MOXIda "AIR Center" raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-iyun kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Ozarbayjonning Xalqaro munosabatlarni tahlil qilish markazi (AIR Center) Boshqaruvi raisi Farid Shafiyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar dolzarb mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashib, ekspertlik hamkorligini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat avvalida J. Vahabov Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatiga qo‘shilishi to‘g‘risidagi tarixiy qaror o‘tgan yil noyabr oyida, O‘zbekiston raisligi davrida qabul qilinganini ta’kidladi. Ushbu qadam Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon o‘rtasida hamkorlikning yanada keng qamrovli arxitekturasi shakllanayotganining muhim ifodasi bo‘ldi.
F. Shafiyev o‘z navbatida O‘zbekiston–Ozarbayjon munosabatlaridagi ijobiy sur’atlarga to‘xtalib o‘tdi. U yuqori darajadagi muntazam muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida izchil taraqqiyotni ta’minlayotganini qayd etdi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 18-may kuni Boku shahriga Jahon urbanizatsiya forumida ishtirok etish maqsadida amalga oshirgan tashrifiga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston Ozarbayjonning strategik hamkori va ittifoqchisi ekanini, shuningdek, ikki mamlakatning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatida ishtirok etishi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratayotganini ta’kidladilar.

IICA Hosts Meeting with Head of AIR Center
On June 5, Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia (IICA), held a meeting with Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center, Azerbaijan).
During the meeting, the parties exchanged views on current regional and international developments and discussed prospects for strengthening expert-level cooperation.
At the outset of the discussion, Mr. Vakhabov emphasized that the historic decision to invite Azerbaijan to join the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia was adopted during Uzbekistan’s chairmanship in November of last year. This milestone marked the emergence of a broader framework for cooperation between the countries of Central Asia and Azerbaijan.
For his part, Mr. Shafiyev highlighted the positive momentum in Uzbek-Azerbaijani relations. He noted the regular high-level contacts that continue to drive the steady development of the full spectrum of bilateral ties. In this context, special attention was given to the visit of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to Baku on May 18 to participate in the World Urban Forum.
It was underscored that Uzbekistan is a strategic partner and ally of Azerbaijan, while the participation of both countries in the Consultative Meetings format creates additional opportunities for advancing multifaceted cooperation.
The parties also discussed prospects for establishing a “Central Asia–South Caucasus” dialogue format as an independent platform for regional engagement. In addition, they reviewed issues related to cooperation within multilateral organizations and international mechanisms.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to continue cooperation under the existing Joint Action Plan signed in February this year. They also reaffirmed their mutual interest in organizing thematic roundtables ahead of major international events and significant commemorative dates.