MOXIda Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi brifingi bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi (XIFA) delegatsiyasining O'zbekistonga tashrif doirasida Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo'mitasining 20-chaqiriq 4-plenumi yakunlari hamda Xitoy Xalq Respublikasining 15-besh yillik (2026–2030 yy.) ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish rejasining asosiy yo'nalishlariga bag'ishlangan brifing bo'lib o'tdi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, siyosiy partiyalar, davlat organlari va Toshkentdagi Xitoy Elchixonasi, shuningdek O'zbekiston va Xitoyning ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari vakillari ishtirok etdi.
Brifing davomida ishtirokchilar davlat boshqaruvi va ijtimoiy-iqtisodiy rejalashtirish sohasida tajriba almashish orqali ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek O'zbekiston va Xitoyning rivojlanish strategiyalarini uyg'unlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov o'z nutqida Xitoy bilan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, kambag'allik darajasini qisqartirish, sanoat va qishloq xo'jaligini modernizatsiya qilish sohalarida tajriba almashishning amaliy ahamiyatini ta'kidladi.
Bu yo'nalishlarda Xitoyning jadal rivojlanishi ikki tomonlama va mintaqaviy o'zaro hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo'shimcha imkoniyatlar ochayotganligi qayd etildi.
XIFA prezidenti Gao Syan o'z ma'ruzasida O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va barqaror iqtisodiy o'sish O'zbekiston-Xitoy hamkorligini kengaytirish uchun mustahkam poydevor yaratayotganligini, bu esa bayonotlardan erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish imkonini berayotganligini ta'kidladi.
Gao Syanning ta'kidlashicha O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szin`pin tomonidan olib borilayotgan izchil va puxta siyosat, shuningdek tarixiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarga asoslangan ikki tomonlama munosabatlarning strategik xususiyati bunday yaqinlashuvga zamin yaratmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining o'rinbosari Raxim Xakimov uzoq muddatli rivojlanish yondashuvlarining uyg'unlashtirish masalasiga e'tibor qaratib, Xitoyning 15-besh yillik rivojlanish rejasidagi asosiy ustuvor yo'nalishlar ko'p jihatdan yangilangan «O'zbekiston – 2030» strategiyasi qoidalari bilan hamohang ekanligini qayd etdi. Bu esa hamkorlikni chuqurlashtirish bo'yicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun kontseptual asos yaratadi.
«Taraqqiyot strategiyasi» markazining ijrochi direktori Eldor Tulyakov ikki davlat o'rtasida davlat boshqaruvi sohasida tajriba almashishning ahamiyatini ta'kidlab, unda hokimiyat institutlarini takomillashtirish, qonun ustuvorligini mustahkamlash va aholi farovonligini oshirishga alohida e'tibor qaratilayotganligini qayd etdi.
Umuman olganda, ishtirokchilar O'zbekiston va Xitoyning strategik sheriklikni chuqurlashtirishga, davlat boshqaruvi organlari o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni kengaytirishga hamda o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qat'iy intilishini tasdiqladilar.

The IICA hosted a briefing with the Chinese Academy of Social Sciences
The International Institute for Central Asia (IICA) hosted a briefing within the visit of a delegation from the Chinese Academy of Social Sciences (CASS) to Uzbekistan. The briefing focused on outcomes of the Fourth Plenary of the 20th Central Committee of the Communist Party of China and the main directions of China’s 15th Five-Year (2026–2030) socio-economic development plan.
The event was attended by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, representatives of parliamentary parties, government bodies, and the Embassy of China in Tashkent, as well as academic and research communities of Uzbekistan and China.
During the briefing, participants discussed issues of bilateral engagement through systematic exchanges of experience in public administration and socio-economic planning, as well as the alignment of development strategies of Uzbekistan and China.
Amb. Javlon Vakhabov, Managing Director of the IICA, highlighted the practical importance of exchanging experience with China in the areas of socio-economic development, poverty reduction, and the modernization of industry and agriculture. China’s dynamic progress in these areas creates additional opportunities to deepen both bilateral and regional cooperation.
Gao Xiang, President of the CASS emphasized in his speech that the ongoing reforms in Uzbekistan and its stable economic growth provide a solid foundation for expanding Uzbekistan-China cooperation, enabling a transition from declarative statements to the practical implementation of agreed-upon commitments.
President Xiang noted that this closer alignment is supported by the consistent and well-calibrated policies pursued by President Shavkat Mirziyoyev and Chinese President Xi Jinping, as well as the strategic foundation of bilateral relations grounded in historical, economic, and cultural ties.
Within the context of aligning long-term development approaches, Rahim Hakimov, Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, noted that the key priorities of China’s 15th Five-Year Plan largely correspond with the provisions of the updated “Uzbekistan–2030” Strategy. This alignment forms a conceptual basis for developing coordinated approaches to further enhance cooperation.
Eldor Tulyakov, Executive Director of the Development Strategy Centre, emphasized the importance of exchanging experience in public administration between the two countries, with particular focus on strengthening state institutions, promoting the rule of law, and improving citizens’ welfare.
Overall, participants reaffirmed the strategic commitment of Uzbekistan and China to deepening their partnership, expanding cooperation between government bodies, and further advancing mutual collaboration.