MOXIda ta’lim va mehnat migratsiyasi sohasidagi O‘zbekiston-Rossiya hamkorligi istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 21-may kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) A.M. Gorchakov nomidagi Ommaviy diplomatiyani qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi bilan hamkorlikda "O‘zbekiston-Rossiya hamkorligida ta’lim dasturlari va mehnat bozori ehtiyojlarini integratsiyalash: kadrlar tayyorlashdan migratsiya oqimlarini boshqarishgacha" mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir davomida ta’lim, mehnat bozori va migratsiya sohalarida O‘zbekiston-Rossiya hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari, shuningdek, kadrlar tayyorlash va migratsiya jarayonlarini tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Davra suhbatida O‘zbekiston va Rossiyaning davlat tuzilmalari, diplomatik korpus, yetakchi ta’lim, ilmiy-tadqiqot va tahliliy muassasalari, shuningdek, ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni ochar ekan, MITSA direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston MDH davlatlari orasida Rossiya oliy o‘quv yurtlari filiallari soni bo‘yicha birinchi o‘rinda turishini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda respublikada 15 ta filial faoliyat ko‘rsatmoqda, ularda 10 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, yana 60 mingdan ortiq O‘zbekiston fuqarolari bevosita Rossiya oliy o‘quv yurtlarida ta’lim olmoqda.
Shu bilan birga, uning so‘zlariga ko‘ra, ta’lim dasturlarining iqtisodiyot va mehnat bozorining dolzarb ehtiyojlariga muvofiqligini ta’minlash asosiy vazifaga aylanmoqda. "Migratsiya nafaqat oqimlarni boshqarishni, balki inson kapitali sifatini boshqarishni ham tobora ko‘proq talab qilmoqda," - deb ta’kidladi J. Vahobov.
Gorchakov jamg‘armasi ijrochi direktori o‘rinbosari Sergey Orlov O‘zbekistonda Rossiya oliy o‘quv yurtlarining xorijdagi eng yirik filiallari tarmog‘i ikki davlat o‘rtasidagi ta’lim sohasidagi hamkorlikning yuqori darajasini aks ettirishini ta’kidladi.
Uning fikricha, mehnat migratsiyasi tuzilmasi asta-sekin yuqori malakali mutaxassislar tomon o‘zgarib bormoqda, bu esa kadrlar tayyorlash tizimini zamonaviy iqtisodiy talablarga yanada moslashtirishni talab etadi. "Diplom o‘z-o‘zidan mutaxassis yaratmaydi, ta’lim va iqtisodiyot o‘rtasidagi nomuvofiqlikni esa shoshilinch usullar bilan bartaraf etib bo‘lmaydi," - dedi S. Orlov.
G.V. Plexanov nomidagi Rossiya iqtisodiyot universiteti Toshkent filiali dotsenti Ravshan Nazarov 2017-yildan keyin oliy ta’lim sohasidagi Rossiya-O‘zbekiston hamkorligidagi sifat o‘zgarishlariga e’tibor qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, filial bitiruvchilarining 70 foizdan ortig‘i o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ishlaydi, 18 foizga yaqini esa o‘z biznesini tashkil etgan. Ekspertning ta’kidlashicha, Rossiya oliy o‘quv yurtlari filiallari nafaqat ta’lim maydonchalariga, balki ikki davlat o‘rtasida barqaror iqtisodiy va ishbilarmonlik aloqalarini shakllantirishning muhim institutlariga aylanmoqda.
Rossiya Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti katta ilmiy xodimi Igor Savin migratsiya siyosatini nafaqat iqtisodiy, balki gumanitar jihatdan ham ko‘rib chiqib, mehnat muhojirlari uchun ta’lim va axborot dasturlarini kengaytirish tarafdori bo‘ldi.
Rossiya Fanlar akademiyasining Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti Markaziy Osiyo sektori mudiri Stanislav Pritchin texnik va ishchi kasblar bo‘yicha mutaxassislarga talab yuqori bo‘lishiga qaramay, o‘rta kasb-hunar ta’limi tizimi kadrlar tayyorlash jarayonlariga yetarlicha jalb etilmaganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya iqtisodiyoti malakali ishchi kadrlarga katta ehtiyoj sezmoqda.
Amaliy yechim sifatida ekspert Rossiya tayyorgarlik standartlari va texnologik imkoniyatlaridan foydalangan holda O‘zbekiston kollejlari negizida qo‘shma ta’lim dasturlarini rivojlantirishni taklif qildi.
Rossiya Fanlar akademiyasining Xitoy va zamonaviy Osiyo instituti Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari vazifasini bajaruvchi Aleksandra Perminova Rossiya biznesi va O‘zbekiston ta’lim muassasalari o‘rtasidagi muvaffaqiyatli hamkorlik namunalarini taqdim etdi.
Xususan, "Rosatom" bilan hamkorlik doirasida atom sanoati uchun kadrlar tayyorlash dasturlari, Buxoro neft va gaz kolleji bazasidagi loyihalar, shuningdek, dasturlash bo‘yicha bepul ta’limni nazarda tutuvchi "21-maktab" tashabbusi qayd etildi.
