Professor Fillipo Kosta Buranelli bilan uchrashuv haqida
Uchrashuv davomida tomonlar markaziy Osiyodagi jarayonlar va ko'p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat boshida professor Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi O'zbekistonning mintaqaviy kursi tufayli bugungi kunda Markaziy Osiyoda yangi siyosiy muhit paydo bo'lganini ta'kidladi. U Markaziy Osiyoni mintaqadagi barcha mamlakatlar o'rtasida har tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun asosni mustahkamlaydigan mintaqaviy «tartib» ning namunasi sifatida aniqladi.
Mutaxassis, shuningdek, Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlari formatiga e'tibor qaratdi va ishga tushirilgandan beri uning samaradorligi va barqarorligini ta'kidladi. Professor 2024 yilda rejalashtirilgan uchrashuvlarni davom ettirishni yillik maslahatlashuvlarning ikkinchi bosqichi deb biladi. Iqtisodiyot, savdo, iqlim o'zgarishi va xavfsizlik masalalari hamkorlikning muhim sohalari bo'lib qolaveradi.
Mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi savdoning barqaror o'sishi va tovar aylanmasining 2,5 baravardan ko'proq o'sishi qayd etildi. O'zaro investitsiyalar qariyb olti baravar oshdi va to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar 45 foizga oshdi. Mintaqalararo turizm ko'rsatkichlari deyarli ikki baravar oshdi.
Professorning fikriga ko'ra, Markaziy Osiyo muloqot, sheriklik va xalqaro hamkorlik imkoniyatlariga ochiq bo'lib, o'z shaxsini aniqlashda davom etadi.
Shu munosabat bilan u Markaziy Osiyo xalqaro institutining tashkil etilishi O'zbekistonning mintaqada hamkorlikni kengaytirish bo'yicha tashqi siyosat yo'nalishini davom ettirish niyatini tasdiqlovchi noyob tashabbus ekanligini ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida F. K. Buranelli Mica bilan yanada yaqindan ishlashga qiziqish bildirib, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari ekspert jamoalari hamkorligini oshirishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi.

О встрече с профессором Филлипо Коста Буранелли
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Ж. Вахабов провёл встречу с профессором кафедры международных отношений Университета Сент-Эндрюс (Великобритания) Ф.К. Буранелли.
В ходе встречи сторонами были обсуждены процессы в Центральной Азии и дальнейшие перспективы наращивания многостороннего сотрудничества.
В начале беседы профессор подчеркнул, что благодаря региональному курсу Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева, в Центральной Азии сегодня сложилась новая политическая атмосфера. Он определил Центральную Азию как пример регионального «порядка», закладывающего основу для дальнейшего углубления всесторонней кооперации между всеми странами региона.
Эксперт также акцентировал внимание на формате Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, отметив его эффективность и устойчивость с момента запуска. Профессор рассматривает планируемое продолжение встреч в 2024 г. как второй раунд ежегодных консультаций. Важными сферами сотрудничества, как представляется, останутся экономика, торговля, вопросы изменения климата и безопасности.
Констатирован устойчивый рост торговли между странами региона и увеличение товарооборота более чем в 2,5 раза. Взаимные инвестиции выросли почти в шесть раз, а прямые иностранные инвестиции увеличились на 45 процентов. Показатели внутрирегионального туризма выросли почти вдвое.
По мнению профессора, Центральная Азия продолжит определять свою идентичность, сохраняя открытость к диалогу, партнёрству и возможностям международного сотрудничества.
В этом отношении он отметил, что создание Международного института Центральной Азии выступило уникальной инициативой, подтверждающей твёрдые намерения Узбекистана продолжать внешнеполитический курс на расширение сотрудничества в регионе.
В завершение встречи Ф.К. Буранелли выразил заинтересованность в дальнейшей тесной работе с МИЦА и готовность к содействию наращивания сотрудничества экспертных сообществ Узбекистана и стран Европейского союза.