MOXIning Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuvi haqida
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI)da koreys tahlilchi tashkilotlari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Koreya Fondi, Kyonxi Universiteti, Koreya Geologiya va Mineral Resurslar Instituti, Hanyang Universiteti tomonidan tashkil etilgan Osiyo-Tinch okeani Tadqiqot Markazi, Xalqaro Energiya Hamkorligi Markazi va Koreya Atrof-muhit Instituti vakillari ishtirok etdi.
Koreys delegatsiyasi, "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati ijrochi direktori Li Chong Kuk rahbarligida, O'zbekistonga Markaziy Osiyo-Koreya Tahlil Markazlari Forumining birinchi sessiyasida ishtirok etish uchun keldi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston va Koreya Respublikasi oʻrtasidagi maxsus strategik hamkorlikni rivojlantirish, Markaziy Osiyo-Koreya formatida koʻp tomonlama hamkorlikni kengaytirish va Oʻzbekiston hamda mintaqa davlatlari ekspertlarining koreys tahlil markazlari bilan o‘zaro hamkorligini chuqurlashtirish masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Sekretariat direktori Li Chong Kuk iyun oyida O'zbekistonga amalga oshirilgan Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yolning davlat tashrifi va uning O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan o'tkazgan muzokaralarining muhim natijalarini ta'kidladi.
Koreys ekspertlari O'zbekiston, boshqa mintaqa davlatlari va Koreya ekspertlarining Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi formatida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish va “Koreya-Yangiyul yo‘li” tashabbusini ilgari surishdagi rolini ta'kidladi. Ushbu tashabbus, Seul tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha birinchi kompleks tashabbus hisoblanadi.
Li Chong Kukning ta'kidlashicha, "Koreya va Markaziy Osiyo tahlil markazlarining birinchi forumini o'tkazish Koreya-Yangiyul yo‘li tashabbusini ilgari surish va 2025-yilda Seulda bo‘lib o‘tadigan ‘Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo’ sammiti uchun amaliy takliflar va tavsiyalar ishlab chiqishga imkon beradi."
Tomonlar "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati va MOXI o‘rtasida o‘zaro tushunish memorandumining imzolanishini qo‘llab-quvvatladilar, shuningdek, MOXI va Koreyaning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.

О встрече МИЦА с корейской делегацией
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с руководителями корейских аналитических структур, представляющих Корейский фонд, Университет Кёнхи, Корейский институт геонаук и минеральных ресурсов, Азиатско-Тихоокеанский исследовательский центр при Университете Ханьян, Центр международного энергетического сотрудничества и Корейский институт окружающей среды.
Корейская делегация, возглавляемая исполнительным директором Секретариата «Форума сотрудничества Республика Корея-Центральная Азия» Ли Чон Куком, прибыла в Узбекистан для участия в первом Форуме аналитических центров Центральная Азия-Корея.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам продвижения особого стратегического партнерства между Узбекистаном и Республикой Корея, развития многостороннего сотрудничества в формате Центральная Азия-Корея, а также углубления взаимодействия экспертов Узбекистана и стран региона с корейскими аналитическими центрами.
Директор Секретариата Ли Чон Кук отметил весомые результаты состоявшегося в июне с.г. государственного визита в Узбекистан Президента Республики Кореи Юн Сок Ёля и его переговоров с Президентом Узбекистана Ш.М.Мирзиёевым.
Корейские эксперты акцентировали роль экспертных сообществ Узбекистана, других стран региона и Кореи в углублении взаимодействия в формате Центральная Азия – Республика Корея и продвижении инициативы «Корея-Шелковый путь» как первой комплексной инициативы Сеула по развитию сотрудничества со странами Центральной Азии.
Как особо подчеркнул Ли Чон Кук: «Проведение первого Форума аналитических центров Кореи и Центральной Азии позволит выработать практические предложения и рекомендации для продвижения инициативы Корея-Шелковый путь и первого саммита «Республика Корея-Центральная Азия» в 2025г. в г.Сеуле».
Стороны приветствовали подписание Меморандума о взаимопонимании между Секретариатом «Форума сотрудничества Республика Корея – Центральная Азия» и МИЦА, а также обсудили перспективы расширения партнерских отношений МИЦА с ведущими аналитическими центрами Кореи.