MOXI va Polsha Sharq tadqiqotlari markazi o’rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
MOXI direktori Javlon Vahabov va. Varshavadan M. Karp nomidagi Sharqshunoslik markazi direktor Voytsex Kononchuk boshchiligidagi delegatsiyasi oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda Polsha Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Muvaqqat ishlar vakili Markin Vakar ham ishtirok etdi.
Uchrashuvda “Markaziy Osiyo + Yevropa Ittifoqi” sammitini ilmiy-ekspertlik tomonidan qo‘llab-quvvatlashning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Qo‘shma ilmiy ishlar, ekspert forumlari va munozarali davra suhbatlarini tashkil etish orqali ilmiy hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralar chog‘ida MOXI direktori Javlon Vaxabov har ikki institut ilmiy-tadqiqot faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ko‘plab aloqa nuqtalari mavjudligini, bu qo‘shma loyiha va tashabbuslar uchun keng imkoniyatlar ochayotganini ta’kidladi.
Shu bois, Voytsex Kononchuk mintaqaning global siyosiy va iqtisodiy jarayonlardagi o’rni ortib borayotgani munosabati bilan Polsha tahliliy doiralarining Markaziy Osiyo mamlakatlariga qiziqishi ko’payib borayotganini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida ikki institut direktorlari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim imzolandi, bu esa tomonlarning muloqotni davom ettirish va sheriklikni ham ikki tomonlama, ham koʻp tomonlama shakllarda kengaytirishga tayyorligini tasdiqladi.
M. Karp nomidagi Sharqshunoslik markazi (OSW) 1990 yilda tashkil etilgan Polsha tahlil markazi boʻlib, Markaziy va Sharqiy Yevropa, Bolqon, Kavkaz va Markaziy Osiyodagi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy vaziyatni oʻrganishga ixtisoslashgan. Markaz xalqaro munosabatlar va mintaqaviy tadqiqotlar sohasida bilim almashish va tahliliy salohiyatni kengaytirish maqsadida turli xalqaro tashkilotlar, tahlil markazlari va tadqiqot institutlari bilan faol hamkorlik qiladi.

МИЦА и польский Центр восточных исследований подписали соглашение о сотрудничестве
В Международном Институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с делегацией Центра восточных исследований им. М. Карпа (ЦВИ) из Варшавы во главе с директором Войцехом Кононьчуком. На встрече также принял участие Временный поверенный в делах Республики Польша в Республике Узбекистан Марчин Вакар.
На встрече состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам научно-экспертного сопровождения саммита «Центральная Азия + Европейский Союз». Особое внимание было уделено углублению исследовательского сотрудничества путем организации совместных научных разработок, экспертных форумов и дискуссионных круглых столов.
В ходе переговоров директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что оба института имеют множество точек соприкосновения в приоритетных направлениях исследовательской деятельности, которые открывают широкие возможности для совместных проектов и инициатив.
Также, директор ЦВИ Войцех Кононьчук отметил растущий интерес польских аналитических кругов к странам Центральной Азии, обусловленный усиливающейся ролью региона в глобальных политических и экономических процессах.
В завершение встречи директоры двух институтов подписали соглашение о сотрудничестве, которое подтверждает готовность сторон к продолжению диалога и расширению партнерства как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Центр восточных исследований им. М. Карпа (OSW) — польский аналитический центр, основан в 1990 году, специализируется на исследованиях политической, экономической и социальной ситуации в Центральной и Восточной Европе, на Балканах, Кавказе и в Центральной Азии. Центр активно сотрудничает с различными международными организациями, аналитическими центрами и исследовательскими институтами в целях обмена знаниями и расширения аналитического потенциала в области международных отношений и региональных исследований.