MOXI va Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti 2025–2026 yillar uchun Harakatlar rejasini imzoladi
2025-yil 3-iyun kuni Astanada bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” V Tahliliy markazlar forumi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (KazISS) 2025–2026 yillar uchun Harakatlar rejasini imzoladi.
MOXI direktori Javlon Vahabov va KISI direktori Yerkin Tukumov tomonidan imzolangan ushbu hujjatda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq yo‘nalishlar va mexanizmlar belgilangan bo‘lib, C5 va C5+1 formatlaridagi hamkorlik, jumladan rejalashtirilayotgan prezidentlar sammitlariga tayyorgarlik jarayonida sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga alohida urg‘u berilgan.
Mazkur Harakatlar rejasi 2023-yilda imzolangan Anglashuv memorandumi mantiqiy davomidir va qo‘shma tadqiqotlar, ekspert seminarlari, tahliliy materiallar almashinuvi hamda yashil iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, oqilona suv resurslaridan foydalanish va oziq-ovqat xavfsizligi kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish choralarini qamrab oladi.
Shuningdek, ushbu hujjatda tahliliy markazlarning mintaqaviy kun tartibini shakllantirishdagi o‘rni, ilmiy almashinuvni kengaytirish va xalqaro ekspert platformalarida birgalikda ishtirok etish masalalari alohida ta’kidlangan.

IICA and KazISS Sign Joint Action Plan for 2025-2026
On the sidelines of the 5th Central Asia–China Think Tank Forum, held on June 3, 2025, in Astana, the International Institute for Central Asia (IICA) and the Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan (KazISS) signed a Joint Action Plan for 2025-2026.
The document, signed by IICA Director Javlon Vakhabov and KazISS Director Yerkin Tukumov, outlines concrete areas and mechanisms for strengthening bilateral cooperation. It places particular emphasis on joint analytical initiatives within the C5 and C5+1 formats, including coordination efforts in the lead-up to planned presidential summits.
Building on the Memorandum of Understanding signed in 2023, the Action Plan includes provisions for collaborative research, expert seminars, knowledge-sharing, and expanded cooperation in fields such as green economy, digital technologies, sustainable water use, and food security.
The document also highlights the importance of enhancing the role of think tanks in shaping a substantive regional agenda, fostering academic exchange, and participating in international expert networks.
This step reflects the broader commitment of research institutions in the region to deepen institutional partnerships, strengthen analytical cooperation, and jointly contribute to advancing strategic initiatives across Central Asia.