MOXI vakillari va Latviya Tashqi ishlar vazirligi direktori oʻrinbosari Ivars Lasis o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti vakillari Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi davlat-siyosiy direktori o‘rinbosari Ivars Lasis bilan samarali uchrashuv o‘tkazdi. Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, savdo, sarmoyaviy va mintaqaviy aloqalardagi umumiy manfaatlar ta’kidlandi.
Latviya O‘zbekistonning Boltiq dengizi mintaqasidagi yaqin va qimmatli hamkori sifatida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega. Uchrashuvda O‘zbekistonning Yevropa davlatlari bilan mustahkam sheriklik munosabatlarini o‘rnatish bo‘yicha kengroq strategiyasida Latviya rolining ahamiyati ortib borayotgani ta’kidlandi.
Muhokamaning muhim mavzusi Markaziy Osiyo uchun tobora dolzarb bo'lib borayotgan Shimoliy Boltiq sakkizligi (NB8) doirasidagi hozirgi dinamika bo'ldi. O‘zbekiston yanada keng qamrovli mintaqaviy hamkorlik sari faol harakat qilmoqda va Latviya bilan aloqalarni mustahkamlash bu boradagi sa’y-harakatlarning asosiy qismidir.
Muhokamalarda ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy bogʻliqlik, iqtisodiy rivojlanish va umumiy muammolarni hal qilish boʻyicha qoʻshma tashabbuslar yoʻnalishlarida hamkorlikni kengaytirishga zamin hozirlash imkoniyatlari taʼkidlandi.

IICA Representatives Meet with Ivars Lasis, Under-Secretary of State-Political Director at the Ministry of Foreign Affairs of Latvia
A productive meeting took place between representatives from International Institute for Central Asia (IICA) and Ivars Lasis, Under-Secretary of State-Political Director at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia. The discussions focused on strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and Latvia, emphasizing shared interests in commerce, investments, and regional connectivity.
Latvia, as a close and valued partner of Uzbekistan in the Baltic Sea region, is an important player in the development of regional cooperation. The meeting underscored the growing importance of Latvia’s role in Uzbekistan’s broader strategy of building robust partnerships with European nations.
An important topic of conversation was the current dynamics within the Nordic-Baltic Eight (NB8), which have become increasingly relevant to Central Asia. Uzbekistan is actively pursuing a path toward more comprehensive regional cooperation, and the strengthening of ties with Latvia is a key part of this effort.
The discussions highlighted the potential for expanding collaboration between the two countries, paving the way for enhanced cooperation in regional connectivity, economic development, and joint initiatives to address shared challenges.