MOXI va Mongoliya instituti ekspertlik hamkorligini kengaytirish masalasini muhokama qildi
Mongoliyaga rasmiy tashrif doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Rivojlanayotgan dengizga chiqish imkoniyati yo‘q davlatlar bo‘yicha Xalqaro tadqiqot markazi (International Think Tank for Landlocked Developing Countries) ijrochi direktori Damdin-Od Dulguun bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda MOXI direktori O‘zbekiston va Mongoliya uchun, dengizga chiqish imkoniyati yo‘q davlatlar sifatida, logistika va transport bog‘liqligini rivojlantirish strategik ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Har ikki mamlakat o‘xshash muammolarga duch kelmoqda: tashish xarajatlari va yetkazib berish muddati ortib bormoqda, logistika xarajatlarining import qiymatidagi ulushi (Markaziy Osiyo uchun 60% gacha) oshmoqda, shuningdek, yangi yo‘nalishlarni rivojlantirish va transport koridorlarini diversifikatsiya qilish zarurati dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar mintaqaviy infratuzilma tashabbuslari, jumladan, “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” loyihasi va Transkaspiy transport koridorining imkoniyatlarini kengaytirish masalalarida fikr almashdilar. Markaziy Osiyo va Mongoliyaning geografik joylashuvi butun mintaqani Yevrosiyo uchun muhim tranzit va kommunikatsiya markaziga aylantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochishini qayd etildi.
Alohida e’tibor, so‘nggi o‘ttiz yil ichida ilk bor bo‘lib o‘tgan Mongoliya Prezidenti tashrifining (2024 yil iyun) natijalariga qaratildi. Mazkur tashrif doirasida havo va avtomobil qatnovini rivojlantirish bo‘yicha hukumatlararo bitimlar imzolandi. Mongoliya vakillari erishilgan kelishuvlarni faol amalga oshirishga tayyor ekanini tasdiqlab, ikki tomonlama hamkorlikda transport bog‘liqligini rivojlantirish markaziy o‘ringa ega ekanini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar institutlar o‘rtasidagi ekspertlik muloqotining, xususan, tahlil, strategik rejalashtirish va transport, iqtisodiyot hamda barqaror rivojlanish yo‘nalishida ilg‘or tajriba almashishning muhimligini alohida ta’kidladilar. Har ikki institut mintaqa uchun samarali yechimlar ishlab chiqish maqsadida aloqalarni davom ettirish va hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyor ekanini tasdiqladi.

МИЦА и монгольский институт обсуждают расширение экспертного сотрудничества
В ходе официального визита в Монголию директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с исполнительным директором Международного исследовательского центра по делам развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, Дамдин-Од Дулгууном.
На встрече директор МИЦА отметил, что для Узбекистана и Монголии, как для стран без выхода к морю, вопросы логистики и развития транспортных связей имеют стратегическое значение. Обе страны сталкиваются со схожими вызовами: рост расходов и сроков доставки, увеличение доли логистических затрат в стоимости импорта (до 60% для Центральной Азии), а также необходимостью развития новых маршрутов и диверсификации транспортных коридоров.
В этой связи, стороны обменялись мнениями по поводу региональных инфраструктурных инициатив, в частности по проекту «Китай–Кыргызстан–Узбекистан» и расширению потенциала Транскаспийского транспортного коридора. Было подчеркнуто, что географическое положение Центральной Азии и Монголии открывает дополнительные возможности для превращения региона в ключевой транзитный и коммуникационный хаб Евразии.
Особое внимание уделили результатам первого за три десятилетия визита Президента Монголии в Узбекистан (июнь 2024 года), по итогам которого были подписаны межправительственные соглашения по развитию воздушного и автомобильного сообщения. Представители Монголии выразили готовность к активной реализации достигнутых договорённостей, подчеркнув центральную роль развития транспортной связанности в двустороннем сотрудничестве.
В заключение встречи собеседники подчеркнули важность экспертного диалога между институтами, в том числе по анализу, стратегическому планированию и обмену лучшими практиками в сфере транспорта, экономики и устойчивого развития. Оба института подтвердили заинтересованность в продолжении контактов и углублении партнёрства с целью выработки эффективных решений для всего региона.