MOXIning Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuvi haqida
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI)da koreys tahlilchi tashkilotlari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Koreya Fondi, Kyonxi Universiteti, Koreya Geologiya va Mineral Resurslar Instituti, Hanyang Universiteti tomonidan tashkil etilgan Osiyo-Tinch okeani Tadqiqot Markazi, Xalqaro Energiya Hamkorligi Markazi va Koreya Atrof-muhit Instituti vakillari ishtirok etdi.
Koreys delegatsiyasi, "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati ijrochi direktori Li Chong Kuk rahbarligida, O'zbekistonga Markaziy Osiyo-Koreya Tahlil Markazlari Forumining birinchi sessiyasida ishtirok etish uchun keldi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston va Koreya Respublikasi oʻrtasidagi maxsus strategik hamkorlikni rivojlantirish, Markaziy Osiyo-Koreya formatida koʻp tomonlama hamkorlikni kengaytirish va Oʻzbekiston hamda mintaqa davlatlari ekspertlarining koreys tahlil markazlari bilan o‘zaro hamkorligini chuqurlashtirish masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Sekretariat direktori Li Chong Kuk iyun oyida O'zbekistonga amalga oshirilgan Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yolning davlat tashrifi va uning O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan o'tkazgan muzokaralarining muhim natijalarini ta'kidladi.
Koreys ekspertlari O'zbekiston, boshqa mintaqa davlatlari va Koreya ekspertlarining Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi formatida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish va “Koreya-Yangiyul yo‘li” tashabbusini ilgari surishdagi rolini ta'kidladi. Ushbu tashabbus, Seul tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha birinchi kompleks tashabbus hisoblanadi.
Li Chong Kukning ta'kidlashicha, "Koreya va Markaziy Osiyo tahlil markazlarining birinchi forumini o'tkazish Koreya-Yangiyul yo‘li tashabbusini ilgari surish va 2025-yilda Seulda bo‘lib o‘tadigan ‘Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo’ sammiti uchun amaliy takliflar va tavsiyalar ishlab chiqishga imkon beradi."
Tomonlar "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati va MOXI o‘rtasida o‘zaro tushunish memorandumining imzolanishini qo‘llab-quvvatladilar, shuningdek, MOXI va Koreyaning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.

About IICA meeting with the Korean delegation
The International Institute for Central Asia (IICA) hosted a meeting with Korean think tanks representing the Korea Foundation, Gyeonggi University, Korea Institute of Geosciences and Mineral Resources, Asia-Pacific Research Center at Hanyang University, Center for International Energy Cooperation, and Korea Environment Institute.
A Korean delegation headed by Executive Director of the Republic of Korea-Central Asia Cooperation Forum Secretariat Lee Jong-kook arrived in Uzbekistan to participate in the first Central Asia-Korea Think Tanks Forum.
During the meeting, the sides exchanged views on promoting a special strategic partnership between Uzbekistan and the Republic of Korea, developing multilateral cooperation in the Central Asia-Korea format, as well as deepening interaction between experts from Uzbekistan and the countries of the region and Korean think tanks.
Director of the Secretariat Lee Jong Kook noted the significant results of the state visit to Uzbekistan by President of the Republic of Korea Yun Seok Yeol in June this year and his talks with President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev.
Korean experts emphasized the role of expert communities from Uzbekistan, other countries of the region and Korea in deepening interaction in the Central Asia - Republic of Korea format and promoting the Korea-Silk Road Initiative as Seoul's first comprehensive initiative to develop cooperation with Central Asian countries.
As Lee Jong Kook emphasized: "Holding the First Forum of Korea-Central Asia Think Tanks will help develop practical proposals and recommendations to promote the Korea-Silk Road Initiative and the first Republic of Korea-Central Asia Summit in 2025 in Seoul".
The parties welcomed the signing of the Memorandum of Understanding between the Secretariat of the "Republic of Korea-Central Asia Cooperation Forum" and IICA, and discussed the prospects of expanding IICA's partnership with leading think tanks in Korea.