MOXIda M.Axtisaari nomidagi Tinchlik jamg‘armasi eksperti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Finlyandiyadagi M.Axtisaari nomidagi Tinchlik jamg‘armasi maslahatchisi Janan Musazay bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar mintaqaviy hamkorlikning asosiy masalalarini muhokama qilib, geosiyosiy o‘zgarishlar sharoitida Markaziy Osiyoning strategik istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.
Suhbat davomida J.Mosazay O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilayotgan do‘stona qo‘shnichilik va ochiq muloqot siyosati mintaqa mamlakatlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlashga xizmat qilayotganligini ta’kidladi.
Markaziy Osiyo ijobiy o‘zgarishlar davrini boshdan kechirayotganligi, bunda Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi chegara masalalarini tartibga solinishi muhim bosqich bo‘lganligi ta’kidlandi.
Ekspert M.Axtisaari nomidagi Jamg‘arma Markaziy Osiyoda barqaror tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilgan tinchlikparvar tashabbuslarni ilgari surishga qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi.
Muloqot chog‘ida mintaqaning xavfsizligini mustahkamlash, jumladan, zamonaviy tahdidlarga yondashuvlarni muvofiqlashtirish, savdo-iqtisodiy, transport-logistika va gumanitar sohalardagi sheriklikni kengaytirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga, shu jumladan ikki tomonlama hamkorlik va ko‘p tomonlama platformalar doirasida amaliy tashriflar va ekspertlar muhokamalarini tashkil etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча с экспертом Фонда мира им. М. Ахтисаари
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с консультантом Фонда мира имени М.Ахтисаари в Финляндии Жананом Мосазай.
Стороны обсудили ключевые вопросы регионального сотрудничества, а также рассмотрели стратегические перспективы Центральной Азии в условиях геополитических изменений.
В начале беседы Ж.Мосазай подчеркнул значимость продвигаемой Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым политики добрососедства и открытого диалога, способствующей укреплению доверия между странами региона.
Отмечено, что Центральная Азия переживает период позитивных изменений, важным этапом в процессе которого стало урегулирование пограничных вопросов между Кыргызстаном, Таджикистаном и Узбекистаном.
Эксперт выразил готовность Фонда оказать содействие продвижению миротворческих инициатив, направленных на поддержание устойчивого мира и стабильности в Центральной Азии.
В ходе дискуссии также были затронуты вопросы укрепления региональной архитектуры безопасности, включая согласование подходов к современным вызовам, а также расширение партнерства в торгово-экономической, транспортно-логистической и гуманитарной сферах.