MOXIda finlyandiyalik mutaxassis Kamilla Sultonova bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 27-mart kuni Markaziy Osiyo Xalqaro institutida (MOXI) institut bosh ilmiy xodimi Bahrom Boboyevning finlyandiyalik xilma-xillik, tenglik va tatbiq etish masalalari bo‘yicha mutaxassis Kamilla Sultonova bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa o‘rtasida suv resurslarini boshqarish sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki mintaqa tahliliy markazlari o‘rtasidagi ekspertlik aloqalarini mustahkamlash va kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Kamilla Sultonova suv xavfsizligini ta’minlashda institutsional qo‘llab-quvvatlash va idoralararo muvofiqlashtirish muhim rol o‘ynaydigan Finlyandiya tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Ta’kidlanganidek, suv resurslarini boshqarish masalalari, ayniqsa iqlim o‘zgarishi sharoitida, xalqaro siyosatning muhim omillaridan biriga aylanmoqda. Ushbu sohada boshqaruv texnik yechimlar bilan bir qatorda diplomatik hamkorlikni ham talab etadi.
Tomonlar kelgusidagi tadbirlarni, jumladan, turli mavzudagi konferensiyalar, ekspertlar uchrashuvlari va suv diplomatiyasi sohasida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan ta’lim tashabbuslarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar ekspertlik muloqotini rivojlantirish va suv diplomatiyasi hamda suv resurslarini barqaror boshqarish sohasida hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro qiziqishni tasdiqladilar.

В МИЦА состоялась встреча со специалистом из Финляндии Камиллой Султановой
27 марта т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча главного научного сотрудника института Бахрома Бабаева со специалистом по вопросам разнообразия, равенства и внедрения из Финляндии Камиллой Султановой.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества между Центральной Азией и Северной Европой в сфере управления водными ресурсами, а также перспективы укрепления и расширения экспертных связей между аналитическими центрами двух регионов.
Камилла Султанова поделилась опытом Финляндии, где институциональная поддержка и межведомственная координация играют ключевую роль в обеспечении водной безопасности.
Отмечено, что вопросы управления водными ресурсами становятся одним из ключевых факторов международной политики, особенно в условиях изменения климата. Управление в данной области требует технических решений и дипломатического взаимодействия.
Стороны обсудили предстоящие мероприятия, включая проведение тематических конференций, экспертных встреч и образовательных инициатив, направленных на развитие сотрудничества в сфере водной дипломатии.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в развитии экспертного диалога и расширении сотрудничества в сфере водной дипломатии и устойчивого управления водными ресурсами.