MOXI va Mongoliya Strategik Tadqiqotlar Instituti hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi
Uchrashuv so‘nggi yillarda sezilarli rivojlanish ko‘rsatayotgan Mongoliya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali muloqotning muhim bosqichiga aylandi. Tomonlar ikki tomonlama munosabatlardagi muhim voqealar, jumladan, 2024-yil yozida Toshkentda Mongoliya elchixonasining ochilishi va Mongoliya Prezidentining O‘zbekistonga tarixiy birinchi tashrifi kabi yutuqlarni ta’kidlab o‘tdi.
J.Vahabov O‘zbekiston va Mongoliyaning dengizga chiqish imkoniyatisiz joylashgani ulardan iqtisodiy hamkorlik, logistika va savdo sohalarida innovatsion yondashuvlarni talab qilishini qayd etdi. U ikki institut manfaatlarining mos kelishi birgalikdagi tashabbuslarni amalga oshirish uchun zamin yaratishini, bu esa ikki davlat ekspertlari o‘rtasida bilim va tajriba almashish platformasiga aylanishi mumkinligini ta’kidladi.
Muloqot davomida delegatsiyalar o‘z tadqiqot institutlari faoliyati haqida batafsil ma’lumot almashdilar. Mongoliya Milliy xavfsizlik kengashi huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti mintaqaviy va global tendensiyalar, xususan, Shimoliy-Sharqiy Osiyodagi xavfsizlik masalalari bo‘yicha strategik tahlil olib boradi. Har ikki tomon tadqiqot ustuvorliklarining mos kelishini qayd etib, ilmiy hamkorlik uchun qulay sharoitlar mavjudligini ta’kidladi.
Mende Jargalsaikan STI 2014-yilda tashkil etilgan Ulan-Bator muloqoti (UBM) xalqaro forumining tashkilotchilaridan biri ekanini qayd etdi. Ushbu forum har yili siyosatchilar, diplomatlar va ekspertlarni bir joyga jamlab, Shimoliy-Sharqiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro tushunishni yaxshilash va ishonchni mustahkamlashga qaratilgan.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Mongoliya tomonidan savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasidagi asosiy tashabbuslar muhokama qilindi. Tovar aylanmasini kengaytirish, logistika infratuzilmasini rivojlantirish va o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish bo‘yicha rejalar o‘rtaga tashlandi. Shuningdek, ekologik va iqlim muammolariga qaratilgan barqaror rivojlanishning ilg‘or tajribalarini birgalikda o‘rganish masalasi ham ko‘tarildi.
Mongoliya tomoni iqtisodiy integratsiya, o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formati, xususan, 2025-yilda O‘zbekiston raisligida o‘tkazilishi rejalashtirilgan yettinchi uchrashuvga alohida qiziqish bildirildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar birgalikdagi tashabbuslar va loyihalarni amalga oshirish orqali ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash niyatida ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar. Ular konferensiyalar, davra suhbatlari va seminarlar tashkil etish orqali institutlar o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va ikki tomonlama, mintaqaviy hamda xalqaro darajadagi dolzarb masalalarni hal etish uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishini ta’kidladilar.

МИЦА и Институт стратегических исследований Монголии обсудили перспективы сотрудничества
16 января 2025 года директор Международного Института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с директором Института стратегических исследований при Совете национальной безопасности Монголии Менди Жаргалсаиханом.
Как отметили стороны, данная встреча стала продолжением многопланового диалога между Монголией и Узбекистаном, который в последние годы демонстрирует активную динамику. В частности, было подчеркнуто, что такие события, как открытие посольства Монголии в Ташкенте и первый в истории визит Президента Монголии в Узбекистан летом прошлого года, стали значимыми вехами в двусторонних отношениях.
Директор МИЦА Ж.Вахабов отметил, что географическое положение Узбекистана и Монголии, как внутренних стран без выхода к морю, диктует необходимость поиска нестандартных решений в области экономического взаимодействия, логистики и торговли. Он подчеркнул, что сходство интересов двух институтов позволяет инициировать совместные проекты, которые станут платформой для обмена знаниями и лучшими практиками между экспертами обеих стран.
В ходе беседы стороны подробно ознакомили друг друга с деятельностью своих исследовательских организаций. Институт стратегических исследований Монголии (ИСИ) при Совете национальной безопасности Монголии специализируется на стратегическом анализе региональных и глобальных тенденций, включая вопросы безопасности в Северо-Восточной Азии. Обе стороны отметили схожесть своих приоритетных исследовательских задач, что создает благоприятные условия для академического сотрудничества.
В свою очередь, М.Жаргалсаихан отметил, что Институт стратегических исследований Монголии является одним из организаторов Улан-Баторского диалога (УБД), ежегодного международного форума политиков, дипломатов и экспертов, организуемого с 2014 года и нацеленного на улучшение взаимопонимания и укрепление доверия между странами Северо-Восточной Азии.
Стороны обсудили ключевые инициативы Узбекистана и Монголии в сфере торгово-экономического сотрудничества, включая перспективы расширения товарооборота, развитие логистической инфраструктуры и стимулирование взаимных инвестиций. Также был затронут вопрос совместного изучения лучших практик устойчивого развития, с акцентом на экологические и климатические вызовы.
Монгольской стороной была отмечена важность экономической интеграции, укрепления взаимосвязанности, а также акцентировано внимание на сотрудничество с регионом Центральной Азии и Узбекистаном, в частности. При этом особый интерес проявлен к деятельности формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, 7-е заседание которого планируется в 2025 году в Узбекистане под председательством нашей страны.
В завершение встречи стороны выразили намерение укреплять двусторонние отношения через реализацию совместных инициатив и проектов, включая проведение конференций, круглых столов и семинаров. Было подчеркнуто, что такая работа будет способствовать не только развитию сотрудничества между институтами, но и созданию новых возможностей для решения актуальных вопросов двусторонней повестки, а также регионального и международного развития.