MOXIda Finlyandiyaning yangi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2026-yil 29-iyul kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabovning Finlyandiyaning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan Elchisi Yoxanna Mariya Ogren bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston–Finlyandiya hamkorligining dolzarb masalalari, Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, ikki mintaqa ekspert doiralari o‘rtasidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
J.Vaxabov Finlyandiya Prezidentining 2025-yilda O‘zbekistonga rasmiy tashrifi O‘zbekiston–Finlyandiya munosabatlari rivojida muhim bosqich bo‘lib, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, sanoat va innovatsiya sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirish uchun zamin yaratganini ta’kidladi.
Y.M.Ogren ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning izchil rivojlanayotganini yuqori baholab, Finlyandiya tomonining O‘zbekiston va Markaziy Osiyo bilan o‘zaro aloqalarni kengaytirishga qiziqishi ortib borayotganini qayd etdi.
Diplomat tahliliy tuzilmalar o‘rtasida ekspertlar almashinuvini faollashtirish ikki tomonlama va mintaqalararo aloqalarni chuqurlashtirishga qaratilgan amaliy tashabbuslarni ishlab chiqish vositasi ekanini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar MOXI va Finlyandiyaning “aql markazlari” o‘rtasidagi amaliy va ekspert-tahliliy muloqotni yanada rivojlantirishdan, shuningdek, Shimoliy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
Ma’lumot o‘rnida: Joriy yilning 27-iyul kuni I.M. Ogren O‘zbekiston Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirgan. Yangi elchi Finlyandiyaning Rossiya, Belarus, Litva va Ukrainadagi diplomatik vakolatxonalarida 20 yildan ortiq ish tajribasiga ega.

В МИЦА состоялась встреча с новым Послом Финляндии
29 июля 2026 г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с назначенным Послом Финляндии в Узбекистане Йоханной Марией Огрен.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-финляндского сотрудничества, перспективы развития взаимодействия между Центральной Азией и странами Северной Европы, а также сотрудничества между экспертными сообществами двух регионов.
Ж. Вахабов отметил, что официальный визит Президента Финляндии в Узбекистан в 2025 г. стал важной вехой в развитии узбекско-финляндских отношений, заложив основу для дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, промышленной и инновационной сферах.
Й. М. Огрен высоко оценила поступательное развитие торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, отметив возрастающий интерес финской стороны к расширению взаимодействия с Узбекистаном и Центральной Азией.
Дипломат подчеркнула, что активизация экспертных обменов между аналитическими структурами является инструментом выработки практических инициатив, направленных на углубление двусторонних и межрегиональных связей.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии практического и экспертно-аналитического диалога между МИЦА и финскими мозговыми центрами, а также в реализации совместных инициатив, направленных на укрепление партнерства между странами Северной Европы и ЦА.
Справочно: 27 июля т.г. Й. М. Огрен вручила верительные грамоты Президенту Узбекистана. Новый посол имеет более 20 лет опыта работы в дипломатических представительствах Финляндии в России, Беларуси, Литве и Украине.