MOXIda hamkorlik kun tartibi boʻyicha yangi taklif va tavsiyalar ishlab chiqish uchun Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo ekspertlari forumini tashkil etish masalalari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Bosh kotib Sung-Xun Chje boshchiligidagi Janubiy Koreya-Markaziy Osiyo hamkorligi bo‘yicha ekspert forumi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Xankuk xorijiy tillar universiteti (XXTU) Markaziy Osiyo tadqiqotlari kafedrasi mudiri Li Ji Yong, Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti (KISI) ekspertlari Pak Chung Xo, Koreya milliy birlashuv instituti (KMBI) Xyun Seung Su va boshqalar ishtirok etdilar.
Muloqot chog‘ida ekspertlar Janubiy Koreya hukumati doiralarining o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida Markaziy Osiyo davlatlari bilan sheriklik aloqalarini mustahkamlashdan manfaatdorligini ta’kidladilar.
Janubiy Koreya delegatsiyasi rahbari Sung-Xun Chje ta'kidlaganidek, "Biz Koreyaning turli tahlil markazlari vakili bo'lishimizga qaramay, mintaqangiz bilan hamkorlikni rivojlantirish uchun birlashdik".
Sung-Xun Chje yana Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi hamkorlikning aniq va amaliy imkoniyatlarini muhokama qilish va aniqlash maqsadida mazmunli muzokaralarni davom ettirish zarurligini alohida taʼkidladi.
Tomonlar, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” formatidagi hamkorlik kun tartibi bo‘yicha yangi taklif va tavsiyalar ishlab chiqish maqsadida Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo ekspertlari forumini tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.
Yakunda tomonlar ilmiy-tadqiqot tashkilotlari va tahlil markazlari o‘rtasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlik masalalarini oʻrganish maqsadida Xankuk tashqi tadqiqotlar universiteti qoshidagi Yevro-Osiyo tadqiqotlari markazida Janubiy Koreya-Markaziy Osiyo hamkorligi boʻyicha ekspert forumi tashkil etildi.

IICA discussed organising a forum of South Korean and Central Asian experts to develop new proposals and recommendations for the cooperation agenda
The International Institute of Central Asia (IICA) hosted a meeting with representatives of the South Korea-Central Asia Cooperation Expert Forum headed by Secretary General Seong-Hoon Je.
The meeting was also attended by Lee Ji-young, Head of the Central Asian Studies Department at Hankuk University of Foreign Studies (HUFS), and experts from the Korea Institute of International Economic Policy (KIEP) Park Jong-ho, Korea Institute of National Unification (KINU) Hyun Seung-soo and others.
During the conversation, the experts pointed out the interest of South Korean government circles in strengthening partnership with Central Asian countries in priority areas of mutually beneficial cooperation.
According to the head of the South Korean delegation Seong-Hoon Je, ‘despite the fact that we represent different Korean think tanks, we have united to promote relations with your region together’.
He emphasised the need to continue substantive talks to discuss and identify concrete and practical opportunities for cooperation between South Korea and Central Asian countries.
The two sides also discussed the organisation of a Forum of South Korean and Central Asian experts to develop new proposals and recommendations for the Central Asia-Republic of Korea cooperation agenda.
In conclusion, the sides agreed to increase cooperation between research organisations and think tanks in priority areas.
The South Korea-Central Asia Cooperation Expert Forum was established at the Centre for Euro-Asian Studies of Hankuk University of External Studies to explore issues of cooperation between the Republic of Korea and Central Asia.