MOXIda Oʻzbekiston Mudofaa Vazirligi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi hamda Markaziy Osiyo xalqaro instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi. Tadbirda Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahobov va O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Mazkur memorandum qonunchilik hujjatlarida belgilangan va o‘z faoliyat yo‘nalishlarida ko‘zlangan natijalarga erishish maqsadida ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra tomonlar o‘zaro manfaatli munosabatlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish, hamda vakolatlari doirasidagi tadbirlarni, jumladan axborot-tahliliy faoliyatni yanada takomillashtirish bo‘yicha birgalikda faoliyat yuritadilar.
Hamkorlik doirasida jahonda sodir bo‘layotgan tashqi va ichki siyosiy hamda ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarning asosiy tendensiyalarini har tomonlama chuqur o‘rganish, amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqish, shuningdek, mamlakatning milliy (harbiy) xavfsizligini ta’minlash, davlat mudofaa qobiliyatini oshirish, mudofaa va harbiy qurilish sohalarida davlat siyosatini sifatli amalga oshirish bo‘yicha xalqaro tajribalarni o‘rganish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish nazarda tutilgan.
Imzolangan hujjatda sohaga oid milliy va xalqaro darajadagi ilmiy-uslubiy (amaliy) konferensiyalar tashkil etish va o‘tkazish, xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspertlar va tor doiradagi mutaxassislarning o‘zaro tajriba almashuvini amalga oshirish, xodimlarning malakasini oshirish, qayta tayyorlash va amaliyotlar o‘tkazish kabi tadbirlar o‘rin olgan.

A Memorandum of Understanding Signed between the Ministry of Defense of Uzbekistan and the IICA
A memorandum of understanding has been signed between the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan and the International Institute for Central Asia. The event was attended by the Director of the International Institute of Central Asia, Javlon Vakhabov, and responsible representatives from the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan.
This memorandum was developed with the aim of achieving the results defined by legislative acts and outlined in the respective areas of activity. According to the agreement, the parties will engage in joint activities to support and develop mutually beneficial relations, as well as further improve initiatives within their respective mandates, including information and analytical work.
The cooperation framework includes comprehensive in-depth study of key trends in both external and internal political and socio-economic processes occurring globally, development of practical proposals and recommendations, as well as coordination of efforts to examine international experiences in ensuring national (military) security, strengthening defense capabilities, and effectively implementing state defense and military construction policies.
The signed document foresees the organization and conduct of scientific-methodological (practical) conferences at national and international levels, the exchange of experiences among international relations experts and specialists in narrow fields, as well as the enhancement of staff qualifications, retraining, and internship programs.