Toshkentda O‘zbekiston–Tojikiston ekspertlar konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 12-mart kuni Toshkent shahrida “O‘zbekiston–Tojikiston: ittifoqchilik va mintaqaviy hamkorlikning yangi istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir tashkilotchilari sifatida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) hamda Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi (STM) ishtirok etdi.
Forumda vazirlik va idoralar, diplomatik missiyalar, ishbilarmon doiralar, shuningdek, O‘zbekiston va Tojikistonning yetakchi tahliliy hamda ilmiy-tadqiqot markazlaridan 150 dan ortiq vakillar qatnashdi.
Ishtirokchilar O'zbekiston-Tojikiston hamkorligining bugungi holati va istiqbollarini, ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish, tarmoq idoralari va biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, mintaqaviy formatlar doirasidagi muvofiqlashtirishni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Tadbir avvalida MOXI direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilarining siyosiy irodasi hamda o‘zaro ishonchi tufayli ikki tomonlama hamkorlik so‘nggi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini va bugungi kunda u savdo, investitsiyalar, transport va energetikadan tortib sanoat kooperatsiyasi, shuningdek madaniy-gumanitar aloqalargacha bo‘lgan deyarli barcha muhim yo‘nalishlarni qamrab olayotganini ta’kidladi.
“O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi aloqalar ishonch va siyosiy iroda mavjud bo‘lsa, hatto eng murakkab masalalar ham yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro hurmat ruhida hal etilishi mumkinligini yaqqol namoyon etmoqda. Bugun oldimizda ittifoqchilikning erishilgan darajasini nafaqat ikki mamlakat, balki butun Markaziy Osiyo taraqqiyotining uzoq muddatli resursiga aylantirishdek yanada ulkan vazifa turibdi”, – deya ta’kidladi Javlon Vahobov.
O‘z navbatida, STM direktori Xayriddin Usmonzoda murakkab mintaqaviy va xalqaro vaziyat sharoitida Dushanbe Toshkent bilan munosabatlarga strategik va uzoq muddatli nuqtayi nazardan qarayotganini, ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash esa butun Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi va xavfsizligi manfaatlariga xizmat qilishini qayd etdi.
“Bugun Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘zaro manfaatli hamkorlikka sodiqligini aniq amaliy harakatlar bilan tasdiqlamoqda”, – deya ta’kidladi Xayriddin Usmonzoda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar, mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi Ulug‘bek Shermatov parlamentlararo hamkorlik o‘zbek-tojik hamkorligining muhim yo‘nalishiga aylanib borayotganini, bu esa siyosiy o‘zaro anglashuvni va ikki tomonlama munosabatlarning institutsional asoslarini mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
“Parlamentlararo muloqot bizga qonun ijodkorligi borasidagi tajriba bilan bevosita almashish, umumiy mintaqaviy va xalqaro muammolarni hal etishga yondashuvlarni uyg‘unlashtirish, shuningdek o‘zaro manfaatli masalalar yuzasidan yagona pozitsiyani shakllantirish imkonini beradi”, – dedi Ulug‘bek Shermatov.
Tojikiston Respublikasi Milliy fanlar akademiyasi Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini o‘rganish instituti direktori Rustam Haydarzoda O‘zbekiston va Tojikistonning strategik ittifoqi mintaqaviy birlik mustahkamlanib, mintaqaning subyektligi ortib borayotgan sharoitda Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirishning asosiy tayanchlaridan biri ekanini qayd etdi.
“Hozirda mintaqaviy o‘zlikni shakllantirish va Yangi Markaziy Osiyoni barpo etish jarayoni kechmoqda. Mintaqa davlatlari yetakchilarining sa’y-harakatlari tufayli Markaziy Osiyoning yangi qiyofasi shakllanmoqda”, – deya ta’kidladi Rustam Haydarzoda.
O'zbekiston-Tojikiston munosabatlarining yangi modeli haqida so‘z yuritar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov ushbu model strategik pragmatizm, tarixiy-madaniy yaqinlik hamda uzoq muddatli taraqqiyot maqsadlarining mushtarakligiga asoslanganini ta’kidladi.
Ikki davlat muloqotining mintaqaviy jarayonlarga ta’sirini tahlil qilar ekan, STM Tashqi siyosatni tahlil qilish va prognozlash boshqarmasi bosh mutaxassisi Sherali Rizoyon mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarning tiklanishi va izchil mustahkamlanishi Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlikka yangi sur’at bag‘ishlaganini qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi direktori Sanjar Valiyev zamonaviy global tahdidlarga javob qaytarishda yoshlarning muhim resurs sifatidagi o‘rniga alohida e’tibor qaratdi. Shu munosabat bilan u dolzarb mintaqaviy kun tartibini muhokama qilish uchun qo‘shma yoshlar-ekspert platformalarini shakllantirishni taklif etdi.
