MOXIda hamkorlik kun tartibi boʻyicha yangi taklif va tavsiyalar ishlab chiqish uchun Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo ekspertlari forumini tashkil etish masalalari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Bosh kotib Sung-Xun Chje boshchiligidagi Janubiy Koreya-Markaziy Osiyo hamkorligi bo‘yicha ekspert forumi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Xankuk xorijiy tillar universiteti (XXTU) Markaziy Osiyo tadqiqotlari kafedrasi mudiri Li Ji Yong, Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti (KISI) ekspertlari Pak Chung Xo, Koreya milliy birlashuv instituti (KMBI) Xyun Seung Su va boshqalar ishtirok etdilar.
Muloqot chog‘ida ekspertlar Janubiy Koreya hukumati doiralarining o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida Markaziy Osiyo davlatlari bilan sheriklik aloqalarini mustahkamlashdan manfaatdorligini ta’kidladilar.
Janubiy Koreya delegatsiyasi rahbari Sung-Xun Chje ta'kidlaganidek, "Biz Koreyaning turli tahlil markazlari vakili bo'lishimizga qaramay, mintaqangiz bilan hamkorlikni rivojlantirish uchun birlashdik".
Sung-Xun Chje yana Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi hamkorlikning aniq va amaliy imkoniyatlarini muhokama qilish va aniqlash maqsadida mazmunli muzokaralarni davom ettirish zarurligini alohida taʼkidladi.
Tomonlar, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” formatidagi hamkorlik kun tartibi bo‘yicha yangi taklif va tavsiyalar ishlab chiqish maqsadida Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo ekspertlari forumini tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.
Yakunda tomonlar ilmiy-tadqiqot tashkilotlari va tahlil markazlari o‘rtasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlik masalalarini oʻrganish maqsadida Xankuk tashqi tadqiqotlar universiteti qoshidagi Yevro-Osiyo tadqiqotlari markazida Janubiy Koreya-Markaziy Osiyo hamkorligi boʻyicha ekspert forumi tashkil etildi.

В МИЦА обсуждены вопросы организации Форума южнокорейских и центральноазиатских экспертов для выработки новых предложений и рекомендаций к повестке сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с представителями Экспертного форума южнокорейско-центральноазиатского сотрудничества во главе с генеральным секретарём Сон-Хун Чже.
Во встрече также приняли участие заведующая отделом исследований Центральной Азии Университета иностранных языков Ханкук (HUFS) Ли Джи Ён, эксперты Корейского института международной экономической политики (KIEP) Пак Чон Хо, Корейского института национального объединения (KINU) Хён Сын Су и другие.
В ходе беседы эксперты указали на заинтересованность правительственных кругов Южной Кореи в укреплении партнёрства со странами Центральной Азии в приоритетных областях взаимовыгодного сотрудничества.
Как сообщил глава южнокорейской делегации Сон-Хун Чже, «несмотря на то, что мы представляем разные корейские аналитические центры, мы объединились, чтобы вместе продвигать отношения с вашим регионом».
Он особо подчеркнул необходимость продолжения предметных переговоров в целях обсуждения и выявления конкретных и практических возможностей сотрудничества между Южной Кореей и странами Центральной Азии.
Стороны также обсудили вопросы организации Форума южнокорейских и центральноазиатских экспертов с целью выработки новых предложений и рекомендаций к повестке сотрудничества в формате «Центральная Азия – Республика Корея».
В завершение стороны договорились наращивать сотрудничество между научно-исследовательскими организациями и аналитическими центрами по приоритетным направлениям.
Экспертный форум южнокорейско-центральноазиатского сотрудничества был создан при Центре евроазиатских исследований Ханкукского университета внешних исследований с целью изучения вопросов сотрудничества между Республикой Корея и Центральной Азией.