MOXIda Yevropa Ittifoqi Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Elchisi Toivo Klaar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning joriy holati va rivojlanish istiqbollari, hamda «Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» doirasidagi o’zaro munosabatlar holati muhokama qilindi.
Xususan, Toivo Klaar 2025-yil Markaziy Osiyoda «Yevropa yili» bolganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan «Markaziy Osiyo–Yevropa Ittifoqi» birinchi sammiti yakunlari bo‘yicha mintaqalararo munosabatlarning strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganligi buning yaqqol dalilidir.
Bundan tashqari, elchi Prezident Shavkat Mirziyoyevning Bryusselga rasmiy tashrifi chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi muhim bosqich bo‘lganligini, shuningdek, Ashxobod shahrida Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari vazirlarining 20-uchrashuvi hamda Toshkent shahrida «Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» uchinchi iqtisodiy forumi tashkil etilishi o‘zaro munosabatlarning jadal rivojlanishiga hissa qo‘shganligini ta’kidlab o‘tdi.
Joriy yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7–Maslahat uchrashuvi yakunlariga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu uchrashuv davomida Ozarbayjonning mintaqaviy hamkorlik formatiga rasmiy qo‘shilganligi e’lon qilindi. Mazkur qaror Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lib, transport-logistika yo‘nalishlari hamda Yevropa Ittifoqi va mintaqamiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shimcha turtki berishi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, J. Vaxabov mintaqalar tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish zarurligini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ekspert uchrashuvlarini muntazam o‘tkazilishi, shuningdek, joriy yilda MOXIda o’tkazilgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” tahliliy markazlar forumi platformasidan faol foydalanish istiqbolda oliy darajadagi muzokaralar kun tartibini mazmunan boyitishga xizmat qiladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni davom ettirishga, shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish va ilgari surish maqsadida ekspertlar hamkorligini mustahkamlash yo‘lida sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча с Послом ЕС
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) директор Жавлон Вахабов провел встречу с Послом Европейского союза в Узбекистане Тойво Клааром.
В ходе переговоров обсуждались текущее состояние и перспективы развития отношений между Узбекистаном и ЕС как на двусторонней основе, так и в рамках формата «Центральная Азия – Евросоюз».
В частности, Тойво Клаар отметил, что 2025 год фактически стал «Годом Европы» в Центральной Азии. По его словам, об этом наглядно свидетельствует вывод межрегиональных отношений на уровень стратегического партнёрства по итогам первого саммита «ЕС–Центральная Азия», состоявшегося в Самарканде.
Как отмечалось, важным этапом также стало подписание Расширенного соглашения о партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом в ходе официального визита Президента Ш.М. Мирзиёева в Брюссель, а также организация ряда других значимых совместных мероприятий, включая 20-ю министерскую встречу в Ашхабаде и Третий экономический форум «Центральная Азия – Евросоюз» в Ташкенте.
Отдельное внимание было уделено итогам прошедшего в ноябре т.г. 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, в ходе которой было объявлено об официальном присоединении Азербайджана в региональный формат сотрудничества. Подчеркнуто, что данное решение стало важной вехой в развитии регионального взаимодействия в Центральной Азии и призвано придать дополнительный импульс развитию транспортно-логистических маршрутов, а также торгово-экономического сотрудничества между Евросоюзом и нашим регионом.
В свою очередь, Жавлон Вахабов подчеркнул необходимость дальнейшего углубления взаимодействия между аналитическими центрами двух регионов на фоне нарастающей дипломатической активности на высоком и высшем уровнях.
По его словам, проведение регулярных экспертных встреч, а также активное использование платформы Форума аналитических центров «Центральная Азия – ЕС», запущенного в этом году на базе МИЦА, в перспективе будут способствовать содержательному наполнению повестки двусторонних и многосторонних переговоров на высшем уровне.
В завершение встречи стороны выразили готовность и обоюдную приверженность продолжать сотрудничество, а также координировать усилия по укреплению экспертного взаимодействия с целью выработки и продвижения совместных инициатив.