MOXIda Kanada elchisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahabov va Kanadaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Kristofer Duggan o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Kanada o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb va istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Ikki mamlakat ilmiy-tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Elchi K.Duggan O‘zbekiston-Kanada munosabatlarini yanada rivojlantirish uchun yuksak salohiyat mavjudligini qayd etib, savdo, logistika, ta’lim, energetika sohalari, shuningdek, iqlim o‘zgarishi va zamonaviy texnologiyalar masalalarida hamkorlikdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Tomonlar shuningdek, gumanitar aloqalarni mustahkamlash, turizm va madaniyat sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha hamkorlikning mumkin boʻlgan yoʻnalishlari, jumladan, MOXI va Kanadadagi tahliliy tuzilmalar oʻrtasida aloqalar oʻrnatish, yuqori darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazish, shuningdek, taʼlim va ilmiy tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

IICA Hosts Meeting with Canadian Ambassador
The International Institute for Central Asia (IICA) hosted a meeting between its Director, Javlon Vakhabov, and the Ambassador of Canada to Uzbekistan, H.E. Christopher Duggan.
During the conversation, the parties discussed both current and prospective areas of bilateral cooperation between Uzbekistan and Canada. Special emphasis was placed on expanding collaboration between the research and analytical institutions of the two countries.
Ambassador Duggan highlighted the significant potential for the further development of Uzbekistan–Canada relations, expressing interest in enhanced engagement in the areas of trade, logistics, education, energy, climate change, and modern technologies.
The two sides also exchanged views on strengthening humanitarian ties and advancing cooperation in tourism and cultural exchange.
The meeting concluded with the discussion of concrete avenues for future cooperation, including establishing links between IICA and Canadian think tanks, organizing high-level bilateral meetings, and implementing joint educational and academic initiatives.