Tbilisida MOXI direktori GRASS tahliliy markazi rahbari bilan uchrashdi
Gruziyaga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Gruziya Islohotlari Assotsiatsiyasi (GRASS) nomli ko‘p tarmoqli tahliliy markaz direktori Sergi Kapanadze bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv Tbilisida Gruziya strategik va xalqaro tadqiqotlar jamg‘armasi – Rondeli jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan xavfsizlik bo‘yicha konferensiya doirasida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi tobora chuqurlashib borayotgan aloqalar fonida ekspertlik hamkorligi istiqbollarini muhokama qildilar. Barqaror rivojlanish, mintaqaviy barqarorlik va transchegaraviy hamkorlik bo‘yicha tadqiqotlarga alohida e’tibor qaratildi.
Javlon Vahabov MOXI tomonidan GRASS bilan barqaror muloqotni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma tadqiqotlar olib borish, tahliliy materiallar almashish, ekspert maslahatlari va xalqaro forumlarda ishtirok etish masalalarida katta qiziqish borligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida ikki institut o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy qadam sifatida tomonlar o‘zaro manfaatli dolzarb masalalar yuzasidan ekspertlik muloqotini ilgari surishga yo‘naltirilgan uzoq muddatli sheriklikni yo‘lga qo‘yish va aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.
GRASS (Georgia’s Reforms Associates) — 2012-yilda Tbilisida tashkil etilgan mustaqil tahliliy markaz bo‘lib, tashqi siyosat bo‘yicha tadqiqotlarga ixtisoslashgan va Janubiy Kavkaz mintaqasida islohotlarni ilgari surish hamda tahliliy hamjamiyatni rivojlantirish bilan faol shug‘ullanadi.

IICA Director Meets Head of GRASS Think Tank in Tbilisi
As part of his visit to Georgia, Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Javlon Vakhabov held talks with Sergi Kapanadze, Director of the Georgia’s Reforms Associates (GRASS), a multidisciplinary analytical center.
The meeting took place on the sidelines of the security conference hosted by the Rondeli Foundation in Tbilisi.
The discussions focused on the opportunities for expert-level cooperation amid growing ties between Central Asia and the South Caucasus. Particular attention was paid to joint research on sustainable development, regional stability, and cross-border engagement.
Javlon Vakhabov emphasized IICA’s interest in building a sustained dialogue with GRASS through collaborative research, exchange of analytical materials, expert consultations, and participation in international forums.
As a practical step toward expanding cooperation, the parties agreed to maintain regular contact and work toward establishing a long-term partnership focused on advancing expert dialogue on issues of mutual interest.
GRASS (Georgia’s Reforms Associates) is an independent think tank founded in 2012 in Tbilisi. The organization specializes in foreign policy analysis and is actively engaged in promoting reforms and developing the analytical community across the South Caucasus region.