MOXIda Markaziy Osiyo bo‘yicha rossiyalik ekspert bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 13-mart kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) E.M.Primakov nomidagi Rossiya Fanlar akademiyasining Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti(IMEMO RAS) Postsovet tadqiqotlari markazining Markaziy Osiyo sektori rahbari Stanislav Pritchin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar MOXI delegatsiyasining Moskvaga tashrifi yakunlarini muhokama qildilar va muzokaralar davomida erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish yuzasidan fikr almashdilar.
S.Pritchin MOXI va IMEMO RAS o‘rtasida imzolangan Hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning ahamiyatini yuqori baholab, uning ikki tomonlama munosabatlar uchun muhimligini ta’kidladi.
Muhokama davomida ishtirokchilar institutlar oʻrtasida ilmiy-tadqiqot va ishlanmalar sohasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha keyingi qadamlar va joriy yilda rejalashtirilgan qoʻshma tadbirlarni tashkil etish boʻyicha kelishib oldilar.
Tomonlar bugungi kundagi O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari, shu jumladan “Markaziy Osiyo – Rossiya” formati doirasidagi hamkorlikga alohida e’tibor qaratdilar.
Uchrashuv so‘ngida ishtirokchilar ikki institut o‘rtasidagi ilmiy tadqiqot hamkorligini yanada mustahkamlash maqsadida ekspertlar muloqotini davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча с российским экспертом по Центральной Азии
13 марта т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с заведующим сектором Центральной Азии Центра постсоветских исследований Института мировой экономики и международных отношений имени Е.М. Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН) Станиславом Притчиным.
В ходе встречи стороны обсудили итоги визита делегации МИЦА в Москву и обменялись мнениями по практической реализации достигнутых в ходе переговоров договоренностей.
С. Притчин высоко оценил значимость подписанного между МИЦА и ИМЭМО РАН Соглашения о сотрудничестве, подчеркнув его важность для двусторонних отношений.
В процессе обсуждения участники согласовали дальнейшие шаги по развитию взаимодействия институтов в области исследовательских разработок и организации совместных мероприятий, запланированных в текущем году.
Стороны также уделили особое внимание текущему состоянию и перспективам сотрудничества Узбекистана и России, в том числе в рамках формата «Центральная Азия – Россия».
В завершение встречи участники встречи выразили готовность продолжить экспертный диалог с целью дальнейшего укрепления научно-исследовательского сотрудничества между двумя институтами.