MOXIda "AIR Center" raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-iyun kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Ozarbayjonning Xalqaro munosabatlarni tahlil qilish markazi (AIR Center) Boshqaruvi raisi Farid Shafiyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar dolzarb mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashib, ekspertlik hamkorligini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat avvalida J. Vahabov Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatiga qo‘shilishi to‘g‘risidagi tarixiy qaror o‘tgan yil noyabr oyida, O‘zbekiston raisligi davrida qabul qilinganini ta’kidladi. Ushbu qadam Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon o‘rtasida hamkorlikning yanada keng qamrovli arxitekturasi shakllanayotganining muhim ifodasi bo‘ldi.
F. Shafiyev o‘z navbatida O‘zbekiston–Ozarbayjon munosabatlaridagi ijobiy sur’atlarga to‘xtalib o‘tdi. U yuqori darajadagi muntazam muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida izchil taraqqiyotni ta’minlayotganini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 18-may kuni Boku shahriga Jahon urbanizatsiya forumida ishtirok etish maqsadida amalga oshirgan tashrifiga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston Ozarbayjonning strategik hamkori va ittifoqchisi ekanini, shuningdek, ikki mamlakatning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatida ishtirok etishi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratayotganini ta’kidladilar.

В МИЦА состоялась встреча с руководителем ЦАМО
5 июня т. г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с председателем правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО, Азербайджан) Фаридом Шафиевым.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по актуальной региональной и международной повестке, а также обсудили перспективы развития экспертного взаимодействия.
В начале беседы Ж. Вахабов подчеркнул, что историческое решение о присоединении Азербайджана к формату Консультативных встреч глав государств Центральной Азии было принято именно в период председательства Узбекистана в ноябре прошлого года. Этот шаг ознаменовал формирование более широкой архитектуры сотрудничества между странами региона и Азербайджаном.
В свою очередь, Ф. Шафиев указал на позитивную динамику узбекско-азербайджанских отношений. Отмечена регулярность контактов на высшем уровне, задающая устойчивый темп развитию всего спектра двусторонних связей. В этом контексте отдельное внимание уделено состоявшемуся 18 мая т. г. визиту Президента Узбекистана Ш. Мирзиёева в Баку для участия во Всемирном форуме по урбанизации.
Отмечено, что Узбекистан является стратегическим партнёром и союзником Азербайджана, а участие двух стран в формате КВГГЦА открывает дополнительные возможности для углубления многопланового сотрудничества.
Стороны также обсудили перспективы формирования диалогового формата «Центральная Азия - Южный Кавказ» в качестве самостоятельной платформы. Кроме того, рассмотрены вопросы взаимодействия стран в рамках многосторонних структур и международных механизмов.
В завершение стороны договорились продолжить сотрудничество в рамках действующего Плана совместных мероприятий (подписан в феврале т.г.). Подтверждена взаимная заинтересованность в проведении тематических круглых столов в преддверии крупных мероприятий и знаменательных дат.