Turkiya elchisi Olgan Bekar bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahabov Turkiyaning O'zbekistondagi elchisi Olgan Bekar bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida mintaqalararo kun tartibi kontekstida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbolli yo‘nalishlari, shuningdek, MOXIning Turkiya ekspert va tahliliy doiralari bilan o‘zaro hamkorligi masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi mustahkam va ko‘p qirrali hamkorlik doimo mushtarak madaniy, til, diniy va an’anaviy qadriyatlarga asoslanganligini ta’kidladilar. Biroq ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning chinakam mustahkamlanishi 2016-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyevning hokimiyatga kelishi bilan boshlangani uchrashuvda e’tirof etildi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston-Turkiya hamkorligi xalqaro tashkilotlar, xususan, Oʻzbekiston 2019-yilda aʼzo boʻlgan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi munosabatlarni rivojlantirishning muhim tarkibiy qismiga aylandi va bu uning yanada kengayishiga turtki boʻldi.
Elchining soʻzlariga koʻra, Oʻzbekistonning Tashkilotga aʼzo boʻlishi nafaqat uni iqtisodiy jihatdan mustahkamladi, balki Turkiy Davlatlar Tashkilotining boshqa ishtirokchilari faolligining oshishiga ham xizmat qildi, bu esa tuzilmaning roli ortib borayotganidan dalolat beradi.
Uchrashuvda turk diplomati mintaqaviy integratsiya jarayonlari sohasida maqsadli tadqiqotlar olib borishda MOXI alohida ahamiyat kasb etishini ham ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida elchi MOXI va Turkiyaning yetakchi tahliliy markazlari – Siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy tadqiqotlar jamg‘armasi (SETA) va Turkiya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi (SAM) o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam berishga tayyorligini bildirdi.

About the meeting with Ambassador of Turkey Olgan Bekar
Director of the International Institute for Central Asia Javlon Vakhabov met with Turkish Ambassador to Uzbekistan Olgan Bekar.
During the meeting, the sides discussed the current state and future areas of cooperation between Uzbekistan and Turkey within the framework of the interregional agenda, as well as the interaction between IICA and expert and analytical circles in Turkey.
The meeting participants acknowledged the strong and diverse relationship between Uzbekistan and Turkey, which has always been based on shared cultural, linguistic, religious, and traditional values. However, with the inauguration of President Shavkat Mirziyoyev in 2016, the relationship between the two countries has really begun to strengthen.
As highlighted, the interaction between Uzbekistan and Turkey has become a crucial element in the development of relations within international organizations. This is particularly evident in the Organization of Turkic States, which Uzbekistan joined in 2019, and which has served as a catalyst for further expansion.
The ambassador believes that Uzbekistan's membership in the organization has not only strengthened it economically but also increased the activity of other members of the Turkic States organization. This demonstrates the growing importance of the structure.
During the meeting, the Turkish diplomat highlighted the importance of IICA's targeted research in the field of regional integration processes.
At the conclusion of the meeting, the Ambassador offered to help establish collaboration between IICA and Turkey's prominent think tanks, including the Foundation for Political, Economic and Social Studies (SETA) and the Centre for Strategic Studies under the Turkish Foreign Ministry (SAM).