Tbilisida MOXI direktori GRASS tahliliy markazi rahbari bilan uchrashdi
Gruziyaga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Gruziya Islohotlari Assotsiatsiyasi (GRASS) nomli ko‘p tarmoqli tahliliy markaz direktori Sergi Kapanadze bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv Tbilisida Gruziya strategik va xalqaro tadqiqotlar jamg‘armasi – Rondeli jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan xavfsizlik bo‘yicha konferensiya doirasida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi tobora chuqurlashib borayotgan aloqalar fonida ekspertlik hamkorligi istiqbollarini muhokama qildilar. Barqaror rivojlanish, mintaqaviy barqarorlik va transchegaraviy hamkorlik bo‘yicha tadqiqotlarga alohida e’tibor qaratildi.
Javlon Vahabov MOXI tomonidan GRASS bilan barqaror muloqotni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma tadqiqotlar olib borish, tahliliy materiallar almashish, ekspert maslahatlari va xalqaro forumlarda ishtirok etish masalalarida katta qiziqish borligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida ikki institut o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy qadam sifatida tomonlar o‘zaro manfaatli dolzarb masalalar yuzasidan ekspertlik muloqotini ilgari surishga yo‘naltirilgan uzoq muddatli sheriklikni yo‘lga qo‘yish va aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.
GRASS (Georgia’s Reforms Associates) — 2012-yilda Tbilisida tashkil etilgan mustaqil tahliliy markaz bo‘lib, tashqi siyosat bo‘yicha tadqiqotlarga ixtisoslashgan va Janubiy Kavkaz mintaqasida islohotlarni ilgari surish hamda tahliliy hamjamiyatni rivojlantirish bilan faol shug‘ullanadi.

В Тбилиси состоялась встреча директора МИЦА с главой аналитического центра GRASS
В рамках визита в Грузию директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл переговоры с директором Многопрофильного аналитического центра «Ассоциация реформ Грузии» (GRASS) Серги Капанадзе.
Встреча прошла на полях конференции по вопросам безопасности, организованной Грузинским фондом стратегических и международных исследований имени Рондели в Тбилиси.
Стороны обсудили перспективы экспертного сотрудничества в контексте углубляющихся связей между Центральной Азией и Южным Кавказом. Отдельное внимание было уделено исследованиям в области устойчивого развития, региональной стабильности и трансграничного взаимодействия.
Жавлон Вахабов отметил заинтересованность МИЦА в формировании устойчивого диалога с GRASS по линии совместных исследований, обмена аналитическими материалами, экспертных консультаций и участия в международных форумах.
В завершение встречи, в качестве практического шага по углублению сотрудничества между двумя институтами, достигнута договорённость о продолжении контактов и выстраивании долгосрочного партнёрства, направленного на продвижение экспертного диалога по актуальным вопросам, представляющим взаимный интерес.
GRASS (Georgia’s Reforms Associates) — независимый аналитический центр, основанный в 2012 году в Тбилиси. Организация специализируется на исследованиях в области внешней политики, активно участвует в продвижении реформ и развитии аналитического сообщества в регионе Южного Кавказа.