MOXIda Yaponiya bilan Markaziy Osiyodagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Yaponiyaning O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari Takashi Xatori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Yaponiya O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturini izchil qo‘llab-quvvatlamoqda. Tokio mamlakatda infratuzilma va inson salohiyatini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda. O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlik umumiy mintaqaviy ustuvorliklarga erishishning kalitidir.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam ravishda o‘tkazilayotgan Maslahat uchrashuvlari o‘zaro ishonch va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qilishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan, Yaponiya diplomatik missiyasi rahbari “Markaziy Osiyo+” formatlari, jumladan, “Markaziy Osiyo+Yaponiya” mexanizmi doirasida o‘z mamlakati bilan hamkorlik qilish samaradorligiga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, Yaponiya tahlil markazlari bilan qo‘shma tadbirlar va konferensiyalar o‘tkazish bo‘yicha ijobiy tajriba almashishda tomonlarning o‘zaro hamkorligi muhimligi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Yaponiya tomoni IICA va global xavfsizlik va barqarorlik boʻyicha tahliliy markaz – Yaponiya xalqaro munosabatlar instituti (YXMI) oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi, bu esa amaliy hamkorlikni yanada qoʻllab-quvvatlash, ilmiy-tadqiqot salohiyatini mustahkamlash, shuningdek, qo'shma tadbirlarni tashkil etishdir.

В МИЦА обсуждены перспективы сотрудничества с Японией в Центральной Азии
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с главой дипмиссии Японии в Узбекистане Такаши Хатори с целью обсуждения текущего состояния и перспектив дальнейшего взаимодействия.
Япония последовательно поддерживает реализуемую под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева программу реформ в нашей стране. Токио активно участвует в развитии инфраструктуры и человеческого потенциала в стране. Сотрудничество между Узбекистаном и Японией является ключевым для достижения общих региональных приоритетов.
На встрече отмечалось, что регулярные Консультативные встречи глав государств Центральной Азии играют важную роль в укреплении доверия и отношений добрососедства, и стратегического партнёрства, обсуждении актуальных вопросов региональной и международной повестки дня.
В этой связи глава дипломатической миссии Японии обратил внимание на эффективность форматов "ЦА+", включая также и сотрудничество с его страной в рамках механизма «Центральная Азия+Япония».
Наряду с этим, указана важность взаимодействия сторон в вопросах обмена положительным опытом в проведении совместных мероприятий и конференций с японскими мозговыми центрами.
В этой связи, японской стороной выражена готовность оказать содействие в установлении сотрудничества МИЦА с аналитическим центром по вопросам глобальной безопасности и стабильности – «Японским Институтом международных отношений (ЯИМО)», что позволит в дальнейшем поддерживать практическое взаимодействие, укреплять научно-исследовательский потенциал, а также организовывать совместные мероприятия.