MOXI va Xansin Yevroosiyo instituti yangi hamkorlik kelishuvi bilan aloqalarni mustahkamlamoqda
Yaqinda Seulga tashrifi chog‘ida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahobov va Koreya va Markaziy Osiyo hamkorligi bo‘yicha ekspertlar forumi raisi Pak Sang Nam o‘z tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladi. Xansin Yevroosiyo instituti (Xansin universiteti) ko‘magida tuzilgan ushbu shartnoma ikki tadqiqot muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim mintaqalarni rivojlantirish, xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlik kabi o‘zaro manfaatli qator ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish doirasini belgilaydi. Ushbu bitimning imzolanishi MOXIning Janubiy Koreyaning tahliliy markazlari va akademik institutlari bilan yanada yaqin hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, shuningdek, yuqori samarali tadqiqot loyihalarini yaratish istagini aks ettiradi.
MOXI direktori ushbu kelishuv ikki muassasa o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlik uchun asos bo‘lishini ta’kidladi. Bu, shuningdek, Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, har ikki mintaqa uchun bilim va tajriba almashish orqali foyda keltiradi.
Ushbu hamkorlik nafaqat ikki tashkilotning tadqiqot salohiyatini mustahkamlashi, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Koreya o‘rtasidagi siyosat, akademik va boshqa sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirish orqali kengroq mintaqaviy hamkorlikka hissa qo‘shishi kutilmoqda.

МИЦА и Евразийский Институт Хансин укрепляют связи с новым соглашением о сотрудничестве
Во время недавнего визита в Сеул, директор Международного Института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов и председатель Экспертного форума по сотрудничеству Кореи и Центральной Азии, Пак Санг Нам , подписали Соглашение о сотрудничестве между их организациями. Это соглашение, заключенное при содействии Хансин Евразийского института (университет Хансин), стало важным шагом в укреплении сотрудничества между двумя исследовательскими учреждениями.
Соглашение о сотрудничестве определяет рамки для совместной научно-исследовательской деятельности в ряде приоритетных областей, представляющих взаимный интерес, таких как развитие регионов, безопасность и экономическое сотрудничество. Подписание этого соглашения отражает стремление МИЦА к развитию более тесных партнерских связей с аналитическими центрами и академическими институтами Южной Кореи, а также к созданию высокоэффективных исследовательских проектов.
Директор МИЦА подчеркнул, что данное соглашение станет основой для долгосрочного и продуктивного сотрудничества между двумя учреждениями. Это также важный шаг на пути к углублению отношений между Центральной Азией и Республикой Кореей, что в конечном итоге принесет пользу обеим регионам через обмен знаниями и опытом.
Ожидается, что это партнерство не только укрепит исследовательский потенциал обеих организаций, но и будет способствовать более широкому региональному сотрудничеству, углубляя связи между Центральной Азией и Южной Кореей в таких областях, как политика, академическая сфера и другие.