O‘zbekiston va Afg‘oniston ekspertlari “Markaziy Osiyo – Afg‘oniston” formati istiqbollarini muhokama qildilar
Joriy yilning 13-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) “Markaziy Osiyo – Afg‘oniston” maslahat muloqoti: ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hamkorlik uchun keyingi qadamlar qanday? mavzusidagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi (STM) bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda O‘zbekistondagi Afg‘oniston elchixonasi vakillari, shuningdek, har ikki mamlakatning yetakchi ilmiy va ekspert doiralari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatini ochar ekan, MOXI direktori Javlon Vahobov Afg‘oniston tomonini Kobul shahrida “Afg‘oniston – Markaziy Osiyo” birinchi maslahat muloqotining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi. Ta’kidlanganidek, bunday muloqotning yuqori saviyada tashkil etilgani va mazmunan boy dasturi Afg‘onistonning mintaqa davlatlari bilan ochiq, pragmatik va konstruktiv hamkorlikka intilayotganini namoyon etdi.
“Hamkorlikni yanada rivojlantirishda biz tahliliy markazlar o‘rtasidagi aloqalarga alohida ahamiyat qaratamiz. Aynan ekspertlar hamjamiyati nafaqat siyosiy muloqotni ilgari surishda intellektual ko‘mak bera oladi, balki ikki tomonlama va mintaqaviy sheriklikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha yangi g‘oyalar hamda amaliy takliflarni ham ishlab chiqishga qodir”, – dedi Javlon Vahobov.
O‘z navbatida, STM direktori Abdul Hay Qanit O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘onistonning Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaqinlashuvi jarayoni hamda mintaqaviy hamkorlikning yangi modelini ilgari surishdagi muhim va ko‘p jihatdan belgilovchi rolini alohida ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aynan O‘zbekiston rahbari tashabbusi bilan iqtisodiyotga yo‘naltirilgan yondashuv rivoj topdi, bu esa mintaqaviy hamkorlikka yangi sur’at bag‘ishlab, Afg‘oniston bilan hamkorlikning yanada pragmatik kun tartibini shakllantirishga xizmat qildi. Bu, o‘z navbatida, mintaqa davlatlarining umumiy manfaatlariga javob beradigan mazmunli va o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirish uchun asos yaratdi.
Tadbir yakunida tomonlar hamkorlikni kengaytirish, ekspertlar almashinuvini faollashtirish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanini tasdiqladilar.

Узбекские и афганские эксперты обсудили перспективы продвижения формата «Центральная Азия – Афганистан»
13 апреля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялся «круглый стол» на тему «Консультативный диалог «Центральная Азия – Афганистан»: что дальше для двустороннего и многостороннего сотрудничества?».
Мероприятие было организовано совместно с Центром стратегических исследований при Министерстве иностранных дел Афганистана. В его работе приняли участие представители Посольства Афганистана в Узбекистане, а также ведущие научные и экспертные круги двух стран.
Открывая «круглый стол», директор МИЦА Жавлон Вахабов поздравил афганскую сторону с успешным проведением Первого консультативного диалога «Центральная Азия – Афганистан» в Кабуле. Было отмечено, что организация такого диалога на высоком уровне и его содержательное наполнение продемонстрировали стремление Афганистана к открытому, прагматичному и конструктивному взаимодействию с государствами региона.
«Особое значение в дальнейшем развитии сотрудничества мы придаём взаимодействию аналитических центров. Именно экспертное сообщество способно не только оказывать интеллектуальную поддержку продвижению политического диалога, но и формировать новые идеи и практические предложения по перспективным направлениям двустороннего и регионального партнерства», – подчеркнул Жавлон Вахабов
Директор ЦСИ Абдул Хай Канит, в свою очередь, особо отметил ключевую и во многом определяющую роль Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в процессе сближения Афганистана со странами Центральной Азии и продвижении новой модели регионального взаимодействия.
По его словам, именно по инициативе главы Узбекистана получил развитие экономико-ориентированный подход, придавший новый импульс региональному взаимодействию и способствовавший формированию более прагматичной повестки сотрудничества с Афганистаном. Это создало основу для дальнейшего углубления содержательного и взаимовыгодного партнерства, отвечающего общим интересам стран региона.
По итогам мероприятия стороны подтвердили готовность к расширению сотрудничества, активизации экспертного обмена и реализации совместных инициатив.