Joriy yilning 26-noyabr kuni Toshkentda “Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi sheriklikni chuqurlashtirish: kelajakka umumiy qarashlar” mavzusida ekspertlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Koreya Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi tomonidan tashkil etildi.
Forumda Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasining yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari, diplomatik korpus va ilmiy jamiyat vakillari, shuningdek, professorlar, o‘qituvchilar hamda yosh tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Tadbir ishtirokchilari Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar va 2026-yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy Osiyo – Koreya” shaklidagi birinchi sammit yuzasidan fikr almashdilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov forumning ochilish marosimida so‘zga chiqib, ilk ko‘p tomonlama platformalardan biri bo’lgan va 2007-yilda yo‘lga qo‘yilgan “Markaziy Osiyo–Koreya Respublikasi” formati muntazam muloqot hamda o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni ilgari surishga xizmat qiluvchi samarali mexanizm ekanligini ta’kidladi.
Mazkur formatdagi hamkorlik barcha tomonlar uchun sezilarli iqtisodiy manfaat keltirmoqda. J. Vaxabov ta’kidlaganidek, so‘nggi o‘ttiz yil davomida Koreya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi savdo hajmi 35 baravarga ko‘payib, 200 million dollardan 9 milliard dollargacha yetdi, umumiy sarmoyalar miqdori esa 4 milliard dollardan oshdi.
“Bugun biz Koreya bilan hamkorligimizni yanada yuqori bosqichga olib chiqishga tayyormiz. Kelgusi yilda tarixda ilk bor "Markaziy Osiyo - Koreya" sammiti bo‘lib o‘tadi. Ushbu muhim voqea o‘zaro hamkorligimizda yangi sahifa ochib, chinakam yuqori darajadagi muloqot va sheriklik platformasini yaratadi,” – deya ta’kidladi MOXI direktori.
O‘z navbatida, Koreya Respublikasi elchisi Von Do Yeon Markaziy Osiyo asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab sivilizatsiyalar o‘rtasida ko‘prik vazifasini o‘taganligini va bugungi kunda bu tarixiy rol yangicha ahamiyat kasb etayotganligini ta’kidladi. Bunday sharoitda Seulning Markaziy Osiyo davlatlari bilan strategik sherikligining ahamiyati ortib bormoqda. Koreya Elchisi hamkorlik ko‘p darajali yondashuv asosida qurilayotganligini, bu yerda siyosiy darajadagi o‘zaro hamkorlikdan tashqari, parlamentlar, biznes, ilmiy doiralar va fuqarolik jamiyati ishtirokidagi tashabbuslar munosabatlarni mustahkamlashda muhim o’rin egallashini ta’kidlab otdi.
Janubiy Koreyadagi Keymyung universiteti dotsenti Byun Hyunsobu Koreya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik katta istiqbolga egaligini aytib o’tdi. Mutaxassis fikricha, tomonlar asosiy e’tiborni muhim minerallar, energetika, ilg‘or ishlab chiqarish, raqamli transformatsiya, shuningdek, inson kapitalini rivojlantirishga qaratishlari kerak.
Ibn Xaldun universiteti ilmiy xodimi Eldaniz Guseynov Markaziy Osiyodagi kuzatilayotgan jarayonlarga e’tibor qaratib, mintaqaga boshqa davlatlar tomonidan qiziqish ortib borayotganligini va yangi iqtisodiy markazga aylanib borayotganligini ta’kidladi. Koreya yetakchi texnologik davlat sifatida mintaqaning rivojlanishiga katta hissa qo‘shib mamlakatlar o‘rtasida iqtisodiy hamkorlikning yangi mexanizmlarini shakllantirishi mumkun.
Shu munosabat bilan KOTRA direktor o‘rinbosari An Sunxun “platformaviy savdo modeli”ni rivojlantirish istiqbollariga e’tiborni qaratdi. Unga ko‘ra, mazkur mexanizm bozor talabini bir joyga jamlash, xarajatlarni kamaytirish va barqaror ishlab chiqarish hamda savdo zanjirlarini shakllantirishga yordam beradi. Mutaxassis agrotexnologiy va biotibbiyot yo‘nalishlarida platformalarni rivojlantirish salohiyatiga alohida e’tibor qaratdi.
