Vengriyadagi Dunay Instituti tomonidan tashkil etilgan «An’anaviy iqtisodiy hamkorlar: G‘arb va turkiy davlatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni shakllantirish” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Turkiy davlatlari tashkilotiga (TDТ) a’zo mamlakatlar rasmiy vakillari va diplomatlari, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va AQSh tahliliy markazlari mutaxassislari ishtirok etdi. Konferensiyada Markaziy Osiyo xalqaro instituti bo‘lim boshlig‘i Daniyar Kurabnov qatnashdi.
Tadbir davomida yuqori martabali so‘zlovchilar, Budapesht shahridagi TDТ mamlakatlari elchilari ma’ruza bilan chiqishdi. Bundan tashqari, turkiy davlatlari va G‘arb o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari bo‘yicha munozara sessiyalari o‘tkazildi, unda Vengriyaning ushbu jarayondagi roli alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilish davomida TDТ mamlakatlari Yevropa va Osiyo o‘rtasida energiya xavfsizligi, savdo aloqalari va noyob minerallar ta’minot zanjirlarida muhim o‘rin egallashi qayd etildi.
Dunay Instituti direktori Ishtvan Kish Vengriya Sharq va G‘arb, turkiy davlatlari, Yevropa va AQSh o‘rtasida aloqalarni bog‘lovchi davlat ekanini ta’kidlab o‘tdi. Shuningdek, I.Kish Vengriyaning Markaziy Osiyo va turkiy davlatlarning ahamiyati Yevropa Ittifoqi tomonidan tan olinishi va ular bilan o‘zaro ishonch hamda hurmat asosida hamkorlik qilish zarurligini alohida ta’kidladi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvidagi raisligi, shuningdek, Toshkent shahrida bo’lib o‘tgan mintaqa davlatlari rahbarlari sammitining asosiy natijalari hamda O‘zbekistonning Maslahat uchrashuvi va TDТ doirasidagi asosiy tashabbuslari haqida ma’lumot oldilar.

Представитель МИЦА принял участие в международной конференции в Будапеште
В Будапеште состоялась международная конференция «Естественные экономические союзники: формирование экономического сотрудничества тюркских государств и Запада», организованная Дунайским институтом, одним из влиятельных аналитических центров Венгрии.
В конференции приняли участие официальные представители и дипломаты стран Организации тюркских государств (ОТГ), эксперты аналитических центров Венгрии, тюркских государств, Евросоюза и США. Международный институт Центральной Азии был представлен начальником отдела Данияром Курбановым.
В ходе мероприятия состоялись выступления высокопоставленных спикеров, послов стран ОТГ в Будапеште и панельные обсуждения вопросов укрепления партнерства тюркских государств с Западом в условиях нестабильной международной обстановки, с особым акцентом на роль Венгрии в этом процессе.
В ходе дискуссии отмечалось, что расположенные на перекрестке Европы и Азии страны ОТГ становятся ключевыми игроками в обеспечении энергетической безопасности, торговых связей и цепочках поставок критических минеральных ресурсов.
Исполнительный директор Дунайского института Иштван Киш отметил роль Венгрии как связующего звена между Востоком и Западом, между тюркским миром, Европой и США. Он также особо подчеркнул, что Венгрия активно способствовала признанию Евросоюзом важности Центральной Азии и тюркских государств, необходимости взаимодействия с ними на основе взаимного доверия и уважения.
Участники форума были проинформированы об основных итогах председательства Узбекистана в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии (КВГГЦА) и состоявшегося Ташкентского саммита глав государств региона, а также ключевых инициативах республики в рамках КВГГЦА и ОТГ.