MOXI ning Xitoyda bo'lib o'tgan ekspert uchrashuvlari haqida
Joriy yilning 16-17 yanvar kunlari MOXI ekspertlari Oʻzbekiston milliy tadqiqot markazlari (SMTI, XAATM, ITIM) vakillari bilan birgalikda XXR tahliliy doiralari bilan uchrashuvlar oʻtkazish uchun Pekinda boʻldi.
Safar doirasida Oʻzbekistonning Xitoydagi elchixonasi koʻmagida MOXI Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi bilan birgalikda “Xitoy va Markaziy Osiyo: yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va har tomonlama hamkorlikni mustahkamlashning yutuqlari va istiqbollari” mavzusida davra suhbati oʻtkazdi..
Shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi huzuridagi Yevropa va Osiyo ijtimoiy taraqqiyot instituti, Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi, Yevroosiyo tadqiqotlari instituti, Xitoy Zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi, Xitoy va globallashuvni o'rganish markazi, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Kengashining Rivojlanish tadqiqotlari markazi huzuridagi Rivojlanish masalalari bo'yicha xalqaro bilimlar markazi rahbariyati bilan ham qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlarda ishtirokchilar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollariga yuqori baho berdilar. Prezident Sh.M.Mirziyoyevning XXRga bo‘lajak davlat tashrifi va XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokaralari tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakatlar o‘rtasidagi strategik munosabatlarni mustahkamlashda yangi bosqichga zamin yaratishi alohida ta’kidlandi.
Xitoylik ekspertlar mamlakatimizda O‘zbekiston rahbari rahnamoligida amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan tashqi siyosatni yuksak baholadi. Keyingi yillarda mintaqada erishilgan ijobiy oʻzgarishlar Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan Xitoy oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish uchun qoʻshimcha shart-sharoit yaratayotgani alohida taʼkidlandi.
XXR ekspert va tahliliy doiralari vakillari “Markaziy Osiyo + Xitoy” formatidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollarini alohida ta’kidladilar, bu ham Markaziy Osiyo davlatlari, ham butun mintaqa barqaror rivojlanishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Xitoylik ekspertlarning qayd etishicha, XXR ushbu formatni yanada ilgari surish niyatida, bu esa Markaziy Osiyoda integratsiya jarayonlarini saqlab qolishga yordam beradi.
Muhokamalar chog‘ida ilmiy-tadqiqot markazlari mutaxassislari ikki va ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish va chuqurlashtirishga qaratilgan qator taklif va tashabbuslar bilan chiqdi.
Tadbir ishtirokchilari fikr almashishning dolzarbligini qayd etib, O‘zbekiston va Xitoy tahlil markazlari o‘rtasidagi yaqin aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

IICA expert meetings in China
During the period from January 16 to 17 of the current year, IICA experts, in collaboration with representatives from the national research centers of Uzbekistan (ISRS, IACIR, CERR), were present in Beijing to conduct meetings with analytical circles of the People's Republic of China.
Within the framework of the stay, with the assistance of the Embassy of Uzbekistan in China, IICA jointly with the Chinese Academy of International Affairs  held a round table on the theme: "China and Central Asia: achievements and prospects for strengthening good-neighborly relations and comprehensive cooperation".
A number of meetings were also held with the leadership of the Institute for Social Development of Europe and Asia under the State Council of the People's Republic of China, the Chinese Academy of International Affairs, the Institute of Eurasian Studies of the Chinese Academy of Contemporary International Relations, the Center for China and Globalization Studies, and the Center for International Development Knowledge at the Development Research Center of the State Council of the People's Republic of China.
In the course of the meetings, the participants highly assessed the current state and prospects of cooperation between Uzbekistan and China. It was emphasized that the forthcoming state visit of President Mirziyoyev to China and talks with Chinese President Xi Jinping will be historic and lay the foundation for a new stage of strengthening strategic relations between the two countries.
The Chinese experts highly appreciated the socio-political and socio-economic reforms under the leadership of the President of Uzbekistan, as well as the foreign policy focused on strengthening relations with Central Asian states.
Representatives of expert and analytical circles of the People's Republic of China emphasized the prospects of interaction in the format "CA+China", which serves as an important factor of sustainable development of both Central Asian states and the region as a whole.
Chinese experts noted that China intends to further promote this format, which will help support integration processes in Central Asia.
During the discussions, specialists from the research centers made a number of proposals and initiatives aimed at developing and deepening bilateral and multilateral ties.
The participants of the event noted the relevance of the exchange of views and agreed to continue close contacts between think tanks of Uzbekistan and China.