Suhbat davomida rus tomoni MOXIning faoliyati, uning ilmiy-tadqiqot ishlarining asosiy yo‘nalishlari va axborot-tahlil faoliyati bilan tanishtirildi. Ikki tadqiqot tashkilotlari rahbarlari, shuningdek, fundamental va amaliy ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va strategik tadqiqotlarni tashkil etish bo‘yicha institutlarining tajribasi va eng yaxshi amaliyotlari haqida fikr almashdilar, bu tadqiqotlar mintaqaviy va jahon rivojlanishining asosiy tendensiyalari tahliliga qaratilgan.
Uchrashuv davomida JIXMMI prezidenti A.Dinkin va MOXI direktori J.Vaxabov “Markaziy Osiyo – Rossiya” formatida tahlil markazlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik mexanizmini yaratish istiqbollarini muhokama qildilar, bu mexanizm ekspert-tahlil muloqoti va mintaqaviy masalalarni muhokama qilish uchun samarali maydoncha bo‘lishi lozim.
Yakunda tomonlar akademik almashinuvni kuchaytirish va qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar, bu O‘zbekiston va Rossiyaning ekspert-tahlil jamoalari o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot aloqalarini yana-da chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.
JIXMI global siyosat va iqtisodiyot sohasida Rossiyaning yetakchi tadqiqot markazlaridan biri hisoblanadi va dunyodagi eng yaxshi tahlil muassasalari qatoriga kiradi. Institut tadqiq qilinadigan muammolarning keng qamrovi va ilmiy muammolarning kompleksligi bo‘yicha noyob tahlil markazidir. Bugungi kunda JIXMIda 300ga yaqin ilmiy xodimlar ishlaydi. 2026-yilda Institut o‘zining tashkil etilganining 70-yilligini nishonlaydi.

Президент ИМЭМО посетил Международный институт Центральной Азии
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА, Узбекистан) Жавлон Вахабов встретился с президентом Национального исследовательского института мировой экономики и международных отношений (ИМЭМО) имени Е.М. Примакова Российской академии наук, Александром Дынкиным.
Во время беседы российская сторона была ознакомлена с деятельностью МИЦА, его основными направлениями научно-исследовательской деятельности и информационно-аналитической работы. Руководители двух исследовательских организаций также обменялись мнениями об опыте и наилучших практиках их институтов по организации комплексных фундаментальных и прикладных социально-экономических, политических и стратегических исследований, ориентированных на анализ основных тенденций регионального и мирового развития.
В ходе встречи президент ИМЭМО А.Дынкин и директор МИЦА Ж.Вахабов также обсудили перспективы создания механизма взаимодействия аналитических центров в формате «Центральная Азия – Россия», который призван стать действенной площадкой для экспертно-аналитического диалога и обсуждения региональных вопросов.
В завершение, стороны достигли договоренности о наращивании академического обмена и реализации совместных исследовательских проектов, что будет способствовать дальнейшему углублению научно-исследовательских связей и расширению партнерства между экспертно-аналитическими сообществами Узбекистана и России.
ИМЭМО считается одним из ведущих исследовательских центров России в области глобальной политики и экономики и входит в число лучших аналитических учреждений мира. Институт является уникальным по широте охвата исследуемых проблем и комплексности научной проблематики аналитическим центром. В ИМЭМО РАН сегодня работают около 300 научных сотрудников. В 2026г. Институт будет отмечать свое 70-летие со дня основания.