Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Daniyar Kurbanov S&P Global vitse-prezidenti Matthew J. Sagers boshchiligidagi ekspertlar delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar jahon energetikasini rivojlantirishning dolzarb masalalari, Markaziy Osiyo energetika sektoridagi vaziyat, shuningdek, MOXI va S&P Global o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot hamkorligi istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Daniyar Kurbanov global energetika bozorlarida transformatsiya jarayonlari kechayotgan hozirgi sharoitda energetika xavfsizligi, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, transport bog‘liqligi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlarining barqaror iqtisodiy o‘sishi masalalari bo‘yicha ekspertlik muloqoti alohida ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Matthew J. Sagers Markaziy Osiyoga istiqbolli energetika, transport va investitsiya makoni sifatida xalqaro qiziqish ortib borayotganini qayd etdi. Uning ta’kidlashicha, S&P Global O‘zbekiston energetika sohasi bo‘yicha tahliliy materiallar tayyorlashdan, jumladan, MOXI bilan hamkorlikda ishlashdan manfaatdor.
Uchrashuv yakunida tomonlar ishchi aloqalarni davom ettirish hamda energetika, transport va mintaqaviy bog‘liqlik masalalari bo‘yicha qo‘shma ekspert-tahliliy tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

МИЦА и S&P Global обсудили современные тенденции в мировой энергетике
Начальник отдела МИЦА Данияр Курбанов провел встречу с делегацией экспертов S&P Global во главе с вице-президентом Мэттью Дж. Сейгерс.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам развития мировой энергетики, ситуации в энергетическом секторе Центральной Азии, а также перспективам сотрудничества между МИЦА и S&P Global.
Данияр Курбанов отметил, что в условиях трансформации глобальных энергетических рынков особую значимость приобретает экспертный диалог по вопросам энергетической безопасности, развития возобновляемых источников энергии, транспортной связанности и устойчивого экономического роста стран Центральной Азии.
В свою очередь, Мэттью Дж. Сейгерс подчеркнул, что на фоне роста международного интереса к Центральной Азии как к перспективному энергетическому, транспортному и инвестиционному пространству S&P Global заинтересована в подготовке аналитических материалов по энергетической отрасли Узбекистана, в том числе во взаимодействии с МИЦА.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать рабочие контакты и рассмотреть возможности реализации совместных экспертно-аналитических инициатив по вопросам энергетики, транспорта и региональной связанности.