MOXI va Saudiya Instituti akademik hamkorlik istiqbollarini muhokama qilmoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI)da institut direktori Javlon Vahаbov va Saudiya Arabistoni Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Saud Al-Faysal nomidagi Diplomatik Tadqiqotlar Instituti (IDS) Strategik Tadqiqotlar markazi direktori Mansur Al-Marzukiy o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda doktor Al-Marzukiy Markaziy Osiyo va Ko'rfaz davlatlari o'rtasidagi o'zaro aloqalar mustahkamlanayotganligini ta'kidladi va tarixiy meros, madaniy xilma-xillikni o'rganish va o'zaro bog'liqlikni kuchaytirish zarurligiga urg'u berdi. Shu bois, ekspert MOXI va IDS o'rtasidagi hamkorlik ilmiy tadqiqotlar va ishlar kengayishiga, ikki mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni yanada chuqurroq tushunishga yordam berishini ta'kidladi.
O'z navbatida, Javlon Vahabov ham Markaziy Osiyo va Ko'rfaz davlatlari aloqalarini mustahkamlash muhimligini ta'kidlab, ikki mintaqadagi tafakkur markazlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari kompleks tadqiqotlar platformasini yaratishga yordam berishini, bu esa innovatsion metodlar joriy etish va o'zaro anglashuv va hamkorlikni chuqurlashtirishga yo'naltirilgan ta'lim dasturlarini ishlab chiqish uchun yangi imkoniyatlarni ochishini aytdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar muloqotni davom ettirish va yaqin kelajakda hamkorlikning aniq shakllarini rivojlantirishga qiziqish bildirishdi.
Saud Al-Faysal nomidagi Diplomatik Tadqiqotlar Instituti — Saudiya Arabistonining yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasasi bo'lib, diplomatlarga tayyorlash va xalqaro munosabatlar sohasida strategik tadqiqotlar olib borishga ixtisoslashgan. Institut regional va global xavfsizlik masalalari bo'yicha strategik tashabbuslarni shakllantirish va tadqiqotlar o'tkazishda faol ishtirok etadi.

МИЦА и Саудовский институт рассматривают перспективы академического сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора института Жавлона Вахабова с доктором Мансуром Аль-Марзуки, директором Центра стратегических исследований Института дипломатических исследований имени принца Сауда Аль-Фейсала (IDS) при Министерстве иностранных дел Королевства Саудовская Аравия.
В ходе встречи доктор Аль-Марзуки подчеркнул растущую динамику укрепления межрегионального взаимодействия между странами Центральной Азии и Залива, акцентировав внимание на необходимости изучения исторического наследия, культурного многообразия и наращивания взаимных связей. Он отметил, что сотрудничество между МИЦА и IDS может значительно расширить научные исследования и разработки, способствуя более глубокому пониманию политических и экономических процессов в обоих регионах.
В свою очередь, Жавлон Вахабов также отметил важность укрепления связей между Центральной Азией и Заливом, подчеркнув, что совместные усилия мозговых центров помогут создать платформу для комплексных исследований, которая откроет новые возможности для внедрения инновационных методов и разработки образовательных программ, направленных на углубление взаимопонимания и сотрудничества.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в продолжении диалога и продвижении конкретных форматов сотрудничества в ближайшем будущем.
Институт дипломатических исследований имени Принца Сауда Аль-Фейсала является ведущим научно-исследовательским учреждением Саудовской Аравии, который специализируется на подготовке дипломатов и проведении стратегических исследований в области международных отношений. Институт активно участвует в формировании стратегических инициатив и проведении исследований по вопросам региональной и глобальной безопасности.