MOXIda Pokiston Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Pokiston munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, shuningdek, mintaqaviy va ko‘p tomonlama kun tartibidagi ayrim masalalar muhokama qilindi.
Elchi O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarining rivojlanish sur’atini ijobiy baholab, ularning barqaror va izchil tusga ega ekanini qayd etdi. Oliy darajadagi siyosiy muloqotni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil fevral oyida Pokistonga amalga oshirgan davlat tashrifi o‘zaro ishonchning yuksak darajasini hamda hamkorlikni yanada kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligini tasdiqlagani ta’kidlandi.
Amaliy hamkorlikni kengaytirish doirasida o‘zaro savdoni oshirish, sarmoyaviy hamkorlik va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama etildi. Pokistonning tranzit va port salohiyatini ishga solgan holda transport-logistika imkoniyatlarini kengaytirish hamda muqobil savdo yo‘laklaridan foydalanish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur yo‘nalishlarning rivojlantirilishi ikki mamlakatning savdo-iqtisodiy salohiyatini yanada to‘liqroq ochib berishga, Pokiston biznesini O‘zbekistondagi loyihalarni amalga oshirishga jalb etishga hamda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida barqaror transport aloqalarini shakllantirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Suhbat davomida mintaqaviy xavfsizlikning ayrim masalalari va Janubiy Osiyodagi dolzarb tendensiyalar yuzasidan fikr almashildi. Barqarorlikni mustahkamlash va mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida muloqotni davom ettirish hamda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Ikki mamlakatning tahliliy va ekspert doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. MOXI va Pokistonning yetakchi tahliliy markazlari o‘rtasida imzolangan hamkorlik memorandumlari qo‘shma tadqiqotlar, ekspert tadbirlarini o‘tkazish va tahliliy materiallar almashish uchun zarur zamin yaratgani qayd etildi.

В МИЦА состоялась встреча с Послом Пакистана
30 июля т. г. состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов с новым Послом Исламской Республики Пакистан в Республике Узбекистан Мухаммадом Мудассиром Типу.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах узбекско-пакистанских отношений, а также обсуждены отдельные вопросы региональной и многосторонней повестки.
Посол дал положительную оценку динамике развития отношений стратегического партнёрства между Узбекистаном и Пакистаном, отметив их устойчивый и поступательный характер. Особое внимание было уделено дальнейшему развитию политического диалога на высоком уровне. Отмечено, что государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Пакистан в феврале т. г. подтвердил высокий уровень взаимного доверия и наличие значительного потенциала для дальнейшего расширения сотрудничества.
В контексте расширения практического сотрудничества обсуждены перспективы наращивания взаимной торговли, инвестиционного взаимодействия и реализации совместных проектов. Отдельное внимание уделено расширению транспортно-логистических возможностей и использованию альтернативных торговых маршрутов с задействованием транзитного и портового потенциала Пакистана.
Отмечено, что развитие данных направлений будет способствовать более полному раскрытию торгово-экономического потенциала двух стран, привлечению пакистанского бизнеса к реализации проектов в Узбекистане и формированию устойчивых транспортных связей между Центральной и Южной Азией.
В ходе беседы были затронуты отдельные вопросы региональной безопасности и актуальные тенденции в Южной Азии. Подчёркнута важность продолжения диалога и координации усилий в интересах укрепления стабильности и формирования благоприятных условий для расширения межрегионального сотрудничества.
Отдельное внимание было уделено дальнейшему углублению связей между аналитическими и экспертными кругами двух стран. Отмечено, что заключённые между МИЦА и ведущими пакистанскими аналитическими центрами меморандумы о сотрудничестве создали необходимую основу для проведения совместных исследований, экспертных мероприятий и обмена аналитическими материалами.