MOXIda Gretsiyaning Yevropa va tashqi siyosat jamg‘armasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Gretsiyaning Yevropa va tashqi siyosat jamg‘armasi (ELIAMEP) vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari va sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro kun tartibi muhokama qilindi.
MOXI direktori J.Vaxabov suhbatdoshlarni MOXI faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirib, Markaziy Osiyodagi hozirgi hamkorlik jarayonlari va "MO+" platformalari doirasidagi mintaqa davlatlarining o‘zaro aloqalari haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘z navbatida, ELIAMEP direktori Yelena Lazaru Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda erishilgan natijalarni yuqori baholab, O‘zbekistonning ushbu jarayonning asosiy ishtirokchisi sifatida qayd etdi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bilan sherikligi doirasidagi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishda Gretsiyaning ishtiroki istiqbolli ekanligi ta’kidlandi. Bunga Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitida erishilgan kelishuvlar asos bo‘ladi.
Shuningdek, ekspertlik doiralari o‘rtasidagi muloqotni qo‘llab-quvvatlash va ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
Eng dolzarb va tomonlarni qiziqtirgan masalalar bo‘yicha qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va olingan natijalarni nashr qilish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni kengaytirish, jumladan, ikki tomonlama hamkorlik va ko‘p tomonlama platformalar doirasida amaliy tashriflar va ekspertlar muhokamalarini tashkil etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

В МИЦА состоялась встреча с Греческим фондом европейской и внешней политики
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с представителями Греческого фонда европейской и внешней политики (ELIAMEP).
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества и вопросы налаживания партнёрских связей, а также обменялись мнениями по актуальной региональной и международной повестке.
В начале беседы Ж.Вахабов ознакомил собеседников с деятельностью МИЦА, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о современных процессах сотрудничества в Центральной Азии и взаимодействии государств региона в рамках платформ «ЦА+».
В свою очередь, директор ELIAMEP Елена Лазару высоко оценила достигнутые результаты в развитии регионального сотрудничества в Центральной Азии, отметив роль Узбекистана как ключевого участника данного процесса.
Подчеркнута перспективность участия Греции в реализации совместных инициатив в рамках партнёрства Евросоюза с Центральной Азией. Основой для этого будут служить договорённости, достигнутые в ходе Первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в Самарканде.
Также отмечена важность поддерживания диалога между экспертными кругами и налаживания контактов между аналитическими центрами двух стран.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества обозначено проведение совместных научных исследований по наиболее востребованным и представляющим взаимный интерес вопросам с последующей публикацией полученных результатов.
По завершении встречи стороны подтвердили готовность расширять практическое взаимодействие, включая организацию рабочих визитов и экспертных дискуссий в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних платформ.