Turkiya elchisi MOXIda ma’ruza bilan chiqish qildi
Joriy yilning 9-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da Turkiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ufuk Ulutashning ochiq ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Markaziy Osiyo davlatlari, Ozarbayjon va Vengriyadan diplomatik missiyalar rahbarlari va diplomatlar, shuningdek tegishli vazirlik va idoralar, tahliliy markazlar, OAV vakillari hamda akademik hamjamiyat a’zolari ishtirok etdi. Shuningdek, JIDU, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti professor-o‘qituvchilari, doktorantlar va talabalar ham qatnashdi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida siyosiy muloqotni kengaytirish, iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish hamda Markaziy Osiyoda qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga bo‘lgan qat’iy intilishni ta’kidladi.
O‘z nutqida elchi Ufuk Ulutash Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston ochiq tashqi siyosat yuritayotgan, shu bilan birga milliy suverenitet va manfaatlarni ustuvor qo‘ygan holda faol va ishonchli hamkor sifatida namoyon bo‘layotganini qayd etdi.
U O‘zbekistonning mintaqaviy hamjihatlikni mustahkamlashdagi markaziy rolini alohida ta’kidladi, xususan umumiy muammolarni hal etish, muloqot maydonlarini yaratish va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlariga e’tibor qaratdi. Elchining so‘zlariga ko‘ra, Toshkentning konstruktiv va istiqbolga yo‘naltirilgan tashqi siyosati Markaziy Osiyo davlatlarining yanada jipslashuviga xizmat qilmoqda va mintaqa tobora global maydonda alohida va muhim aktor sifatida qaralmoqda.
Shuningdek, elchi O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi strategik sheriklikning jadal rivojlanayotganini, bu esa oliy va yuqori darajadagi muloqotlarning faolligi bilan tasdiqlanishini qayd etdi. U Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘an o‘rtasidagi yaqin munosabatlar ikki tomonlama aloqalarda uzluksizlik, ishonch va barqarorlikni ta’minlayotganini ta’kidladi.
Elchi ta’kidlaganidek, O‘zbekiston–Turkiya munosabatlari umumiy manfaatlar, mushtarak madaniy yaqinlik va institutsional hamkorlikka asoslangan “kompleks ittifoq” sifatida shakllanmoqda.
Shu bilan birga, u O‘zbekistonning Turkiy davlatlar tashkilotidagi faol ishtirokini, xususan kelgusi yilda tashkilotga raislik qilishi yangi imkoniyatlar yaratishini alohida qayd etdi.
Elchi madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, akademik almashinuvlarni kengaytirish hamda qo‘shma ilmiy loyihalarni, jumladan madaniy merosni asrashga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ham ta’kidladi.
Ma’ruza yakunida elchi va ishtirokchilar o‘rtasida O‘zbekiston–Turkiya hamkorligining istiqbollari yuzasidan ochiq va mazmunli fikr almashinuvi bo‘lib o‘tdi.

Посол Турции выступил с гостевой лекцией в МИЦА
9 апреля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась гостевая лекция Посла Турции в Узбекистане Уфука Улуташа.
В мероприятии приняли участие главы дипмиссий и дипломаты Центральной Азии, Азербайджана и Венгрии, представители профильных министерств и ведомств, аналитических центров, СМИ, а также профессорско-преподавательский состав, аспиранты и студенты ведущих вузов страны, включая УМЭД, ТашГУВ, УзГУМЯ и ТУЭТ.
Открывая лекцию, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил твердую приверженность Узбекистана и Турции дальнейшему расширению политического диалога, экономического партнёрства и совместных инициатив в Центральной Азии.
В своём выступлении Уфук Улуташ заявил, что, благодаря политическому курсу Президента Шавката Мирзиёева, «мы видим сильный, внутренне уверенный в своих силах Узбекистан, готовый вести диалог со многими партнёрами, при этом отдавая приоритет национальному суверенитету и интересам страны».
Глава турецкой дипмиссии подчеркнул, что Узбекистан находится в центре усилий, направленных на объединение региона: решает проблемы, создаёт платформу для дальнейших обсуждений, способствует расширению деятельности региональных организаций.
Результатом конструктивной и дальновидной внешнеполитической повестки Ташкента стала консолидация стран Центральной Азии, которая всё в большей степени воспринимается как самостоятельный субъект на глобальном уровне.
По мнению посла, Узбекистан становится ключевым партнёром Турции в Центральной Азии, что подтверждается высокой интенсивностью контактов на высшем и высоком уровнях.
Дипломат подчеркнул, что отношения между лидерами двух стран Шавкатом Мирзиёевым и Реджепом Эрдоганом задают направление движения, обеспечивают непрерывность, доверие и надежду в межгосударственных связях.
По его словам, узбекско-турецкие отношения представляют собой «комплексный альянс», сочетающий интересы, общую идентичность и институционализированное партнерство.
У.Улуташ подчеркнул, что Узбекистан является одним из ключевых участников Организации тюркских государств и в следующем году примет в ней председательство, что открывает дополнительные возможности для продвижения повестки ОТГ.
Посол также отметил важность развития культурно-гуманитарного сотрудничества, академического обмена и поддержки научных контактов, включая реализацию проектов по сохранению культурного наследия.
В заключение лекции состоялся свободный обмен мнениями посла с аудиторией по вопросам дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.