Qirg‘izistondagi Davlat siyosati va boshqaruvi instituti ilmiy xodimi Ablay Dosmaganbetov Markaziy Osiyoda kam uglerodli energiya manbalariga o‘tish tendensiyasi kuzatilayotganligini ta’kidladi. Mutaxasiss so‘zlariga ko‘ra, kam uglerod izi qoldiradigan energiya manbalariga sarmoyalar hajmi besh baravar oshdi, bu esa barqaror rivojlanishga qiziqish ortib borayotganligini ko’rsatadi.
Koreyadagi Xanyang universiteti Osiyo-Tinch okeani tadqiqot markazi eksperti Yun Youngmin Markaziy Osiyoda energetika tarmog‘ini modernizatsiya qilish sohasida Koreya bilan hamkorlik istiqbollarini qayd etdi. Koreyaning texnologik tajribasi, jumladan, atom va qayta tiklanadigan energiya sohasidagi ilg‘or yechimlari mintaqada yanada barqaror, samarali va xavfsiz energiya tizimini rivojlantirishga hissa qo‘shishi mumkin.
Qozog‘istonlik urbanizatsia, energetika va ekologik barqarorlik bo‘yicha mutaxassis Daulet Baxitjan Markaziy Osiyoning Koreya bilan shaharsozlik va “aqlli shaharlar” texnologiyalar sohasidagi hamkorligini istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilab, ular mintaqani modernizatsiya qilish uchun kuchli manba bo‘lishini ta’kidladi.
“Data 24” kompaniyasi direktori Li Bekxi ta’kidlaganidek, sun’iy intellekt iqtisodiy rivojlanishning asosiy vositasiga aylanmoqda. Mutaxassis Markaziy Osiyo mamlakatlari tili, madaniyati va iqtisodiyotiga moslashtirilgan aniq mintaqaviy vazifalar uchun sun’iy intellekt yechimlarini joriy etishga qaratilgan “Small AI” konsepsiyasini taqdim etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu strategiyani muvaffaqiyatli amalga oshirish barcha mamlakatlardan o‘zlarining ma’lumotlar markazlarini rivojlantirishni, shuningdek, malakali mutaxassislarni tayyorlashni talab qiladi.
Markaziy Osiyoning jahon iqtisodiyotiga jadal integratsiyalashuvi va aholi uchun yangi imkoniyatlar yaratilishi, Markaziy Osiyodagi Amerika universiteti o‘qituvchisi Xiradmand Sheraliyev ta’kidlaganidek, ilg‘or texnologiyalar almashinuvi, qo‘shma ta’lim tashabbuslari, shuningdek, Koreya kompaniyalari ishtirokidagi raqamli loyihalarni rag‘batlantirishi mumkun.
Bo‘lib o‘tgan forum Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga katta qiziqish va yuqori salohiyat mavjudligini tasdiqladi.
Ishtirokchilar ekspertlik muloqotlarni davom ettirish, barqaror sheriklik va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

«Центральная Азия – Корея»: эксперты очертили новые горизонты партнёрства
26 ноября т.г. в Ташкенте прошёл экспертный форум на тему «Углубление партнёрства между Республикой Корея и странами Центральной Азии: общее видение будущего».
Организаторами мероприятия выступили Международный институт Центральной Азии и Посольство Республики Корея в Ташкенте.
В форуме приняли участие представители ведущих научно-исследовательских институтов Центральной Азии и Республики Корея, дипломатического корпуса и академического сообщества, а также профессора, преподаватели и молодые исследователи.
Участники обсудили текущее состояние и перспективы партнёрства между Кореей и государствами Центральной Азии, обменялись мнениями и идеями по предстоящему первому саммиту в формате «ЦА – Корея», проведение которого запланировано на 2026 г.
Выступая на церемонии открытия, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что запущенный ещё в 2007 г. механизм сотрудничества «Центральная Азия – Республика Корея» стал одной из первых многосторонних платформ, которая обеспечила условия для регулярного диалога и выработки согласованных подходов в шестистороннем формате.