Ilmiy va madaniy hamkorlik istiqbollari haqida so‘z yuritar ekan, STM Ijtimoiy muammolar, migratsiya va jamoatchilik fikrini o‘rganish bo‘yicha tahlil va prognozlash boshqarmasi boshlig‘i Kamola Xolmatiyon akademik almashinuvdagi byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, ilmiy-ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek madaniyat, yoshlar siyosati va turizm sohalarida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning bugungi holati hamda istiqbollarini ko‘rib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktorining o‘rinbosari Xurshed Asadov o‘zaro savdo hajmining barqaror o‘sish sur’atini qayd etdi. Unga ko‘ra, ushbu ko‘rsatkich 2017–2025-yillarda 3,8 barobarga oshib, $238 million $912 million yetgan.
Shuningdek, Jahon banki guruhi Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC)ning Tojikistondagi vakolatxonasi rahbari Farrux Sultonov o‘zbek-tojik iqtisodiy hamkorligining asosiy salohiyati raqobatda emas, balki qo‘shma qo‘shilgan qiymat zanjirlarini shakllantirishda ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, bu jarayon Tojikistonning xomashyo va energetika bazasidan boshlab, O‘zbekiston orqali qayta ishlash va Yevrosiyo bozorlariga chiqishgacha bo‘lgan yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Iqtisodiy kooperatsiyani kengaytirish masalasini davom ettirar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti ilmiy kotibi Muzaffar Karimov tomonlar o‘zaro savdo hajmini $2 milliard yetkazishga kelishib olganini, bunda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish yaqin yillardagi qo‘shma ishlarning ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilanganini ta’kidladi.
Ikki mamlakatning ko‘p tomonlama mintaqaviy formatlardagi hamkorligini mustahkamlash masalalarini muhokama qilar ekan, Tojikiston milliy universiteti Xalqaro munosabatlar kafedrasi mudiri Amriddin Sharipov O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarining rivojlanishi Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning yangi modelini shakllantirishga sezilarli ta’sir ko‘rsatayotganini qayd etdi.
O‘z navbatida, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti birinchi prorektori hamda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori Akram Umarov Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari bosqichma-bosqich faollashib borayotganiga e’tibor qaratdi. Uning ta’kidlashicha, ushbu mexanizmni yanada mustahkamlash mintaqaviy hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish imkonini beradi.
Mustaqil tojik siyosiy eksperti Umed Hakimov O‘zbekiston va Tojikistonning suv-energetika resurslari, transport yo‘laklari, sanoat parklari, ta’lim, ekologiya va turizm kabi sohalardagi hamkorligi Markaziy Osiyoda ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlash uchun mustahkam asos yaratishini ta’kidladi.
Umuman olganda, ishtirokchilar O‘zbekiston va Tojikistonning ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ustuvor yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, shuningdek Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan strategik intilishini tasdiqladilar.

В Ташкенте состоялась узбекско-таджикская экспертная конференция
12 марта т.г. в Ташкенте состоялась научно-практическая конференция на тему: «Узбекистан–Таджикистан: новые перспективы союзничества и регионального сотрудничества».
Организаторами мероприятия выступили Международный институт Центральной Азии (МИЦА) и Центр стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан (ЦСИ).
В форуме приняли участие более 150 представителей министерств и ведомств, дипломатических миссий, делового сообщества, ведущих аналитических и научно-исследовательских центров Узбекистана и Таджикистана.
Участники обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-таджикского сотрудничества, вопросы углубления союзнических отношений, расширения взаимодействия по линии отраслевых ведомств и бизнес сообществ и укрепления координации в рамках региональных форматов.
Открывая мероприятие, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что благодаря политической воле и взаимному доверию лидеров Узбекистана и Таджикистана двустороннее сотрудничество в последние годы вышло на качественно новый уровень и охватывает практически все ключевые направления – от торговли, инвестиций, транспорта и энергетики до промышленной кооперации, а также культурно-гуманитарных связей.
«Узбекистан и Таджикистан уже доказали: когда есть доверие и политическая воля, даже самые сложные вопросы решаются в духе добрососедства и взаимного уважения. Сегодня перед нами стоит еще более амбициозная задача – превратить достигнутый уровень союзничества в долгосрочный ресурс развития не только наших двух стран, но и всей Центральной Азии», – подчеркнул Жавлон Вахабов.
В свою очередь, директор ЦСИ Хайриддин Усмонзода отметил, что в условиях сложной региональной и международной обстановки Душанбе рассматривает отношения с Ташкентом со стратегической и долгосрочной точки зрения, а укрепление двустороннего взаимодействия отвечает интересам устойчивого развития и безопасности всей Центральной Азии.
