Markaziy Osiyo xalqaro instituti jamoasining joriy yil birinchi yarim yilligidagi faoliyati yakunlari va kelgusi davr uchun ustuvor vazifalarni belgilab olishga bag‘ishlangan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama davomida asosiy e’tibor Institutning ilmiy-tadqiqot va ekspert-tahlil faoliyatining muhim yo‘nalishlari, Ilmiy-ekspert kengashi faoliyati, hududlarni rivojilantirish hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish masalalariga qaratildi.
Xodimlar birinchi yarim yillikda tayyorlangan tahliliy materiallar, amaliy takliflar va konseptual ishlanmalar, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik masalalarini qamrab olgan loyihalarning amalga oshirilishi bo‘yicha umumiy hisobotlarni taqdim etdilar.
Markaziy Osiyo tadqiqotlariga ixtisoslashgan yetakchi tahliliy muassasalar bilan hamkorlikni rivojlantirish masalasi muhokamada muhim o‘rin egalladi. MOXI hamkorlik tarmog‘i kengaygani, xususan, Yevropa, AQSh, Rossiya, Xitoy va boshqa mamlakatlarning tadqiqot tashkilotlari bilan imzolangan hamkorlik shartnomalari qayd etildi.
Shuningdek, Institut negizida o‘tkazilgan xalqaro forumlar, anjumanlar va davra suhbatlari natijalari hamda ekspertlarning O‘zbekistondagi va xorijdagi tadbirlarda ishtiroki ko‘rib chiqildi. MOXI xodimlarining O‘zbekistonning AQSh, Rossiya, Xitoy, Qirg‘iziston, Tojikiston, Yaponiya va Afg‘onistondagi diplomatik vakolatxonalarida o‘tagan xorijiy amaliyotlari yakunlari sarhisob qilindi.
Tadbir doirasida Institutning hududlardagi faoliyati, xususan, Andijon va Namangan viloyatlarining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini kompleks o‘rganish masalalari ham muhokama qilindi.
Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha mustaqil tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlovchi Ilmiy-ekspert kengashi faoliyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha ikkinchi yarim yillik uchun ustuvor vazifalar belgilab olindi. Tahliliy materiallar sifati va tezkorligini oshirish, tadqiqotlarning amaliy ahamiyatini kuchaytirish, Ilmiy-ekspert kengashi ishini faollashtirish, xalqaro aloqalarni kengaytirish hamda mamlakat hududlarini kompleks o‘rganishni davom ettirish shular jumlasidandir.

В МИЦА подведены итоги работы за первое полугодие
В Международном институте Центральной Азии состоялось совещание коллектива, посвящённое итогам деятельности за первое полугодие текущего года и определению приоритетов на предстоящий период.
В ходе обсуждения основное внимание было уделено ключевым направлениям научно-исследовательской и экспертно-аналитической деятельности Института, работе Научно-экспертного совета, содействию развитию регионов, а также наращиванию международного сотрудничества.
Сотрудниками Института были представлены сводные отчеты о подготовленных за первое полугодие аналитических материалах, практических предложениях и концептуальных разработках, а также о реализации проектов, охватывающих вопросы сотрудничества со странами Центральной Азии.
Значительное место в обсуждении заняло развитие сотрудничества с ведущими аналитическими учреждениями, специализирующихся на центральноазиатских исследованиях. Отмечено расширение партнёрской сети МИЦА, включая подписанные соглашения о сотрудничестве с исследовательскими организациями стран Европы, США, России, Китая и др.
Также рассмотрены результаты проведённых на базе Института международных форумов, конференций и круглых столов, а также участия экспертов в мероприятиях в Узбекистане и за рубежом. Подведены итоги зарубежных стажировок сотрудников МИЦА в дипломатических миссиях Узбекистана в США, России, Китае, Кыргызстане, Таджикистане, Японии и Афганистане.
В рамках мероприятия также обсуждена работа Института в регионах Узбекистана, в частности комплексное изучение социально-экономического развития Андижанской и Наманганской областей.
Отдельное внимание уделено деятельности Научно-экспертного совета, обеспечивающего поддержку самостоятельным исследователям по актуальным вопросам регионального сотрудничества, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.
По итогам совещания определены приоритетные задачи на второе полугодие. Среди них – повышение качества и оперативности аналитических материалов, усиление прикладного характера исследований, активизация работы Научно-экспертного совета, расширение международных контактов и продолжение комплексного изучения регионов страны.