MOXI va Xansin Yevroosiyo instituti yangi hamkorlik kelishuvi bilan aloqalarni mustahkamlamoqda
Yaqinda Seulga tashrifi chog‘ida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahobov va Koreya va Markaziy Osiyo hamkorligi bo‘yicha ekspertlar forumi raisi Pak Sang Nam o‘z tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladi. Xansin Yevroosiyo instituti (Xansin universiteti) ko‘magida tuzilgan ushbu shartnoma ikki tadqiqot muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim mintaqalarni rivojlantirish, xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlik kabi o‘zaro manfaatli qator ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish doirasini belgilaydi. Ushbu bitimning imzolanishi MOXIning Janubiy Koreyaning tahliliy markazlari va akademik institutlari bilan yanada yaqin hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, shuningdek, yuqori samarali tadqiqot loyihalarini yaratish istagini aks ettiradi.
MOXI direktori ushbu kelishuv ikki muassasa o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlik uchun asos bo‘lishini ta’kidladi. Bu, shuningdek, Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, har ikki mintaqa uchun bilim va tajriba almashish orqali foyda keltiradi.
Ushbu hamkorlik nafaqat ikki tashkilotning tadqiqot salohiyatini mustahkamlashi, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Koreya o‘rtasidagi siyosat, akademik va boshqa sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirish orqali kengroq mintaqaviy hamkorlikka hissa qo‘shishi kutilmoqda.

IICA and Hanshin Eurasia Institute Forge Stronger Ties with New Cooperation Agreement
During a recent visit to Seoul, the Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov and the Chairman of the Expert Forum for Korea-Central Asia Cooperation, Sang-nam Park, signed a Cooperation Agreement between their respective institutions. This agreement, facilitated by the Hanshin Eurasia Institute (Hanshin University), marks a significant milestone in advancing collaboration between the two research organizations.
The Cooperation Agreement outlines a comprehensive framework for joint research activities focused on a range of priority areas of shared interest between Central Asia and South Korea. These include critical fields in regional development, security, and economic cooperation, among others. The signing of this agreement reflects IICA’s ongoing efforts to build stronger partnerships with think tanks and academic institutions in South Korea, further enhancing their capacity to generate high-impact research outcomes.
The Director of IICA emphasized that this agreement would serve as a foundation for long-term, productive collaboration between both institutes. It also represents a significant step toward further deepening the relationship between Central Asia and the Republic of Korea, ultimately benefiting both regions through knowledge exchange and shared expertise.
This partnership is expected to not only strengthen the research capabilities of both institutions but also contribute to broader regional cooperation, fostering deeper connections between Central Asia and South Korea in the fields of policy, academia, and beyond.