«Сегодня Республика Таджикистан и Республика Узбекистан конкретными действиями подтверждают свою приверженность взаимовыгодному сотрудничеству», – подчеркнул Хайриддин Усмонзода.
Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по международным делам, вопросам обороны и безопасности Улугбек Шерматов указал, что межпарламентское взаимодействие становится важным направлением узбекско-таджикского сотрудничества, способствуя укреплению политического взаимопонимания и институциональной основы двусторонних отношений.
«Межпарламентский диалог позволяет нам напрямую обмениваться опытом законотворчества, синхронизировать подходы к решению общих региональных и международных проблем, а также формировать единую позицию по вопросам, представляющим взаимный интерес», – подчеркнул Улугбек Шерматов.
Директор Института изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Республики Таджикистан Рустам Хайдарзода отметил, что стратегический союз Узбекистана и Таджикистана выступает одной из ключевых основ формирования Новой Центральной Азии в условиях укрепления регионального единства и растущей субъектности региона.
«В регионе идёт процесс формирования региональной идентичности и построения Новой Центральной Азии. Благодаря усилиям лидеров стран региона создаётся новая конфигурация Центральной Азии», – подчеркнул Рустам Хайдарзода.
Говоря о новой модели узбекско-таджикских отношений, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжон Неъматов отметил, что она основана на стратегическом прагматизме, историко-культурной близости и совпадении долгосрочных целей развития.
Анализируя влияние узбекско-таджикского диалога на региональные процессы, главный специалист Управления анализа и прогнозирования внешней политики ЦСИ Шерали Ризоён отметил, что восстановление и последовательное укрепление отношений между странами придало новый импульс региональному взаимодействию в Центральной Азии.
Отдельное внимание директор Центра внешнеполитических исследований и международных инициатив при МИД Республики Узбекистан Санжар Валиев уделил роли молодёжи как важного ресурса в реагировании на современные глобальные вызовы. В этой связи он предложил формировать совместные экспертно-молодёжные платформы для обсуждения актуальной региональной повестки.
Говоря о перспективах научно-культурного сотрудничества, начальник Управления анализа и прогнозирования социальных проблем, миграции и изучения общественного мнения ЦСИ Камола Холматиён подчеркнула важность снятия бюрократических барьеров в академическом обмене, расширения взаимодействия между научно-образовательными
учреждениями и реализации совместных инициатив в культуре, молодёжной политике и туризме.
Рассматривая состояние и перспективы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами, заместитель директора Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан Хуршед Асадов отметил устойчивую динамику взаимной торговли, объём которой в 2017–2025 гг. вырос в 3,8 раза – с $238 млн. до $912 млн.
Также глава представительства Международной финансовой корпорации Всемирного банка (IFC) в Таджикистане Фаррух Султонов указал, что ключевой потенциал узбекско-таджикского экономического сотрудничества заключается не в конкуренции, а в формировании совместных цепочек добавленной стоимости – от сырьевой и энергетической базы
Таджикистана до переработки и выхода на рынки Евразии через Узбекистан.
Продолжая тему расширения экономической кооперации, учёный секретарь Института макроэкономических и региональных исследований при Кабинете Министров Республики Узбекистан Музафар Каримов отметил, что стороны договорились довести объём взаимной торговли до $2 млрд., определив развитие промышленной кооперации в качестве безусловного приоритета совместной работы на ближайшие годы.
Обсуждая укрепление взаимодействия двух стран в многосторонних региональных форматах, заведующий кафедрой международных отношений Таджикского национального университета Амриддин Шарипов отметил, что развитие узбекско-таджикских отношений оказывает значительное влияние на формирование новой модели регионального сотрудничества в Центральной Азии.
В свою очередь, первый проректор УМЭД и директор Института перспективных международных исследований Акрам Умаров обратил внимание на то, что Консультативные встречи глав государств Центральной Азии постепенно набирают обороты, а дальнейшее укрепление этого механизма позволит вывести региональное сотрудничество на качественно новый уровень.
Независимый таджикский политический эксперт Умед Хакимов подчеркнул, что взаимодействие Узбекистана и Таджикистана в таких сферах, как водно-энергетические ресурсы, транспортные коридоры, индустриальные парки, образование, экология и туризм, формирует прочную основу для укрепления многостороннего сотрудничества в Центральной Азии.
В целом участники подтвердили стратегическую нацеленность Узбекистана и Таджикистана на дальнейшее укрепление союзнических отношений, расширение двустороннего сотрудничества по ключевым направлениям, а также развитие регионального взаимодействия в Центральной Азии.