Результаты сотрудничества в этом формате приносят значительные экономические выгоды для всех сторон. За последние три десятилетия торговля между Кореей и странами Центральной Азии выросла в 35 раз, увеличившись с $200 млн. до $9 млрд., а совокупный объём инвестиций превысил $4 млрд., - подчеркнул Ж. Вахабов
«Сегодня мы готовы вывести наше сотрудничество с Кореей на ещё более высокий уровень. В следующем году состоится первый в истории саммит «ЦА - Корея». Это знаковое событие откроет новую главу в нашем взаимодействии, создав по-настоящему высокоуровневую платформу для диалога и партнёрства» - заявил директор МИЦА.
В свою очередь, Посол Республики Кореи Вон До Ён подчеркнул, что Центральная Азия на протяжении веков служила мостом между цивилизациями вдоль Великого шелкового пути, и сегодня эта историческая роль приобретает новое значение. В этих условиях возрастает значимость стратегического партнёрства Сеула со странами Центральной Азии. Глава дипмиссии отметил, что сотрудничество строится на многоуровневом подходе, где помимо взаимодействия на политическом уровне важную роль в укреплении отношений играют инициативы с участием парламентов, бизнеса, научных кругов и гражданского общества.
Доцент Университета Кеймюн (Корея) Бюн Хёнсоб считает, что сотрудничество между Кореей и Центральной Азией имеет большие перспективы. Он считает, что основное внимание сторонам следует уделять критически важным минералам, энергетике, передовому производству, цифровой трансформации, а также развитию человеческого капитала.
Обращая внимание на современные процессы в регионе, научный сотрудник Университета Ибн Халдуна (Казахстан) Элданиз Гусейнов отметил, что Центральная Азия становится новым экономическим центром, к которому растет интерес со стороны внерегиональных государств. Корея, как ведущая технологическая держава, может внести весомый вклад в развитие региона, что требует создания новых механизмов экономического сотрудничества.
В этом контексте заместитель директора KOTRA Ан Сынхун (Корея) отметил перспективы развития «платформенной модели торговли», которая обеспечивает консолидацию спроса, сокращение издержек и формирование устойчивых производственно-сбытовых цепочек. Эксперт акцентировал внимание на потенциал развития платформ в сферах «умного» животноводства, агротеха и биомедицины.
Научный сотрудник Института государственной политики и управления (Кыргызстан) Аблай Досмаганбетов подчеркнул, что Центральная Азия демонстрирует тенденцию к переходу на низкоуглеродные источники энергии. По его словам, объём инвестиций в низкоуглеродные источники энергии увеличился в пять раз, что отражает растущий интерес к устойчивому развитию.
Эксперт Азиатско-Тихоокеанского исследовательского центра, Университет Ханянг (Корея) Юн Ёнмин отметил перспективы сотрудничества с Кореей в области модернизации энергетической отрасли в Центральной Азии. Технологическая экспертиза Кореи, включая передовые решения в области атомной и возобновляемой энергетики, может способствовать развитию более устойчивой, эффективной и безопасной энергетической системы региона.
Специалист по городской мобильности, энергетике и экологической устойчивости (Казахстан) Даулета Бакытжан перспективным направлением обозначил кооперацию Центральной Азии с Кореей в области городского планирования и технологий «умных городов», которые могут стать мощным ресурсом для модернизации региона.
Как отметил директор компании Data 24 Ли Бэкхи (Корея), ключевым инструментом экономического развития становится искусственный интеллект (ИИ). Эксперт представил концепцию «Small AI», направленную на внедрение ИИ-решений для конкретных региональных задач, адаптированных к языку, культуре и экономике стран Центральной Азии. По его словам, успешная реализация этой стратегии требует от всех стран развития собственных дата-центров, а также подготовки квалифицированных специалистов.
Ускоренной интеграции Центральной Азии в мировую экономику и созданию новых возможностей для населения, как указал преподаватель Американского университета в Центральной Азии (Кыргызстан) Хирадманд Шералиев, может способствовать обмен передовыми технологиями, совместные образовательные инициативы, а также цифровые проекты с участием корейских компаний.
Прошедший форум подтвердил большой интерес и наличие высокого потенциала дальнейшего укрепления сотрудничества между странами Центральной Азии и Кореей. Стороны выразили готовность продолжать экспертный диалог и продвигать совместные инициативы, направленные на развитие устойчивого партнёрства и долгосрочного взаимодействия.