Osloga amalga oshirilgan xizmat safari doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Norvegiya Tashqi ishlar vazirligining Shimoliy Yevropa mamlakatlari bilan hamkorlik bo‘yicha maslahatchisi Odd Kolberg bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo davlatlari va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasida “C5+N5” formatidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, jumladan siyosiy muloqotni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, ikki mintaqa o‘rtasidagi muloqotni shakllantirishda 2025 yil dekabr oyida Vena shahrida o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo – Shimoliy Yevropa” formatidagi birinchi vazirlar uchrashuvi muhim bosqich bo‘ldi. Mazkur uchrashuv hamkorlikni institutsionallashtirish hamda siyosiy muloqotni kengaytirishga qo‘shimcha turtki berdi.
Shuningdek, ushbu formatni rivojlantirishda ekspertlar o‘rtasidagi hamkorlik muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi. Xususan, 2025 yil noyabr oyida Toshkent shahrida MOXIda o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo – Shimoliy Yevropa” tahlil markazlari forumi ikki mintaqa o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy takliflarni ishlab chiqish uchun muhim maydonga aylandi.
Tomonlar, geografik jihatdan uzoq bo‘lishiga qaramay, ikki mintaqa o‘rtasida o‘zaro hamkorlikka bo‘lgan qiziqish ortib borayotganini hamda yashil energetika, innovatsiyalar, barqaror rivojlanish, transport-logistika bog‘liqligi va raqamli texnologiyalar kabi sohalarda katta hamkorlik salohiyati mavjudligini ta’kidladilar.

Перспективы развития формата «С5+N5» обсуждены в МИД Норвегии
В рамках рабочей поездки в Осло директор МИЦА Жавлон Вахабов провел встречу с советником по сотрудничеству со странами Северной Европы в МИД Норвегии Од Колберг.
На встрече обсуждены перспективы развития сотрудничества между странами Центральной Азии и Северной Европы в формате «С5+N5», включая укрепление политического диалога и расширение экономического взаимодействия.
Отмечено, что важным этапом в формировании межрегионального диалога стало проведение в декабре 2025 года в Вене первой министерской встречи в формате «Центральная Азия – Северная Европа», которая придала дополнительный импульс институционализации сотрудничества и расширению политического диалога между двумя регионами.
Подчеркнута также роль экспертного взаимодействия в развитии данного формата. В частности, отмечено проведение в ноябре 2025 года в Ташкенте в МИЦА первого Форума аналитических центров «Центральная Азия – Северная Европа», который стал важной площадкой для выработки практических предложений по развитию межрегионального сотрудничества.
Стороны отметили, что растет интерес к взаимному сотрудничеству между двумя регионами, которые, несмотря на географическую отдаленность, имеют много общего и значительный потенциал взаимодействия в таких сферах, как зеленая энергетика, инновации, устойчивое развитие, транспортно-логистическая связанность и развитие цифровых технологий.