Ulanbaator muloqoti: Markaziy Osiyo va Shimoli-Sharqiy Osiyo hamkorlik yo‘nalishlarini belgilamoqda
Mongoliya poytaxtida mintaqaviy barqarorlik va Yevrosiyo hamkorligining istiqbollariga bag‘ishlangan xalqaro forum — 10-Ulanbaator xavfsizlik muloqoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirda 40 dan ortiq davlat vakillari, shuningdek, BMT, YXHT, Yevropa Ittifoqi va yetakchi tadqiqot markazlari ekspertlari ishtirok etdi.
O‘z nutqida Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo o‘zaro ishonch, muloqot va qo‘shma tashabbuslarga asoslangan barqaror mintaqaviylashuv bosqichidan o‘tayotganini ta’kidladi. U, shuningdek, mintaqa davlatlarining tashqi hamkorlarga, jumladan, Shimoli-Sharqiy Osiyo davlatlariga ochiqligini alohida qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki mintaqa o‘rtasidagi iqtisodiy o‘zaro bog‘liqlik tobora kuchaymoqda: Markaziy Osiyo va Shimoli-Sharqiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi savdo hajmi $100 milliarddan oshdi, har yili investitsiyalar hajmi esa 3 milliard dollarga yaqin barqaror darajada qolmoqda. Vahabov yuqori texnologiyali sohalarda, xususan, “Raqamli Ipak yo‘li” tashabbusi doirasida hamkorlikni chuqurlashtirish uchun katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi. Ayni paytda Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikistonda o‘nlab raqamli loyihalar amalga oshirilmoqda.
MOXI direktori logistika va infratuzilma masalalariga ham alohida e’tibor qaratdi. Shu munosabat bilan, Javlon Vahabov transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish va O‘zbekiston–Qirg‘iziston–Xitoy temir yo‘li hamda Trans-Kaspi transport koridori kabi loyihalarni ilgari surish muhimligini qayd etdi. Unga ko‘ra, bunday tashabbuslar Markaziy Osiyo va Shimoli-Sharqiy Osiyo o‘rtasida yanada barqaror bog‘lanishni ta’minlashi mumkin.
Energetika sohasida esa, MOXI direktori mintaqa davlatlari Yaponiya, Koreya Respublikasi va Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirayotganini ta’kidladi. U, Qozog‘iston va O‘zbekistonda “Marubeni”, KEPCO, Samsung C\&T va PowerChina kabi kompaniyalar ishtirokida qayta tiklanadigan energiya loyihalari amalga oshirilayotganini eslatib o‘tdi. Shuningdek, yadro energetikasi va energiya samaradorligi sohasidagi hamkorlik istiqbollari ham tilga olindi.
Ekologik kun tartibiga to‘xtalar ekan, Vahabov Markaziy Osiyoda suv tanqisligi, tuproq sho‘rlanishi va iqlim xavflari kabi muammolarga e’tibor qaratdi. U, Shimoli-Sharqiy Osiyo bilan tajriba va texnologiyalar almashinuvi suv xo‘jaligida barqaror yechimlarni joriy etish va qishloq xo‘jaligini o‘zgarib borayotgan iqlim sharoitlariga moslashtirishda yordam berishiga ishonch bildirdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar Markaziy Osiyo va Shimoli-Sharqiy Osiyo o‘rtasida ekspertlar platformasini yaratish, muntazam bilim almashish, umumiy chaqiriqlarni tahlil qilish va qo‘shma loyihalarni muvofiqlashtirish zarurligini ta’kidladilar.

Уланбааторский диалог: Центральная Азия и Северо-Восточная Азия обозначают векторы сотрудничества
В столице Монголии состоялся 10-й Уланбааторский диалог по вопросам безопасности — международный форум, направленный на обсуждение региональной стабильности и перспектив взаимодействия в Евразии. В мероприятии приняли участие представители более 40 государств, а также эксперты ООН, ОБСЕ, Европейского союза и ведущих исследовательских центров.
В своём выступлении директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов отметил, что в последние годы Центральная Азия проходит этап устойчивой регионализации, основанной на доверии, диалоге и совместных инициативах. Он подчеркнул открытость стран региона к взаимодействию с внешними партнёрами, включая государства Северо-Восточной Азии.
По его словам, экономическая взаимосвязанность между двумя регионами усиливается: объём торговли между Центральной Азией и странами Северо-Восточной Азии превысил $100 млрд, а ежегодный объём инвестиций стабильно составляет около $3 млрд. Он также указал на значительный потенциал углубления кооперации в высокотехнологичных отраслях, в том числе в рамках инициативы «Цифровой шёлковый путь», где уже реализуются десятки цифровых проектов в Казахстане, Узбекистане, Кыргызстане и Таджикистане.
Особое внимание директор МИЦА уделил вопросам логистики и инфраструктуры. В этой связи, Жавлон Вахабов подчеркнул важность диверсификации транспортных маршрутов и продвижения таких проектов, как железная дорога Узбекистан – Кыргызстан – Китай и Транс-Каспийский транспортный коридор, которые могли бы обеспечить более устойчивую взаимосвязь между Центральной и Северо-Восточной Азией.
В энергетической сфере, как отметил директор МИЦА, страны региона заинтересованы в расширении партнёрства с ведущими компаниями Японии, Республики Корея и Китая. Он напомнил, что в Казахстане и Узбекистане уже реализуются проекты с участием таких компаний, как Marubeni, KEPCO, Samsung C&T, PowerChina в области возобновляемой энергетики. Были также затронуты перспективы взаимодействия в сфере ядерной энергетики и энергоэффективности.
В ходе своего выступления Жавлон Вахабов также обозначил и экологическую повестку, обратив внимание на проблемы водного дефицита, засоления почв и климатических рисков, с которыми сталкивается Центральная Азия. Он выразил уверенность, что обмен опытом и технологиями с Северо-Восточной Азией может способствовать внедрению устойчивых решений в водохозяйственной сфере и адаптации сельского хозяйства к изменяющимся климатическим условиям.
По итогам мероприятия участники подчеркнули важность создания экспертной платформы между Центральной и Северо-Восточной Азией для регулярного обмена знаниями, анализа вызовов и координации совместных проектов.