Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) direktor Javlon Vaxabov va CMI – Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi bosh ijrochi direktori Yanne Taalas bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar avval erishilgan kelishuvlar ijrosi borishini ko‘rib chiqdi va yaqin muddatdagi qo‘shma tadbirlar rejasini muvofiqlashtirdi, jumladan ekspert muloqotlari, tematik seminarlar va mintaqaviy hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatlarini.
Uchrashuv davomida MOXI direktori umumiy kelishuvlardan barqaror, institutsional asoslangan sheriklik modeliga o‘tish zarurligini ta’kidladi. Alohida e’tibor analitik materiallar almashinuvi, amaliyotga yo‘naltirilgan qisqa tavsiyalar tayyorlash, shuningdek yoshlar va akademik hamjamiyatni amaliy formatlarga jalb etishga qaratildi.
O‘z navbatida Yanne Taalas CMI’ning ekspert aloqalarini kengaytirishga, qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashga va Fond mutaxassislarini MOXI tashkil etadigan mintaqaviy loyihalarga jalb etishga tayyor ekanini qayd etdi. Shu munosabat bilan fin tomoni Markaziy Osiyodagi tinchlikni barpo etish jarayonlarining yuqori darajasini alohida ta’kidladi va ularni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, yaqin kelajakdagi qo‘shma tadbirlar va nashrlarni tayyorlash bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirish hamda ekspert axborotlari almashinuvini muntazamlashtirishga kelishib oldi.

МИЦА и Фонд мира Марти Ахтисаари обсудили углубление практического сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с главным исполнительным директором Фонда мира Марти Ахтисаари (CMI) Янне Тааласом.
Стороны рассмотрели ход реализации ранее достигнутых договорённостей и согласовали планы ближайших совместных мероприятий, включая экспертные дискуссии, тематические семинары и круглые столы по вопросам регионального сотрудничества.
В ходе встречи директор МИЦА отметил необходимость перехода от общих договорённостей к более устойчивой институциональной модели партнёрства. Отдельное внимание было уделено обмену аналитическими материалами, подготовке кратких рекомендаций для практического применения, а также вовлечению молодёжи и академического сообщества в практико-ориентированные форматы.
В свою очередь, Янне Таалас подчеркнул готовность CMI расширять экспертные контакты, поддерживать совместные исследования и подключать специалистов Фонда к участию в региональных проектах, организуемых МИЦА. В этой связи финская сторона также отметила высокий уровень миротворческих процессов в Центральной Азии и выразила заинтересованность в их экспертном сопровождении.
По итогам встречи достигнута договорённость об углублении партнёрства между двумя исследовательскими институтами и продолжении предметного взаимодействия по подготовке ближайших мероприятий и публикаций, а также по регулярному обмену экспертной информацией.