Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Andijon viloyati hokimligi va Shinjon xalqaro savdoni rivojlantirishga ko‘maklashish qo‘mitasi bilan hamkorlikda Urumchi shahrida Shinjon ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-konferensiya tashkil etdi.
Tadbirda Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonining (SHUAR) og‘ir va kimyo sanoati, logistika, qayta tiklanuvchi energetika, qurilish materiallari ishlab chiqarish va turizm sohalarida faoliyat yurituvchi yetakchi kompaniyalarining 40 dan ortiq rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Suhbat avvalida Qo‘mita raisi o‘rinbosari Lyu Ten SHUARning iqtisodiy salohiyati va uning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro hamkorligini kengaytirish istiqbollarini taqdim etdi. 2025-yilda Shinjonning Markaziy Osiyodagi beshta davlat bilan tovar aylanmasi 40 milliard AQSh dollarni tashkil etgani va qatorasiga uchinchi yil 39 milliard AQSh dollardan yuqori darajada saqlanib qolayotgani qayd etildi. Xitoyning Markaziy Osiyo davlatlari bilan savdosining qariyb 40% SHUARga to‘g‘ri keladi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘zbekistonning iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyati to‘g‘risida ma’lumot berdi. Mamlakatimiz Markaziy Osiyodagi eng jadal rivojlanayotgan iqtisodiyotlardan biri ekani ta’kidlandi. Keng ko‘lamli islohotlar doirasida so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotiga qariyb 150 milliard AQSh dollar xorijiy investitsiyalar jalb qilingan bo‘lib, shundan 123 milliard AQSh dollari aynan oxirgi besh yilga to‘g‘ri keladi.
Biznesni qo‘llab-quvvatlashning moliyaviy mexanizmlari takomillashtirilayotgani tufayli investorlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochilmoqda. Xorijiy sarmoyalarni jalb qilish va zamonaviy moliyaviy ekotizimni rivojlantirishga ko‘maklashishga qaratilgan Toshkent xalqaro moliya markazining tashkil etilishi bu boradagi muhim qadam sifatida baholandi.
Ushbu doirada qabul qilingan, Markaz hududida maxsus huquqiy rejimni joriy etishni va xalqaro tijorat sudini tashkil qilishni nazarda tutuvchi konstitutsiyaviy qonun xorijiy investorlar uchun huquqiy kafolatlarni kuchaytirish imkonini beradi. Shuningdek, ishtirokchilar uchun imtiyozli soliq rejimi va valyuta operatsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha kengaytirilgan imkoniyatlar ko‘zda tutilgan.
O‘z navbatida, Andijon viloyati hokimi o‘rinbosari Elmurod Ismoilov viloyatning sanoat va investitsiyaviy salohiyatini taqdim etdi. Avtomobilsozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, «yashil» energetika hamda qurilish materiallari ishlab chiqarishni hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
“Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘l yo‘nalishini rivojlantirishda Andijon viloyatining roliga alohida e’tibor qaratildi. Andijon viloyati muhim transport-logistika xabiga, shuningdek, yangi temir yo‘l tarmog‘i orqali kelib tushadigan yuklarni saqlash, taqsimlash va ortga qaytishdagi yuklanishini shakllantirish markaziga aylanishi mumkinligi ta’kidlandi.
Xitoylik tadbirkorlar viloyatda Yevropa, AQSh va boshqa bozorlarga eksport qilishga mo‘ljallangan yarim tayyor va tayyor mahsulotlar ishlab chiqaruvchi sanoat hamda logistika maydonchalarini barpo etishga qiziqish bildirdilar. Shuningdek, Shinjon va O‘zbekiston hududlarining tarixiy va madaniy merosi obyektlarini birlashtiruvchi turistik yo‘nalishlarni ishlab chiqish ham istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda joriy yilning oktabr oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston–Xitoy biznes-forumida faol ishtirok etishdan manfaatdor ekanliklarini aytdilar.

В Урумчи представили инвестиционный потенциал Андижанской области
Международный институт Центральной Азии (МИЦА) совместно с хокимиятом Андижанской области и Синьцзянским комитетом содействия развитию международной торговли организовал в г.Урумчи бизнес-конференцию с участием деловых кругов Синьцзяна.
В мероприятии приняли участие более 40 руководителей и представителей ведущих компаний Синьцзян-Уйгурского автономного района (СУАР), работающих в сферах тяжёлой и химической промышленности, логистики, возобновляемой энергетики, производства строительных материалов и туризма.
В начале беседы заместитель председателя Комитета Лю Тэн представил экономический потенциал СУАР и перспективы расширения его взаимодействия со странами Центральной Азии. Отмечено, что в 2025 г. товарооборот Синьцзяна с пятью государствами ЦА составил $40 млрд и уже третий год подряд сохраняется на уровне свыше $39 млрд. На СУАР приходится около 40% торговли КНР с центральноазиатскими государствами.
Директор МИЦА Ж.Вахабов представил экономический и инвестиционный потенциал Узбекистана. Подчеркнуто, что страна является одной из наиболее динамично развивающихся экономик Центральной Азии. В рамках масштабных реформ, за последние годы в экономику Узбекистана привлечено около $150 млрд иностранных инвестиций, из которых $123 млрд пришлись только на последние пять лет.
Дополнительные возможности для инвесторов открываются благодаря совершенствованию финансовых механизмов поддержки бизнеса. Важным шагом в этом направлении названо создание Ташкентского международного финансового центра, призванного содействовать привлечению иностранного капитала и развитию современной финансовой экосистемы.
Принятый в рамках этого конституционный закон, предусматривающий введение на территории Центра специального правового режима и создание международного коммерческого суда, позволит укрепить правовые гарантии для иностранных инвесторов. Для участников также будут предусмотрены льготный налоговый режим и расширенные возможности для проведения валютных операций.
В свою очередь, заместитель хокима Андижанской области Элмурод Исмаилов представил промышленный и инвестиционный потенциал области. В числе перспективных направлений взаимодействия он обозначил автомобилестроение, текстильная и пищевая промышленность, сельское хозяйство, зелёная энергетика и производство строительных материалов.
Особое внимание уделено роли Андижанской области в развитии железнодорожного маршрута «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». Отмечено, что Андижанская область может стать важным транспортно-логистическим узлом, а также центром хранения, распределения и формирования обратной загрузки грузов, поступающих по новой железнодорожной линии.
Китайские предприниматели проявили интерес к созданию в области производственных и логистических площадок для выпуска полуфабрикатов и готовой продукции, ориентированной в том числе на экспорт в Европу, США и другие рынки. Перспективным направлением также названа разработка туристических маршрутов, объединяющих исторические и культурные достопримечательности Синьцзяна и регионов Узбекистана.
По итогам конференции стороны подтвердили заинтересованность в расширении прямых деловых контактов, реализации совместных инвестиционных проектов, а также в активном участии в узбекско-китайском бизнес-форуме, планируемого в октябре месяце текущего года в Ташкенте.