Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) direktor Javlon Vaxabov va CMI – Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi bosh ijrochi direktori Yanne Taalas bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar avval erishilgan kelishuvlar ijrosi borishini ko‘rib chiqdi va yaqin muddatdagi qo‘shma tadbirlar rejasini muvofiqlashtirdi, jumladan ekspert muloqotlari, tematik seminarlar va mintaqaviy hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatlarini.
Uchrashuv davomida MOXI direktori umumiy kelishuvlardan barqaror, institutsional asoslangan sheriklik modeliga o‘tish zarurligini ta’kidladi. Alohida e’tibor analitik materiallar almashinuvi, amaliyotga yo‘naltirilgan qisqa tavsiyalar tayyorlash, shuningdek yoshlar va akademik hamjamiyatni amaliy formatlarga jalb etishga qaratildi.
O‘z navbatida Yanne Taalas CMI’ning ekspert aloqalarini kengaytirishga, qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashga va Fond mutaxassislarini MOXI tashkil etadigan mintaqaviy loyihalarga jalb etishga tayyor ekanini qayd etdi. Shu munosabat bilan fin tomoni Markaziy Osiyodagi tinchlikni barpo etish jarayonlarining yuqori darajasini alohida ta’kidladi va ularni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, yaqin kelajakdagi qo‘shma tadbirlar va nashrlarni tayyorlash bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirish hamda ekspert axborotlari almashinuvini muntazamlashtirishga kelishib oldi.

IICA and the Martti Ahtisaari Peace Foundation Discuss Deepening Practical Cooperation
A meeting was held at the International Institute for Central Asia (IICA) between IICA Director Javlon Vakhabov and Janne Taalas, Chief Executive Officer of the CMI – Martti Ahtisaari Peace Foundation.
The parties reviewed progress on previously reached agreements and coordinated plans for upcoming joint activities, including expert discussions, thematic seminars, and roundtables on issues of regional cooperation.
During the meeting, the IICA Director underscored the need to move from general understandings to a more sustainable, institution-based partnership model. Particular attention was given to the exchange of analytical materials, the preparation of concise, practice-oriented recommendations, and the engagement of youth and the academic community in applied formats.
In turn, Janne Taalas emphasized CMI’s readiness to expand expert contacts, support joint research, and involve the Foundation’s specialists in regional projects organized by IICA. In this context, the Finnish side also noted the high level of peacebuilding processes in Central Asia and expressed interest in providing expert support for them.
As a result of the meeting, the parties agreed to deepen the partnership between the two research institutions and to continue substantive cooperation on the preparation of near-term joint events and publications, as well as on the regular exchange of expert information.