MOXIda Tojikistonning yangi tayinlangan elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-dekabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabovning Tojikistonning O‘zbekistondagi elchisi Ismatullo Nasreddin bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida o‘zbek-tojik hamkorligining dolzarb masalalari, shuningdek, “MO+” ko‘p tomonlama formatlari doirasida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida MOXI direktori Elchini lavozimga tayinlanishi bilan tabriklab, unga diplomatik faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi. U tarixiy yaqinlik, madaniy qarindoshlik va o‘zaro hurmatga asoslangan munosabatlarning o‘ziga xos xususiyatini ta’kidlab, Markaziy Osiyoda mintaqaviy kun tartibini ilgari surishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan Institutning asosiy tadqiqot yo‘nalishlarini taqdim etdi.
Muhokamalar chog‘ida o‘zbek-tojik munosabatlarini yana-da rivojlantirish istiqbollari, xususan, tahliliy markazlar o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma davra suhbatlari va ekspertlik tadbirlarini o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, ekspertlik tadbirlarida xususiy sektor vakillarining ishtiroki muhokamalarga amaliy tus bag‘ishlashi alohida ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Tojikiston elchisi MOXI bilan hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirib, mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni hal etish va keng manfaatdor tomonlar orasida ekspertlik takliflarini ilgari surishda tahliliy tuzilmalarning rolini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy va ekspertlik-tahliliy hamkorlikni yana-da rivojlantirishga, shuningdek, o‘zbek-tojik sherikligini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

В МИЦА прошла встреча с вновь назначенным послом Таджикистана
25 декабря 2025 г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с Послом Таджикистана в Узбекистане Исматулло Насреддином.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-таджикского сотрудничества, а также перспективы углубления взаимодействия в рамках многосторонних форматов «ЦА+».
В начале беседы директор МИЦА поздравил Посла с назначением и пожелал успехов в дипломатической деятельности. Он подчеркнул особый характер отношений, основанных на исторической близости, культурном родстве и взаимном уважении, и представил ключевые направления исследований Института, важные для продвижения региональной повестки в Центральной Азии.
В ходе обсуждения были затронуты перспективы дальнейшего развития узбекско-таджикских отношений с акцентом на расширение контактов между аналитическими центрами, проведение совместных круглых столов и экспертных мероприятий. Отдельно подчеркнута важность участия представителей частного сектора в экспертных мероприятиях, придающего обсуждениям прикладной характер.
Со своей стороны Посол Таджикистана выразил заинтересованность в расширении взаимодействия с МИЦА и отметил роль аналитических структур в решении актуальных вопросов региональной повестки и продвижении экспертных предложений среди широкого круга заинтересованных сторон.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию практического и экспертно-аналитического сотрудничества, а также к реализации совместных инициатив, направленных на укрепление узбекско-таджикского партнёрства.