Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da "Markaziy Osiyo – Xitoy" va ShHT formatidagi O‘zbekiston–Xitoy hamkorligi: mintaqaviy hamjihatlikdagi yutuqlar va imkoniyatlar" mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Tadbir Shanxay xalqaro tadqiqotlar akademiyasi (ShXTA) bilan hamkorlikda o‘tkazilib, yetakchi ekspertlar, diplomatlar, akademik doira va tahliliy markazlar vakillarini birlashtirdi.
Davra suhbati MOXI va ShXTA o‘rtasida 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan anglashuv memorandumi va Qo‘shma harakatlar rejasi imzolanishi bilan ochildi. Bu ikki tomonlama ekspertlik hamkorligida yangi bosqichni boshlab berdi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov ishtirokchilarni qutlar ekan, quyidagilarni ta’kidladi: "O‘zbekiston va Xitoy munosabatlari mamlakatlarimiz rahbarlarining strategik qarashlari tufayli sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi". Shu bilan birga, u savdo-iqtisodiy aloqalarning kengayishi va infratuzilma hamda yuqori texnologiyalar sohasidagi qo‘shma loyihalarning ahamiyatiga urg‘u berdi.
O‘z navbatida, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun Prezident Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga yaqinda qilgan tashrifini “yangi strategik hamkorlik ufqlarini ochgan voqea” deb ta’rifladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlari qatorida Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi, ekologiya va raqamli texnologiyalar sohalaridagi sheriklik mavjud.
ShXTA prezidenti professor Chen Donxiao esa global kontekstga to‘xtalib, "Markaziy Osiyo – Xitoy formati va ShHT mintaqaviy tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash uchun muhim platformalarga aylanmoqda"- deya ta’kidladi.
Ikki sessiya doirasida ishtirokchilar Ostona shahrida o‘tgan "Markaziy Osiyo – Xitoy" sammiti hamda Tyanjinda bo‘lib o‘tgan ShHT Davlat rahbarlari kengashining 25-yig‘ilishi natijalarini muhokama qildilar. Davra suhbatida barqaror rivojlanish, iqlim va energetika tahdidlariga birgalikda javob berish, transport-infratuzilma bog‘liqligini rivojlantirish va tahliliy markazlar hamda yoshlar tashkilotlari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Xitoy tadqiqot institutlari vakillari ham ma’ruzalar bilan ishtirok etdilar. Ular qatorida Prezident huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, TIV huzuridagi Xalqaro tashabbuslar va tashqi siyosat tadqiqotlari markazi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, O'zbekistonda ShHTning Xalq diplomatiyasi markazi hamda ShXTA yetakchi tahlilchilari bor edi.
Muhokamalar yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston–Xitoy strategik hamkorligini chuqurlashtirish, ShHT va "Markaziy Osiyo – Xitoy" formatidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanish bo‘yicha ekspertlik muloqotini kengaytirishga oid aniq tavsiyalar ishlab chiqildi.

Roundtable at IICA with Participation of the Delegation of the Shanghai Academy of International Studies.
The International Institute for Central Asia (IICA) hosted a roundtable on the theme “Uzbekistan–China Partnership in the ‘Central Asia – China’ Format and the SCO: Achievements and Opportunities for Regional Cooperation.” The event was organized jointly with the Shanghai Institute of International Studies (SIIS) and brought together leading experts, diplomats, representatives of academy and think tanks.
The roundtable opened with the ceremonial signing of a Memorandum of Understanding and a Joint Action Plan for 2025–2026 between IICA and SIIS, marking a new stage in bilateral expert cooperation.
Welcoming the participants, IICA Director Javlon Vakhabov stated: “Relations between Uzbekistan and China have reached a qualitatively new level thanks to the strategic vision of our countries’ leaders.” He also emphasized the importance of expanding trade and economic ties as well as joint projects in infrastructure and high technology.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to Uzbekistan Yu Jun highlighted the significance of President Shavkat Mirziyoyev’s recent visit to China, calling it “an event that opens new horizons of strategic partnership.” According to him, promising areas of cooperation include the construction of the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway, as well as collaboration in ecology and digital technologies.
President of SIIS, Professor Chen Dongxiao, in turn, underlined the global context, noting that “the ‘Central Asia – China’ format and the SCO are becoming key platforms for strengthening regional peace and stability.”
During two sessions, participants discussed the key outcomes of the “Central Asia – China” summit held in Astana and the 25th Meeting of the SCO Council of Heads of States in Tianjin. Particular attention was paid to promoting sustainable development, joint responses to climate and energy challenges, developing transport and infrastructure connectivity, and strengthening cooperation between think tanks and youth organizations.
Speeches were also delivered by representatives of research institutions of Uzbekistan and China, including the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of Uzbekistan, the Center for Foreign Policy Studies and International Initiatives under the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the University of World Economy and Diplomacy, The Shanghai Cooperation Organization Center for Public Diplomacy in Uzbekistan, as well as leading analysts of SIIS.
As a result of the discussions, concrete recommendations were developed to further deepen the strategic partnership between Uzbekistan and China, strengthen cooperation within the SCO and the “Central Asia – China” format, and expand expert dialogue on pressing issues of regional security and sustainable development.