Азией. В этой связи, выделены такие события как вторая министерская встреча стратегического диалога «Центральная Азия – ССАГЗ» в апреле 2024 года в Ташкенте.
В свою очередь, Жавлон Вахабов подчеркнул важность исследовательского сотрудничества для углубления партнерства между МИЦА и Советом Маджан, которое откроет новые горизонты для обмена знаниями и формирования единой платформы для научных и академических инициатив.
Наряду с этим, оманский эксперт выразил уверенность, что данное соглашение будет способствовать укреплению академических связей между регионами и созданию более широких возможностей для совместной работы по изучению глобальных и региональных процессов.
По итогам встречи, стороны согласились, что подписанное соглашение является важным шагом в укреплении сети международных партнерств МИЦА и подтверждением его роли как важного центра знаний и научной мысли в Центральной Азии.