MOXI ning Xitoyda bo'lib o'tgan ekspert uchrashuvlari haqida
Joriy yilning 16-17 yanvar kunlari MOXI ekspertlari Oʻzbekiston milliy tadqiqot markazlari (SMTI, XAATM, ITIM) vakillari bilan birgalikda XXR tahliliy doiralari bilan uchrashuvlar oʻtkazish uchun Pekinda boʻldi.
Safar doirasida Oʻzbekistonning Xitoydagi elchixonasi koʻmagida MOXI Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi bilan birgalikda “Xitoy va Markaziy Osiyo: yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va har tomonlama hamkorlikni mustahkamlashning yutuqlari va istiqbollari” mavzusida davra suhbati oʻtkazdi..
Shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi huzuridagi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti, Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi, Yevroosiyo tadqiqotlari instituti, Xitoy Zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi, Xitoy va globallashuvni o'rganish markazi, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashining Rivojlanish tadqiqotlari markazi huzuridagi Rivojlanish masalalari bo'yicha xalqaro bilimlar markazi rahbariyati bilan ham qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlarda ishtirokchilar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollariga yuqori baho berdilar. Prezident Sh.M.Mirziyoyevning XXRga bo‘lajak davlat tashrifi va XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokaralari tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakatlar o‘rtasidagi strategik munosabatlarni mustahkamlashda yangi bosqichga zamin yaratishi alohida ta’kidlandi.
Xitoylik ekspertlar mamlakatimizda O‘zbekiston rahbari rahnamoligida amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan tashqi siyosatni yuksak baholadi. Keyingi yillarda mintaqada erishilgan ijobiy oʻzgarishlar Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan Xitoy oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish uchun qoʻshimcha shart-sharoit yaratayotgani alohida taʼkidlandi.
XXR ekspert va tahliliy doiralari vakillari “Markaziy Osiyo + Xitoy” formatidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollarini alohida ta’kidladilar, bu ham Markaziy Osiyo davlatlari, ham butun mintaqa barqaror rivojlanishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Xitoylik ekspertlarning qayd etishicha, XXR ushbu formatni yanada ilgari surish niyatida, bu esa Markaziy Osiyoda integratsiya jarayonlarini saqlab qolishga yordam beradi.
Muhokamalar chog‘ida ilmiy-tadqiqot markazlari mutaxassislari ikki va ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish va chuqurlashtirishga qaratilgan qator taklif va tashabbuslar bilan chiqdi.
Tadbir ishtirokchilari fikr almashishning dolzarbligini qayd etib, O‘zbekiston va Xitoy tahlil markazlari o‘rtasidagi yaqin aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Об экспертных встречах МИЦА в Китае
В период с 16 по 17 января т.г. эксперты МИЦА совместно с представителями национальных исследовательских центров Узбекистана (ИСМИ, ИАЦМО, ЦЭИР) находились в г. Пекине для проведения встреч с аналитическими кругами КНР.
В рамках пребывания при содействии Посольства Узбекистана в Китае МИЦА совместно с Китайской академией международных проблем (КАМП) провели «круглый стол» на тему: «Китай и Центральная Азия: достижения и перспективы укрепления добрососедских отношений и всестороннего сотрудничества».
Состоялся также ряд встреч с руководством Института социального развития Европы и Азии при Госсовете КНР (ИСРЕА), Китайской академии международных проблем (КАМП), Института Евразийских исследований Китайской академии современных международных отношений (КАСМО), Центра изучения Китая и глобализации (ЦИКГ), Центра международных знаний по вопросам развития при Центре исследований развития Госсовета КНР (ЦМЗР).
В ходе состоявшихся встреч участники дали высокую оценку современному состоянию и перспективам сотрудничества Узбекистана и Китая. Подчеркивалось, что предстоящий государственный визит Президента Ш.М.Мирзиёева в КНР и переговоры с Председателем Китая Си Цзиньпинем станут историческими и заложат основу для нового этапа укрепления стратегических отношений между странами.
Китайские эксперты дали высокую оценку проводимым под руководством Лидера Узбекистана общественно-политическим и социально-экономическим реформам в стране, а также внешней политике, ориентированной на укрепление отношений с государствами Центральной Азии. Подчеркивалось, что достигнутые за последние годы позитивные изменения в регионе создают дополнительные условия для дальнейшего наращивания взаимовыгодного сотрудничества стран Центральной Азии с Китаем.
Представители экспертно-аналитических кругов КНР особо отметили перспективы взаимодействия в формате «ЦА+Китай», который служит важным фактором устойчивого развития как государств Центральной Азии, так и региона в целом.
Китайские эксперты отмечали, что КНР намерена и дальше продвигать этот формат, что будет способствовать поддержанию интеграционных процессов в Центральной Азии.
В ходе дискуссий специалисты исследовательских центров выступили с рядом предложений и инициатив, направленных на развитие и углубление двусторонних и многосторонних связей.
Участники мероприятия отметили актуальность состоявшегося обмена мнениями и договорились продолжить тесные контакты между «мозговыми центрами» Узбекистана и Китая.