Professor Fillipo Kosta Buranelli bilan uchrashuv haqida
Uchrashuv davomida tomonlar markaziy Osiyodagi jarayonlar va ko'p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat boshida professor Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi O'zbekistonning mintaqaviy kursi tufayli bugungi kunda Markaziy Osiyoda yangi siyosiy muhit paydo bo'lganini ta'kidladi. U Markaziy Osiyoni mintaqadagi barcha mamlakatlar o'rtasida har tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun asosni mustahkamlaydigan mintaqaviy «tartib» ning namunasi sifatida aniqladi.
Mutaxassis, shuningdek, Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlari formatiga e'tibor qaratdi va ishga tushirilgandan beri uning samaradorligi va barqarorligini ta'kidladi. Professor 2024 yilda rejalashtirilgan uchrashuvlarni davom ettirishni yillik maslahatlashuvlarning ikkinchi bosqichi deb biladi. Iqtisodiyot, savdo, iqlim o'zgarishi va xavfsizlik masalalari hamkorlikning muhim sohalari bo'lib qolaveradi.
Mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi savdoning barqaror o'sishi va tovar aylanmasining 2,5 baravardan ko'proq o'sishi qayd etildi. O'zaro investitsiyalar qariyb olti baravar oshdi va to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar 45 foizga oshdi. Mintaqalararo turizm ko'rsatkichlari deyarli ikki baravar oshdi.
Professorning fikriga ko'ra, Markaziy Osiyo muloqot, sheriklik va xalqaro hamkorlik imkoniyatlariga ochiq bo'lib, o'z shaxsini aniqlashda davom etadi.
Shu munosabat bilan u Markaziy Osiyo xalqaro institutining tashkil etilishi O'zbekistonning mintaqada hamkorlikni kengaytirish bo'yicha tashqi siyosat yo'nalishini davom ettirish niyatini tasdiqlovchi noyob tashabbus ekanligini ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida F. K. Buranelli Mica bilan yanada yaqindan ishlashga qiziqish bildirib, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari ekspert jamoalari hamkorligini oshirishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi.

About the meeting with Prof. Fillipo Costa Buranelli
Director of the International Institute for Central Asia (IICA) J. Vakhabov met with the Professor of International Relations at the University of St. Andrews (UK) F.K. Buranelli.
During the meeting, the parties discussed the processes in Central Asia and further prospects for increasing multilateral cooperation.
At the beginning of the conversation, the professor emphasized that thanks to Uzbekistan's regional course under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, a new political atmosphere has emerged in Central Asia today. He defined Central Asia as an example of a regional «order», laying the foundation for further deepening of comprehensive cooperation among all countries of the region.
The expert also emphasized the format of the Consultative Meetings of Central Asian Heads of State, noting its effectiveness and sustainability since its launch. The Professor considers the planned continuation of the meetings in 2024 as the second round of annual consultations. It seems that economy, trade, climate change and security issues will remain important areas of cooperation.
Trade between the countries of the region has grown steadily and trade turnover has increased more than 2.5 times. Mutual investments increased almost six times, and foreign direct investments increased by 45 percent. Intra-regional tourism figures have almost doubled.
According to the professor, Central Asia will continue to define its identity by remaining open to dialog, partnership and opportunities for international cooperation.
In this regard, he noted that the establishment of the International Institute for Central Asia was a unique initiative, confirming Uzbekistan's firm intentions to continue its foreign policy course on expanding cooperation in the region.
At the end of the meeting, Mr. Buranelli expressed interest in further close work with IICA and readiness to contribute to enhancing cooperation between the expert communities of Uzbekistan and the European Union.