MOXI va Turkiya Tashqi ishlar vazirligining Strategik tadqiqotlar markazi hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Anqaraga amaliy tashrif doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Turkiya Tashqi ishlar vazirligining Strategik tadqiqotlar markazi (SAM) raisi Ramazan Erdog bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar qo‘shma tadqiqot faoliyatini kengaytirish, ekspertlik aloqalarini rivojlantirish, tahliliy materiallar tayyorlash, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha  tadbirlar tashkil etish va tashabbuslarni ilgari surishga e’tibor qaratgan holda MOXI va SAM o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
J.Vaxabov MOXI va SAM o‘rtasidagi hamkorlik O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining yuqori darajasi va yanada tizimli ekspert-tahliliy hamkorlikka bo‘lgan ehtiyojning ortib borishi jarayonida shakllanayotganligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu hamkorlik Markaziy Osiyo, turkiy dunyo, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, xavfsizlik va kengroq Yevroosiyo kun tartibi masalalari bo‘yicha aniq g‘oyalar, tahliliy baholar va amaliy tavsiyalarni taklif etish orqali ikki davlat o‘rtasidagi strategik muloqotni qo‘llab-quvvatlashning muhim vositasiga aylanishi mumkin.
O‘z navbatida, R. Erdog SAM MOXI bilan hamkorlikni Markaziy Osiyodagi jarayonlarni tahliliy tushunishni chuqurlashtirish va Turkiyaning mintaqa bilan ekspertlik hamkorligini mustahkamlash imkoniyati sifatida ko‘rishini ta’kidladi. Bilim almashish va tomonlarni qiziqtirgan dolzarb xalqaro masalalar bo‘yicha yondashuvlarni birgalikda ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi
Uchrashuv yakunida MOXI va SAM o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar, ekspertlik maslahatlari, nashrlar almashinuvi, tadbirlarda o‘zaro ishtirok etish, akademik hamkorlik va tadqiqotchilar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘z ichiga olgan ikki markaz o‘rtasidagi muntazam hamkorlik uchun amaliy asos yaratishni nazarda tutuvchi hamkorlik shartnomasi imzolandi.
SAM - Turkiyaning asosiy tashqi siyosiy tahlil markazlaridan biri bo‘lib, 1994-yilda Turkiya Tashqi ishlar vazirligi qoshida tashkil etilgan va mamlakat tashqi siyosatini ekspertlik jihatdan qo‘llab-quvvatlash, tadqiqotlar tayyorlash, xalqaro ekspert-tadqiqot muloqotini rivojlantirish hamda mintaqaviy va global kun tartibidagi asosiy masalalarni muhokama qilishda muhim rol o‘ynaydi.

МИЦА и Центр стратегических исследований МИД Турции налаживают партнёрство
В рамках рабочего визита в Анкару директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с председателем Центра стратегических исследований Министерства иностранных дел Турции (SAM) Рамазаном Эрдагом.
Стороны обменялись мнениями о перспективах углубления взаимодействия между МИЦА и SAM, уделив внимание расширению совместной исследовательской деятельности, развитию экспертных контактов, подготовке аналитических материалов, а также организации совместных мероприятий и инициатив по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Ж. Вахабов отметил, что сотрудничество между МИЦА и SAM формируется на фоне высокого уровня узбекско-турецких отношений и растущей потребности в более системном экспертно-аналитическом взаимодействии. По его словам, данное партнерство может стать важным инструментом поддержки стратегического диалога между двумя странами, предлагая конкретные идеи, аналитические оценки и практические рекомендации по вопросам Центральной Азии, тюркского мира, региональной взаимосвязанности, безопасности и более широкой евразийской повестки.
В свою очередь, Р. Эрдаг отметил, что SAM рассматривает сотрудничество с МИЦА как возможность углубления аналитического понимания процессов в Центральной Азии и укрепления экспертного взаимодействия Турции с регионом. Подчеркнута важность обмена знаниями и совместной выработки подходов к актуальным международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
По итогам встречи МИЦА и SAM подписали Соглашение о сотрудничестве, предусматривающее создание практической основы для регулярного сотрудничества между двумя центрами, включая совместные исследования, экспертные консультации, обмен публикациями, взаимное участие в мероприятиях, академическое взаимодействие и прямые контакты между исследователями.
SAM – один из ключевых внешнеполитических аналитических центров Турции, основанный в 1994 году при МИД Турции и играющий важную роль в экспертном сопровождении внешней политики страны, подготовке исследований, развитии международного экспертно-исследовательского диалога и обсуждении ключевых вопросов региональной и глобальной повестки.