MOXI va Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti 2025–2026 yillar uchun Harakatlar rejasini imzoladi
2025-yil 3-iyun kuni Astanada bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” V Tahliliy markazlar forumi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (KazISS) 2025–2026 yillar uchun Harakatlar rejasini imzoladi.
MOXI direktori Javlon Vahabov va KISI direktori Yerkin Tukumov tomonidan imzolangan ushbu hujjatda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq yo‘nalishlar va mexanizmlar belgilangan bo‘lib, C5 va C5+1 formatlaridagi hamkorlik, jumladan rejalashtirilayotgan prezidentlar sammitlariga tayyorgarlik jarayonida sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga alohida urg‘u berilgan.
Mazkur Harakatlar rejasi 2023-yilda imzolangan Anglashuv memorandumi mantiqiy davomidir va qo‘shma tadqiqotlar, ekspert seminarlari, tahliliy materiallar almashinuvi hamda yashil iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, oqilona suv resurslaridan foydalanish va oziq-ovqat xavfsizligi kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish choralarini qamrab oladi.
Shuningdek, ushbu hujjatda tahliliy markazlarning mintaqaviy kun tartibini shakllantirishdagi o‘rni, ilmiy almashinuvni kengaytirish va xalqaro ekspert platformalarida birgalikda ishtirok etish masalalari alohida ta’kidlangan.

МИЦА и КИСИ подписали План действий на 2025-2026 годы
На полях V Форума аналитических центров «Центральная Азия – Китай», прошедшего 3 июня 2025 года в г. Астане, Международный институт Центральной Азии (МИЦА) и Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (КИСИ) подписали План действий на 2025–2026 годы.
Документ, подписанный директором МИЦА Жавлоном Вахабовым и директором КИСИ Еркином Тукумовым, определяет конкретные направления и механизмы укрепления двустороннего партнёрства, с акцентом на совместные аналитические инициативы в рамках форматов «С5» и «С5+1», включая координацию усилий в преддверии запланированных президентских саммитов.
План действий стал логическим продолжением ранее подписанного Меморандума о взаимопонимании (2023 г.) и включает мероприятия по развитию совместных исследований, экспертных семинаров, обмену аналитическими материалами, а также расширению взаимодействия в таких сферах, как зелёная экономика, цифровые технологии, рациональное водопользование и продовольственная безопасность.
Отдельное внимание уделено укреплению роли аналитических центров в формировании содержательной региональной повестки, расширению научного обмена и совместному участию в международных экспертных платформах.
Подобные шаги отражают стремление исследовательских структур региона к институциональному укреплению экспертного взаимодействия, наращиванию научного обмена и совместному вкладу в реализацию стратегических инициатив в Центральной Азии.