Sietlda O‘zbekiston va Vashington shtati o‘rtasidagi ishbilarmonlik hamkorligi istiqbollari muhokama qilindi
Sietl shahriga amaliy tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari, Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov “Greater Seattle Partners” mintaqaviy davlat-xususiy iqtisodiy rivojlanish tashkiloti tomonidan tashkil etilgan ishbilarmonlik davra suhbatida ishtirok etdi.
Tadbirda Vashington shtatining yetakchi ishbilarmon, investitsiyaviy va davlat doiralari vakillari, jumladan, “Greater Seattle Partners” rahbariyati, “Boeing” kompaniyasi, Vashington shtati gubernatori ofisi, Vashington shtati Qishloq xo‘jaligi departamenti va Savdo departamenti vakillari, shuningdek, xalqaro iqtisodiy rivojlanish sohasidagi tadbirkorlar va ekspertlar qatnashdi.
Muhokama davomida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi savdo-investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, xususan, Vashington shtati bilan amaliy aloqalarni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, aviatsiya, qishloq xo‘jaligi va agrosanoat, logistika, yashil energetika, startaplar, kadrlar tayyorlash hamda ikki tomon ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
J. Vaxabov Sietl shahrining AQSHda O‘zbekiston rasmiy ishtirokining yangi markazi sifatida tanlanishi Tinch okeani shimoli-g‘arbiy mintaqasi bilan hamkorlikni yanada tizimli bosqichga olib chiqish intilishini aks ettirishini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, Katta Sietl hududi O‘zbekiston uchun texnologiyalar, aviatsiya sanoati, logistika, innovatsion tadbirkorlik va global biznesning yetakchi markazlaridan biri sifatida alohida qiziqish uyg‘otadi. Mintaqada “Amazon”, “Microsoft”, “Costco”, “Starbucks”, “Alaska Airlines” kabi yirik kompaniyalar joylashgan yoki faol vakillikka ega.
Vashington shtati ishbilarmon doiralari bilan hamkorlik O‘zbekiston–AQSH sherikligini amaliy mazmun bilan boyitishning muhim vositasiga aylanishi mumkinligi alohida ta’kidlandi. Shu nuqtayi nazardan, aviatsiya sohasida, jumladan, “Boeing” bilan hamkorlik bo‘yicha katta imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Shuningdek, Vashington shtatining kuchli eksport salohiyati, rivojlangan port infratuzilmasi, mahsulotlarni tashqi bozorlarga olib chiqish tajribasi hamda saqlash, qayta ishlash va logistika sohalaridagi zamonaviy yechimlari qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida ham amaliy hamkorlik uchun muhim asos yaratishi ta’kidlandi.

В Сиэтле обсудили перспективы делового сотрудничества между Узбекистаном и штатом Вашингтон
В ходе рабочего визита в г. Сиэтл заместитель советника Президента Узбекистана по внешней политике, директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в деловом круглом столе, организованном региональной государственно-частной организацией экономического развития «Greater Seattle Partners».
В мероприятии приняли участие представители ведущих деловых, инвестиционных и государственных кругов штата Вашингтон, включая руководство Greater Seattle Partners, представителей компании Boeing, офиса губернатора штата Вашингтон, Департамента сельского хозяйства и Департамента торговли штата, а также предпринимателей и экспертов в сфере международного экономического развития.
Обсуждены перспективы расширения торгово-инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и США, с особым акцентом на практическое взаимодействие со штатом Вашингтон. В качестве приоритетных направлений были выделены инновации, цифровые технологии, авиация, сельское хозяйство и агропереработка, логистика, зелёная энергетика, стартапы, подготовка кадров и установление прямых контактов между деловыми кругами двух сторон.
Ж. Вахабов отметил, что выбор Сиэтла в качестве нового центра официального присутствия Узбекистана в США отражает стремление вывести взаимодействие с Тихоокеанским Северо-Западом на более системный уровень. По его словам, регион Большого Сиэтла представляет для Узбекистана особый интерес как один из ведущих центров технологий, авиационной промышленности, логистики, инновационного предпринимательства и глобального бизнеса, где расположены или активно представлены такие компании, как Amazon, Microsoft, Costco, Starbucks, Alaska Airlines и другие.
Отдельно подчёркнуто, что сотрудничество с деловыми кругами штата Вашингтон может стать важным инструментом практического наполнения узбекско-американского партнёрства. В этом контексте были отмечены значительные возможности в авиационной сфере, включая взаимодействие с Boeing, а также в аграрном секторе, где штат Вашингтон обладает сильной экспортной базой, развитой портовой инфраструктурой, опытом продвижения продукции на внешние рынки и современными решениями в области хранения, переработки и логистики.