Turkiya elchisi Olgan Bekar bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahabov Turkiyaning O'zbekistondagi elchisi Olgan Bekar bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida mintaqalararo kun tartibi kontekstida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbolli yo‘nalishlari, shuningdek, MOXIning Turkiya ekspert va tahliliy doiralari bilan o‘zaro hamkorligi masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi mustahkam va ko‘p qirrali hamkorlik doimo mushtarak madaniy, til, diniy va an’anaviy qadriyatlarga asoslanganligini ta’kidladilar. Biroq ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning chinakam mustahkamlanishi 2016-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyevning hokimiyatga kelishi bilan boshlangani uchrashuvda e’tirof etildi.
Taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston-Turkiya hamkorligi xalqaro tashkilotlar, xususan, Oʻzbekiston 2019-yilda aʼzo boʻlgan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi munosabatlarni rivojlantirishning muhim tarkibiy qismiga aylandi va bu uning yanada kengayishiga turtki boʻldi.
Elchining soʻzlariga koʻra, Oʻzbekistonning Tashkilotga aʼzo boʻlishi nafaqat uni iqtisodiy jihatdan mustahkamladi, balki Turkiy Davlatlar Tashkilotining boshqa ishtirokchilari faolligining oshishiga ham xizmat qildi, bu esa tuzilmaning roli ortib borayotganidan dalolat beradi.
Uchrashuvda turk diplomati mintaqaviy integratsiya jarayonlari sohasida maqsadli tadqiqotlar olib borishda MOXI alohida ahamiyat kasb etishini ham ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida elchi MOXI va Turkiyaning yetakchi tahliliy markazlari – Siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy tadqiqotlar jamg‘armasi (SETA) va Turkiya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi (SAM) o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam berishga tayyorligini bildirdi.

О встрече с Послом Турции Олганом Бекаром
Директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов провёл встречу с послом Турции в Узбекистане Олганом Бекаром.
В ходе беседы обсуждались вопросы текущего состояния и перспективных направлений сотрудничества Узбекистана и Турции в контексте межрегиональной повестки, а также взаимодействие МИЦА с экспертно-аналитическими кругами Турции.
Стороны констатировали прочное и многогранное взаимодействие между Узбекистаном и Турцией, которое всегда опиралось на общность культурных, языковых, религиозных и традиционных ценностей. Однако настоящее укрепление отношений между двумя странами началось в 2016 году с приходом к власти Президента Шавката Мирзиёева, отмечалось в ходе встречи.
Как подчёркивалось, узбекско-турецкое взаимодействие стало также ключевой составляющей в развитии отношений в рамках международных организаций, в частности Организации тюркских государств, к которой Узбекистан присоединился в 2019 году, что послужило толчком для её дальнейшего расширения.
По мнению посла, присоединение Узбекистана к Организации не только укрепило её экономически, но и способствовало росту активности и других участников Организации тюркских государств, что свидетельствует о возрастании роли структуры.
В ходе встречи турецкий дипломат также констатировал особую значимость МИЦА в осуществлении целенаправленных исследований в области региональных интеграционных процессов.
В завершение встречи посол обозначил свою готовность к содействию в вопросах налаживания сотрудничества МИЦА с ведущими аналитическими центрами Турции – фондом Фонд политических, экономических и социальных исследований (SETA) и Центром стратегических исследований при МИД Турции (SAM).