Rossiya Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti Zamonaviy Markaziy Osiyo va Kavkazni tadqiq etish laboratoriyasi ilmiy xodimi Darya Saprinskaya mehnat migratsiyasini tashkil etishning uchta modelini ajratib ko‘rsatdi - stixiyali, ta’lim-migratsiya va tashkillashtirilgan davlat yollash modeli.
Ekspert mehnat migrantlarini qabul qiluvchi mamlakat mehnat bozoriga chiqishidan oldin ham, keyin ham tizimli tayyorlash va qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar kadrlar tayyorlash mexanizmlarini takomillashtirish, ta’lim dasturlarini mehnat bozori ehtiyojlariga muvofiqlashtirish va mehnat migratsiyasini tartibga solish tizimini rivojlantirishga qaratilgan amaliy takliflarni ishlab chiqdilar.
Ikki mamlakatning tegishli idoralari, ta’lim muassasalari va ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi muntazam muloqotni davom ettirishdan o‘zaro manfaatdorlik tasdiqlandi.

В МИЦА обсудили перспективы узбекско-российского сотрудничества в сфере образования и трудовой миграции
21 мая т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) совместно с Фондом поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова был организован «круглый стол» на тему: «Интеграция образовательных программ и потребностей рынка труда в узбекско-российском сотрудничестве: от подготовки кадров к управлению миграционными потоками».
В ходе мероприятия обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-российского взаимодействия в сферах образования, рынка труда и миграции, а также вопросы совершенствования механизмов подготовки кадров и регулирования миграционных процессов.
В работе «круглого стола» приняли участие представители государственных структур, дипломатического корпуса, ведущих образовательных, научно-исследовательских и аналитических учреждений, а также делового сообщества Узбекистана и России.
Открывая мероприятие, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что Узбекистан занимает первое место среди стран СНГ по количеству филиалов российских вузов. В настоящее время в республике функционируют 15 филиалов, в которых обучаются более 10 тысяч студентов, ещё свыше 60 тысяч граждан Узбекистана получают образование непосредственно в российских высших учебных заведениях.
Вместе с тем, по его словам, ключевой задачей становится обеспечение соответствия образовательных программ актуальным потребностям экономики и рынка труда. «Миграция всё в большей степени требует не только управления потоками, но и управления качеством человеческого капитала», — подчеркнул Ж. Вахабов.
Заместитель исполнительного директора Фонда Горчакова Сергей Орлов подчеркнул, что крупнейшая за рубежом сеть филиалов российских вузов в Узбекистане отражает высокий уровень образовательного сотрудничества между двумя странами.
По его оценке, структура трудовой миграции постепенно смещается в сторону более квалифицированных специалистов, что требует дальнейшей адаптации системы подготовки кадров к современным экономическим запросам. «Диплом сам по себе не создаёт специалиста, а несогласованность между образованием и экономикой не может быть компенсирована экстренными методами», - отметил С. Орлов.
Доцент Ташкентского филиала Российского экономического университета имени Г.В. Плеханова Равшан Назаров обратил внимание на качественные изменения в российско-узбекском сотрудничестве в сфере высшего образования после 2017 года. По его словам, более 70% выпускников филиала работают по специальности, а около 18% создали собственный бизнес. Эксперт отметил, что филиалы российских вузов становятся не только образовательными площадками, но и важными институтами формирования устойчивых экономических и деловых связей между двумя странами.
Старший научный сотрудник Института востоковедения РАН Игорь Савин выступил за расширение образовательных и информационных программ для трудовых мигрантов, рассматривая миграционную политику не только в экономическом, но и гуманитарном измерении.
Заведующий сектором Центральной Азии Института мировой экономики и международных отношений РАН Станислав Притчин отметил, что система среднего профессионального образования остаётся недостаточно вовлечённой в процессы подготовки кадров, несмотря на высокий спрос на специалистов технических и рабочих профессий. По его словам, российская экономика испытывает значительную потребность в квалифицированных рабочих кадрах.
В качестве практического решения эксперт предложил развивать совместные образовательные программы на базе узбекских колледжей с использованием российских стандартов подготовки и технологических возможностей.
И.о. руководителя Центра центральноазиатских исследований Института Китая и современной Азии РАН Александра Перминова представила примеры успешного взаимодействия российского бизнеса и образовательных учреждений Узбекистана.
В частности, были отмечены программы подготовки кадров для атомной отрасли в рамках сотрудничества с «Росатомом», проекты на базе Бухарского нефтегазового колледжа, а также инициатива «Школа 21», предусматривающая бесплатное обучение программированию.
Научный сотрудник Лаборатории исследований современной Центральной Азии и Кавказа Института востоковедения РАН Дарья Сапрынская выделила три модели организации трудовой миграции – самопроизвольную, образовательно-миграционную и модель организованного государственного набора.
Эксперт подчеркнула важность системной подготовки и сопровождения трудовых мигрантов как до выезда, так и после их выхода на рынок труда принимающей страны.
В завершение мероприятия участники выработали практические предложения, направленные на совершенствование механизмов подготовки кадров, согласование образовательных программ с потребностями рынка труда и развитие системы регулирования трудовой миграции.
Подтверждена взаимная заинтересованность в продолжении регулярного диалога между профильными ведомствами, образовательными учреждениями и представителями делового сообщества двух стран.