MOXI va Qirg'iziston instituti akademik hamkorlikni kuchaytirmoqda
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy Strategik Tashabbuslar Instituti (MSTI) direktor o‘rinbosari Shumkarbek Adilbek uulu bilan uchrashdi. Suhbat markazida ikki tadqiqot muassasasi o‘rtasida akademik hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘ldi.
Shumkarbek Adilbek uulu mintaqaviy hamkorlik va muloqot jarayonlarining yuksak darajasi hamda ijobiy dinamikasini ta’kidladi, amaliy yechimlarga yo‘naltirilgan tadqiqotlarga ehtiyoj ortib borayotganini qayd etdi.
O‘z navbatida, direktor Javlon Vaxabov institutlar o‘rtasida “yagona tadqiqot makoni”ni shakllantirish zarurligini aytib o'tdi va amaliy mexanizmlar sifatida ekspertlar uchun akademik mobillikni rivojlantirish, qo‘shma ilmiy loyihalarni yo‘lga qo‘yish, metodologik konferensiyalar hamda ekspert muhokamalarini muntazam tashkil etishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunida MOXI va MSTI 2025–2026-yillar uchun Qo‘shma Harakatlar Rejasini imzoladi. Hujjat qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, muntazam ekspert muloqotlari va tematik seminarlarni o‘tkazish, analitik materiallar almashinuvi, qo‘shma nashrlar hamda tegishli vazirlik va idoralar uchun siyosiy tavsiyalar tayyorlashni nazarda tutadi. Shuningdek, stajirovkalar va master-klasslar kabi ta’limiy formatlar ishga tushiriladi.

МИЦА и НИСИ усиливают академическое сотрудничество
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Жавлона Вахабова с заместителем директора Национального института стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики Шумкарбеком Адилбек уулу. Центральной темой обсуждений стало расширение академического взаимодействия между двумя научно-исследовательскими организациями.
На встрече Шумкарбек Адилбек уулу подчеркнул высокий уровень и позитивную динамику региональных и диалоговых процессов, отметив востребованность прикладных исследований, ориентированных на практические решения.
В свою очередь, директор МИЦА отметил необходимость выстраивания единого исследовательского пространства между институтами и в качестве практических механизмов предложил такие инициативы, как развитие академической мобильности среди экспертов, организация совместных исследовательских проектов, а также проведение методологических конференций и экспертных дискуссий.
В завершение встречи директор МИЦА и заместитель директора НИСИ подписали План совместных мероприятий МИЦА и НИСИ на 2025-2026 годы, который предусматривает реализацию совместных исследовательских проектов, регулярные экспертные дискуссии и тематические семинары, обмен аналитическими материалами, подготовку совместных публикаций и рекомендаций для профильных ведомств, запуск таких образовательных форматов, как стажировки и мастер-классы.
По итогам встречи стороны подтвердили нацеленность на углубление академического партнёрства и приверженность МИЦА и НИСИ развивать устойчивые каналы академической кооперации, усиливая вклад экспертного сообщества в региональную повестку.