MOXIda Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi brifingi bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi (XIFA) delegatsiyasining O'zbekistonga tashrif doirasida Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo'mitasining 20-chaqiriq 4-plenumi yakunlari hamda Xitoy Xalq Respublikasining 15-besh yillik (2026–2030 yy.) ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish rejasining asosiy yo'nalishlariga bag'ishlangan brifing bo'lib o'tdi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, siyosiy partiyalar, davlat organlari va Toshkentdagi Xitoy Elchixonasi, shuningdek O'zbekiston va Xitoyning ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari vakillari ishtirok etdi.
Brifing davomida ishtirokchilar davlat boshqaruvi va ijtimoiy-iqtisodiy rejalashtirish sohasida tajriba almashish orqali ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek O'zbekiston va Xitoyning rivojlanish strategiyalarini uyg'unlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov o'z nutqida Xitoy bilan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, kambag'allik darajasini qisqartirish, sanoat va qishloq xo'jaligini modernizatsiya qilish sohalarida tajriba almashishning amaliy ahamiyatini ta'kidladi.
Bu yo'nalishlarda Xitoyning jadal rivojlanishi ikki tomonlama va mintaqaviy o'zaro hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo'shimcha imkoniyatlar ochayotganligi qayd etildi.
XIFA prezidenti Gao Syan o'z ma'ruzasida O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va barqaror iqtisodiy o'sish O'zbekiston-Xitoy hamkorligini kengaytirish uchun mustahkam poydevor yaratayotganligini, bu esa bayonotlardan erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish imkonini berayotganligini ta'kidladi.
Gao Syanning ta'kidlashicha O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szin`pin tomonidan olib borilayotgan izchil va puxta siyosat, shuningdek tarixiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarga asoslangan ikki tomonlama munosabatlarning strategik xususiyati bunday yaqinlashuvga zamin yaratmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining o'rinbosari Raxim Xakimov uzoq muddatli rivojlanish yondashuvlarining uyg'unlashtirish masalasiga e'tibor qaratib, Xitoyning 15-besh yillik rivojlanish rejasidagi asosiy ustuvor yo'nalishlar ko'p jihatdan yangilangan «O'zbekiston – 2030» strategiyasi qoidalari bilan hamohang ekanligini qayd etdi. Bu esa hamkorlikni chuqurlashtirish bo'yicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun kontseptual asos yaratadi.
«Taraqqiyot strategiyasi» markazining ijrochi direktori Eldor Tulyakov ikki davlat o'rtasida davlat boshqaruvi sohasida tajriba almashishning ahamiyatini ta'kidlab, unda hokimiyat institutlarini takomillashtirish, qonun ustuvorligini mustahkamlash va aholi farovonligini oshirishga alohida e'tibor qaratilayotganligini qayd etdi.
Umuman olganda, ishtirokchilar O'zbekiston va Xitoyning strategik sheriklikni chuqurlashtirishga, davlat boshqaruvi organlari o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni kengaytirishga hamda o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qat'iy intilishini tasdiqladilar.

В МИЦА состоялся брифинг Китайской академии общественных наук
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) в рамках визита в Узбекистан делегации Китайской академии общественных наук (КАОН) состоялся брифинг, посвящённый итогам 4-го пленума Центрального комитета Коммунистической партии Китая 20-го созыва и основным направлениям 15-го пятилетнего (2026-2030 гг.) плана социально-экономического развития КНР.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители политических партий, государственных органов и Посольства Китая в Ташкенте, а также научно-исследовательские и академические круги Узбекистана и Китая.
В ходе брифинга участники обсудили вопросы двустороннего взаимодействия через системный обмен опытом государственного управления и социально-экономического планирования, а также сопряжение стратегий развития Узбекистана и Китая.
В своей речи директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул практическую значимость обмена опытом с Китаем в сфере социально-экономического развития, сокращения уровня бедности, модернизации промышленности и сельского хозяйства.
Отмечено, что динамичное развитие Китая в этих областях открывает дополнительные возможности для углубления двустороннего и регионального взаимодействия.
Президент КАОН Гао Сян в своём выступлении отметил, что проводимые в Узбекистане реформы и устойчивый экономический рост создают прочную основу для расширения узбекско-китайского сотрудничества, позволяя переходить от декларативных заявлений к практической реализации достигнутых договорённостей.
Как подчеркнул Гао Сян, такому сближению двух стран способствует последовательная и выверенная политика, проводимая Президентом Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпином, а также стратегический характер двусторонних отношений, основанных на исторических, экономических и культурных связях.
В контексте согласованности долгосрочных подходов к развитию заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Рахим Хакимов отметил, что ключевые ориентиры 15-го пятилетнего плана развития КНР во многом соотносятся с положениями обновлённой Стратегии «Узбекистан–2030». Это формирует концептуальную основу для выработки согласованных подходов по углублению сотрудничества.
Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков подчеркнул значимость обмена опытом государственного управления между двумя странами, уделив особое внимание вопросам совершенствования институтов власти, укрепления верховенства закона и повышения уровня благосостояния населения.
В целом, участники брифинга подтвердили стратегическую нацеленность Узбекистана и Китая на дальнейшее углубление партнёрства, расширение взаимодействия органов государственного управления и поступательное развитие взаимовыгодного сотрудничества.