MOXIda Germaniya Tashqi ishlar vazirligi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Germaniya Federal Tashqi ishlar vazirligining Markaziy Osiyo bo‘yicha referenti Florian Treger-Shtaintes hamda Germaniya elchixonasining birinchi kotibi Klemens Shvanhold bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida Germaniya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holati va istiqbollari, shuningdek “Markaziy Osiyo–Germaniya” formati doirasida munosabatlarni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat doirasida ishtirokchilar Institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirildi. Shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi doirasida erishilgan natijalar va tashabbuslar haqida ma’lumot berildi.
O‘z navbatida, F.Treger-Shtaintes O‘zbekistondagi islohotlarni yuqori baholab, mamlakatimiz mintaqadagi aloqalarni mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shayotganligini ta’kidladi. Bu jarayonda “Markaziy Osiyo plus” formati muhim o‘rin egallashi qayd etildi.
Shu bilan birga, K.Shvanhold Germaniya Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bilan sherikligi doirasida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirildi. Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitida qabul qilingan kelishuvlar bunga asos bo‘lib xizmat qiladi.

В МИЦА состоялась встреча с представителями Федерального МИД Германии
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с референтом Федерального министерства иностранных дел Германии по отношениям со странами Центральной Азии Флорианом Трегер-Штайнтьесом и первым секретарём Посольства Германии Клеменсом Шванхольдом.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы взаимодействия между Германией и Узбекистаном, а также обменялись мнениями по вопросам углубления сотрудничества в формате «Центральная Азия–Германия».
В ходе беседы собеседники были ознакомлены с деятельностью Института, его целями и задачами, а также получили подробную информацию о текущей повестке регионального сотрудничества, включая основные итоги и инициативы 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, состоявшейся в Ташкенте.
В свою очередь, Ф.Трегер-Штайнтьес высоко оценил проводимые в Узбекистане преобразования, подчеркнув вклад страны в укрепление регионального взаимодействия и отметив ключевую роль в этом процессе развития формата «ЦА+».
Наряду с этим, К.Шванхольд подчеркнул о готовности Германии активно участвовать в реализации совместных инициатив в рамках партнерства Евросоюза с Центральной Азией. Основой для этого будут служить договоренности, достигнутые в ходе Первого саммита «Центральная Азия-ЕС» в Самарканде.
По итогам встречи стороны выразили готовность к расширению практического взаимодействия и реализации совместных проектов, включая рабочие визиты и экспертные дискуссии в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних форматов.