MOXIda Kanada elchisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahabov va Kanadaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Kristofer Duggan o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Kanada o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb va istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Ikki mamlakat ilmiy-tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Elchi K.Duggan O‘zbekiston-Kanada munosabatlarini yanada rivojlantirish uchun yuksak salohiyat mavjudligini qayd etib, savdo, logistika, ta’lim, energetika sohalari, shuningdek, iqlim o‘zgarishi va zamonaviy texnologiyalar masalalarida hamkorlikdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Tomonlar shuningdek, gumanitar aloqalarni mustahkamlash, turizm va madaniyat sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha hamkorlikning mumkin boʻlgan yoʻnalishlari, jumladan, MOXI va Kanadadagi tahliliy tuzilmalar oʻrtasida aloqalar oʻrnatish, yuqori darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazish, shuningdek, taʼlim va ilmiy tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

В МИЦА состоялась встреча с Послом Канады
В Международном Институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора института Жавлона Вахабова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Канады в Узбекистане Кристофером Дугганом.
В ходе беседы стороны обсудили актуальные и перспективные направления двустороннего взаимодействия между Узбекистаном и Канадой. Особое внимание было уделено вопросам расширения сотрудничества между исследовательскими и аналитическими центрами двух стран.
Посол К. Дугган отметил высокий потенциал для дальнейшего развития узбекско-канадских связей, подчеркнув интерес к взаимодействию в сферах торговли, логистики, образования, энергетики, а также в вопросах изменения климата и современных технологий.
Стороны также обменялись мнениями по укреплению гуманитарных связей и развитию сотрудничества в области туризма и культуры.
По итогам встречи обсуждены возможные направления дальнейшего взаимодействия, включая установление контактов между МИЦА и аналитическими структурами Канады, проведение двусторонних встреч на высоком уровне, а также реализацию образовательных и научных инициатив.