MOXIda "Markaziy Osiyo qishki maktabi" dasturi ishtirokchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Markaziy Osiyo qishki maktabi" dasturi doirasida Institut direktori Javlon Vaxabovning xorijlik talabalar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Yevropa va AQShning Vashington universiteti, Sent-Endryus universiteti, Fransiya geosiyosat instituti, Madisondagi Viskonsin universiteti, Bremen universiteti, Venetsiyadagi Ka-Foskari universiteti va Frankfurt-Mayn shahridagi Gyote universiteti kabi yetakchi ta’lim va tadqiqot muassasalarining yosh tadqiqotchilari va talabalari ishtirok etdi.
Javlon Vaxabov o‘z nutqining avvalida tinglovchilarga MOXI faoliyati, uning mintaqaviy tadqiqotlarni rivojlantirishdagi roli, shuningdek, ko‘p tomonlama muloqotga ko‘maklashish va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan ustuvor ilmiy yo‘nalishlari haqida so‘zlab berdi.
Markaziy Osiyodagi davlatlararo o’zaro hamkorlikning asosiy tendensiyalari, mintaqaviy munosabatlarning bugungi holati va qo‘shma xalqaro tashabbuslarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Shu nuqtayi nazardan, "Markaziy Osiyo+" tashabbusi, shu jumladan Ozarbayjonning ushbu formatdagi ishtiroki hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi yakunlari ko‘rib chiqildi.
Ushbu mexanizmlar doirasida qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotganligi, mintaqaviy muloqot mustahkamlanib, hamkorlikni institutsionallashtirish jarayoni davom etayotganligi ta’kidlandi.
Tadbir yakunida bo‘lib o‘tgan ochiq fikr almashuvida ishtirokchilar Markaziy Osiyoni mintaqaviy rivojlantirish masalalari bo‘yicha kelgusidagi o’zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

В МИЦА состоялась встреча с участниками программы «Зимняя школа Центральной Азии»
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) в рамках программы «Зимняя школа Центральной Азии» Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с иностранными студентами.
В мероприятии приняли участие молодые исследователи и студенты ведущих образовательных и исследовательских учреждений стран Европы и США, в числе которых Вашингтонский университет, Сент-Эндрюсский университет, Французский институт геополитики, Висконсинский университет в Мадисоне, Бременский университет, Университет Ка-Фоскари в Венеции и Университет Гёте во Франкфурте-на-Майне.
В начале своего выступления Жавлон Вахабов рассказал слушателям о деятельности МИЦА, его роли в развитии региональных исследований, а также приоритетные её научные направления, направленные на содействие многостороннему диалогу и развитию регионального сотрудничества.
Особое внимание было уделено ключевым тенденциям межгосударственного взаимодействия в Центральной Азии, текущему состоянию региональных отношений и развитию совместных международных инициатив.
В данном контексте были рассмотрены инициатива «Центральная Азия плюс», включая участие Азербайджана в данном формате, а также итоги седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Было отмечено, что в рамках указанных механизмов реализуются совместные проекты, укрепляется региональный диалог и продолжается процесс институционализации сотрудничества.
По итогам мероприятия состоялся открытый обмен мнениями, в ходе которого участники обсудили перспективы дальнейшего взаимодействия по вопросам регионального развития Центральной Азии и получили ответы на интересующие их вопросы.