MOXIda Xitoy delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuv davomida tomonlar ikki institut o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston–Xitoy munosabatlarining dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Sun Chjuanchji O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar hamda Toshkent va Pekin o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida erishilgan natijalarni yuksak baholar ekan, bu borada ikki davlat rahbarlarining hissasini alohida ta’kidladi.
Javlon Vahobov oliy darajadagi siyosiy muloqotlar sur’ati izchil ortib borayotganini inobatga olgan holda, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuvda tadqiqotchilarning muntazam almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, shuningdek, tomonlarni qiziqtiruvchi ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma ilmiy tadqiqotlarni olib borish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat yakunida tomonlar ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni izchil davom ettirish, ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash hamda qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasining Yevroosiyodagi siyosiy, iqtisodiy hamda ijtimoiy-gumanitar jarayonlarni o‘rganishga ixtisoslashgan ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi. 2022 yilda MOXI va RShEMOI o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, 2024 yilda esa Qo‘shma harakatlar rejasi imzolandi.

В МИЦА прошла встреча с делегацией ИРВЕЦА КАОН
14 июля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с делегацией Института России, Восточной Европы и Центральной Азии (ИРВЕЦА) при Китайской академии общественных наук (КАОН) во главе с директором Сунь Чжуанчжи.
В ходе встречи стороны обсудили состояние и перспективы сотрудничества между МИЦА и ИРВЕЦА, а также актуальные вопросы узбекско-китайского взаимодействия.
Сунь Чжуанчжи высоко оценил достигнутые в Узбекистане социально-экономические преобразования и результаты развития партнёрства между Ташкентом и Пекином, особо подчеркнув вклад лидеров двух стран.
Жавлон Вахабов отметил необходимость дальнейшего углубления взаимодействия между аналитическими центрами двух стран, учитывая нарастающую дипломатическую активность на высшем уровне.
Особое внимание было уделено регулярным обменам исследователями, реализации совместных образовательных программ, а также проведению научных исследований по актуальным направлениям, представляющим взаимный интерес.
В завершение встречи собеседники выразили взаимную заинтересованность в продолжении исследовательского сотрудничества, развитии экспертного взаимодействия и продвижении совместных инициатив.
Институт России, Восточной Европы и Центральной Азии является профильным научно-исследовательским подразделением Китайской академии общественных наук, специализирующимся на изучении политических, экономических и социально-гуманитарных процессов в Евразии.
В 2022 г. между МИЦА и ИРВЕЦА было подписано Соглашение о сотрудничестве, а в 2024 г. – План совместных действий.