MOXIda AQSH elchisining ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 11-fevral kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Amerika Qo‘shma Shtatlarining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Jonatan Henikning ochiq ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Toshkent shahridagi diplomatik vakolatxonalar vakillari, davlat organlari, tegishli vazirlik va idoralar mutasaddilari, yetakchi tahlil markazlari ekspertlari, shuningdek mamlakatimizning yetakchi oliy ta’lim muassasalari, jumladan JIDU, TDSHU, TDYU hamda AQSH bilan qo‘shma universitetlar professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari, shuningdek C5+1 platformasi doirasidagi sheriklik masalalari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vaxobov tadbirni ochib, bugungi bosqichda O‘zbekiston-AQSH munosabatlari izchil va uzoq muddatli xususiyat kasb etayotganligini, har ikki davlat sheriklikni yanada mustahkamlashga qat’iy sodiq ekanligini ta’kidladi.
Shu bilan bir qatorda C5+1 platformasi doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning ijobiy dinamikasi hamda Markaziy Osiyoda siyosiy muloqot, iqtisodiy sheriklik va qo‘shma ko‘p tomonlama tashabbuslarni kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Jonatan Henik o‘z ma’ruzasida ikki mamlakat yetakchilarining qo‘llab-quvvatlashi tufayli O‘zbekiston-AQSH hamkorligi yangi bosqichga ko‘tarilganligini qayd etdi.
U so‘nggi bir yil davomida davlat rahbarlarining uch marta ikki tomonlama uchrashuvi va ikki marta telefon muloqoti o‘tkazilganligini, shuningdek AQSH prezidentining maxsus vakili O‘zbekistonga tashrif buyurganligini muhim va e’tiborga loyiq voqea sifatida baholadi.
Shuningdek, energetika, transport, texnologiyalar, logistika va boshqa sohalarda umumiy qiymati qariyb 40 milliard AQSH dollariga teng 20 tadan ortiq kelishuv va memorandumlar imzolangan noyabr oyida Vashington shahrida o‘tkazilgan C5+1 formatidagi sammit yakunlari muhim ahamiyati ta’kidlandi.
O‘n yil davomida C5+1 platformasi doirasidagi ko‘p tomonlama o’zaro aloqalar formati mintaqaviy kun tartibining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha amaliy hamkorlikning samarali mexanizmiga aylanganligi qayd etildi.
Elchi, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, ilmiy almashinuvni kengaytirish va ilmiy aloqalarni qo‘llab-quvvatlash, jumladan madaniy merosni saqlashga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Ma’ruza yakunida elchining tinglovchilar bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotida ishtirokchilar O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.

В МИЦА прошла лекция Посла США
11 февраля 2026 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась гостевая лекция Посла Соединённых Штатов Америки в Республике Узбекистан Джонатана Хеника.
На мероприятии участвовали представители дипломатического корпуса в Ташкенте, государственных органов, профильных министерств и ведомств, эксперты ведущих аналитических центров Узбекистана, а также профессорско-преподавательского сообщества ведущих вузов страны, включая УМЭД, ТГУВ, ТГЮУ, а также ряда совместных университетов с США.
В ходе мероприятия обсуждены современное состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Соединенными Штатами Америки, а также партнерства в рамках платформы С5+1.
Открывая лекцию, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что на современном этапе узбекско-американские отношения носят поступательный и долгосрочный характер, обе страны твердо привержены дальнейшему укреплению партнерства.
Наряду с этим была подчеркнута позитивная динамика многостороннего сотрудничества в рамках платформы С5+1 и необходимость дальнейшего расширения политического диалога, экономического партнёрства и совместных многосторонних инициатив в Центральной Азии.
В своём выступлении Джонатан Хеник отметил, что благодаря поддержке лидеров двух стран узбекско-американское сотрудничество вышло на новый уровень.
Важным и показательным он назвал проведенные три двусторонние встречи глав государств и два телефонных разговора за последний год, а также посещения в Узбекистан специального посланника президента США.
Актуальным отмечены итоги ноябрьского саммита в формате С5+1 в Вашингтоне, где были подписаны более 20 соглашений и меморандумов на сумму около $40 млрд, охватывающих сферы энергетики, транспорта, технологий, логистики и др.
Он подчеркнул, что за десять лет многосторонний формат взаимодействия в рамках платформы C5+1 сформировался как действенная платформа практического сотрудничества по ключевым направлениям региональной повестки.
Посол также отметил важность развития культурно-гуманитарного сотрудничества, академического обмена и поддержку научных контактов, включая реализацию проектов по сохранению культурного наследия.
По итогам лекции состоялся открытый обмен мнениями посла со слушателями, в ходе которой участники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и США.